Moni varmaan ihmettelee tätä kysymystä, mutta ihmetelkööt. Siis koneessani on win 98 ja siinä on vuosien mittaan ollut monenlaisia ongelmia. Nyt ajattelin asentaa windowsin uudestaan, elikkä mistä saisin win 98 asennus levykkeen kun sellaista ei ole, vaan sain koneen tutulta joka oli hukannut asennus levykkeen jonnekkin, kuitenkin windowsi on ihan laillinen tässä koneessa. Eli saisko netistä tai joltain henkilöltä melko ilmaiseksi asennus levykkeen?
win98
14
1529
Vastaukset
- muuta keinoa
kuin että koita ottaa yhteys Suomen Microsoftiin ja kerro että sulla on laillinen lisenssi tuohon jne. tarpeelliset asiapaperit niin josko ne pientä korvausta vastaan lähettäisi sulle windows-asennusrompun.
Onko koneesi jokin ison tietokonevalmistajan tekemä kun siinä ei ole mukana asennusromppua?? Yleensä vain isot valmistajat jättää sen rompun pois, ehkä siinä tapauksessa kannattaisi kysellä myös tietokoneen maahantuojalta koska nuo on silloin ns. OEM-versioita windowsista ja niiden tuotetuki on siirretty tietokoneen valmistajalle eikä Microsoft silloin vastaa niiden tuotetuesta.
PS. Virallisestihan tuo tuotetuki Win98:n kohdalla on jo päättynyt mutta ehkä osaavat silti auttaa tuon asennusmedian toimittamisessa.- kysymyksen tekijä
Tämä kone on acerin ihan perus paketti, tällanen kannettava. Mikä se OEM on?
- tarkoittaa..
kysymyksen tekijä kirjoitti:
Tämä kone on acerin ihan perus paketti, tällanen kannettava. Mikä se OEM on?
laitevalmistajan omille koneilleen räätälöimää ohjelmaversiota eli etupäässä Windowsia, yleensä Windowsin tuotetuki ja vastuu siirretty silloin koneen valmistajalle eikä Microsoft itse anna tuotetukea. Tuo nyt on kuitenkin sellainen muotokysymys kun puhutaan asennusmediasta (siis cd-rompusta) että sun kannattaa kysellä sitä sekä tuon koneen maahantuojalta että myös Microsoftilta. Varaudu kuitenkin esittämään tarvittaessa kaikki lisenssipaperit ja koneen ostokuitti.
- imuroimalla
löytyy
- että se on
laitonta! Siis ei emulen käyttö vaan kaupallisten softien imurointi netistä.
- psh
win 98;ssa on oma työkalu kännistyslevykkeen tekemiseen.Kas kun et ole hokassu vaikka niinkin kauan olet tuota redmondin ihmettä käyttänyt?
Homma on seuraava:OHJAUSPANEELI--LISÄÄ/POISTA SOVELLUS--KÄYNNISTYSLEVYKEEN LUONTI LÖYTYY VÄLILEHDELTÄ.- kysymyksen tekijä
Kiitti vinkistä, tarkoitin kuitenkin asennuslevykettä. Mutta miten tuo asennuslevyke eroaa käynnistyslevykkeestä?
- dfs
kysymyksen tekijä kirjoitti:
Kiitti vinkistä, tarkoitin kuitenkin asennuslevykettä. Mutta miten tuo asennuslevyke eroaa käynnistyslevykkeestä?
käynnistyslevyke auttaa jos kone ei käynnisty, siis vaikka mbr on vahingoittunut, asennuslevy taas sisältää käyttöjärjestelmän asennukseen tarvittavat tiedot.
- kuin asennus-CD
kas kun et sinä itse sitä ole huomannut. Käynnistyslevykkeellä kun ei paljoa asennella käyttistä uudestaan, sillä vaan käynnistetään kone!!!
- Ongelmia tiedossa
kuin asennus-CD kirjoitti:
kas kun et sinä itse sitä ole huomannut. Käynnistyslevykkeellä kun ei paljoa asennella käyttistä uudestaan, sillä vaan käynnistetään kone!!!
Yksi tuttava kerran halusi asentaa 98:n uusiksi. Koneessa (kannettava) oli esiasennettu käyttis ja mukana ei tullut asennusmediaa. Koneessa oli ainoastaan korppuasema, enkä itse ole koskaan nähnyt 98:sta muita kuin CD versioita.
- cd-asema sitten avuksi
Ongelmia tiedossa kirjoitti:
Yksi tuttava kerran halusi asentaa 98:n uusiksi. Koneessa (kannettava) oli esiasennettu käyttis ja mukana ei tullut asennusmediaa. Koneessa oli ainoastaan korppuasema, enkä itse ole koskaan nähnyt 98:sta muita kuin CD versioita.
eipä siihen muuta neuvoa voi keksiä. Toi win98 on niin iso järkäle ettei sitä edes voi toimittaa korpuilla! Jo vanhempi Win95:nkin vaikka oli vain murto-osa tuosta win98:n koosta vaatii pirusti levykkeitä.
- kysymyksen tekijä
Ongelmia tiedossa kirjoitti:
Yksi tuttava kerran halusi asentaa 98:n uusiksi. Koneessa (kannettava) oli esiasennettu käyttis ja mukana ei tullut asennusmediaa. Koneessa oli ainoastaan korppuasema, enkä itse ole koskaan nähnyt 98:sta muita kuin CD versioita.
juu ei minunkaan tietääkseni tämän asentaminen korpuilla luonnistu. CD asema kuitenkin löytyy. Yritän tässä hommata ton asennus CD:n, toivottavasti onnistuu.
- Piru_
niin se windows ei ole laillinen. Ihan sama vaikka sen ois saanu Paavilta. Lisäksi jos kyseessä on OEM-tuote, niin jälleenmyyntikin taitaa olla kiellettyä.
- kysymyksen asettaja
Mistä jälleenmyynnistä puhut? Kyllä kone on varmasti laillinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1535708Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1863317Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123141Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a482846Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,902592IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-222186- 461709
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:491621- 721619
- 751580