Minulle itsenäisyyspäivä merkitsee paljon. Silloin erityisesti haluan osoittaa kunnioitusta niitä kohtaan, jotka ovat taistelleet tämän maan puolesta. Olen niin kiitollinen Isänmaasta.
Vietän itsenäisyyspäivää arvokkaasti, poltan kynttilöitä, luen itsenäisyyteen liittyviä julkaisuja, kuuntelen radiosta itsenäisyyspäivän ohjelmaa, ja muistan ennen kaikkea Isänmaamme puolustajia ja olen kiitollinen siitä.
Mitä teille muille itsenäisyyspäivä merkitsee? Miten vietätte sitä?
Tärkeä Itsenäisyyspäivä!
3
515
Vastaukset
- käväisen
sankarihautausmaalla. Ja tietysti seuraan lipunnostoa. Itsenäisyyspäivä on yksi suosikkijuhlapäivistäni, ja sen kunniaksi otan joka vuosi 6.12. konjakkiryypyn. Muulloin en juo alkoholia.
- vasta 15-vuotias
Minulle itsenäisyyspäivä on todella tärkeä päivä vietämme sitä ennen vuoden pimeintä aikaa ja muistamme niitä jotka tekivät maastamme itsenäisen isänmaan, siitä olen todella kiitollinen. Itsenäisyyspäivänä loihdin perheelleni perinneaterian ei mitään tortilloita vaan karjalanpaistia, perunamuusia, keitettyjä herneitä, ruisleipää ja jälkiruoaksi puolukka vispipuuroa.
Itse en kovin paljon pidä karjalanpaistista, mutta voin keeran vuodessa myöntyä siihen sillä kiitollisuus isänmaata kohaan on suunnaton.
Tänä itsenäisyyspäivänä luultavasti menen jumalanpalvelukseen aamulla.
- 666
jäi linnan juhlat katsomatta kun näin euroopan turhimman julkkiksen krisse salmisen pitäis turpansa kiinni.kuinka voi joku olla noin ärsyttävä teenskentelijä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887