Suoraviivaista?

Magaanko

Luin jutun Defendosta ja kiinnosti, Defendo on mahdollisimman suoraviivainen ja toimiva järjestelmä ja täysin identtinen alkuperäisen magan kanssa.

Kysymys kummassa liitossa treenataan suoraviivaisemmin, Ikmf vai Euroopan km-liitto(hesassa combat Academy)

tarkoitan että haluan oppia toimivaa itsepuolustusta ja en sirkustemppuja ja oma notkeuteni on nollan luokkaa, joten toimivaa tekniikkaa.

Onko kokemuksia eri seuroista ja järjestöistä?

5

964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meininkiä

      Olen kuullut että magassa opetetaan toimimaan suoraviivaisesti, jos joku meinaa kadulla käydä lompakollesi. Mitäs sitten kun Maga-seura käy lompakollasi ja tyhjentää sen. Ei tarvitse enää kadulla tyhjää lämiskää suojata.

    • järjestöistä

      Niin kauan lajia ei voi kutsua suoraviivaiseksi, kun esim. takasuoran torjumiseen opetetaan useampi tekniikka. Karatessa suora torjutaan ensin etukädellä sivulle, sen jälkeen takakädellä ylös ja sitten lyödään vastalyönti. Tämä siis on toinen ääripää suoraviivaisesta lajista.

      Maga on mielestäni lähempänä suoraviivaista, mutta vastustajan rytmin rikkominen pyritään toteuttamaan yhtäaikaisella torjunnalla ja hyökkäyksellä. Tämä on kyllä suoraviivaista mutta erittäin vaikea toteuttaa. Jos tällaisen opettelu vie aikaa niin ei sekään mielestäni ole ihmiselle luontaista toimintaa, kuten magamainoksissa usein sanotaan magan olevan eikä käytäntö ole enään suoraviivaista.

      • aamumörkö

        miun mielestä on suoraviivaista, mutta riippuu kyllä ihmisestä miten oppii.itse opin kamppailulajit helpommin kuin magaa.


      • maailmassa monta...
        aamumörkö kirjoitti:

        miun mielestä on suoraviivaista, mutta riippuu kyllä ihmisestä miten oppii.itse opin kamppailulajit helpommin kuin magaa.

        onkin enää siinä oletkohan sittenkään aamumörkö kun näin illalla kirjottelet...vai oletko mörkö vain aamuisin?


      • Aamumörkö
        maailmassa monta... kirjoitti:

        onkin enää siinä oletkohan sittenkään aamumörkö kun näin illalla kirjottelet...vai oletko mörkö vain aamuisin?

        Olen erittäin mörkömäinen tällä hetkellä, joten luulisin olevani aamumörkö, mutta etsin vielä itseäni, joten en osaa suoralta kädeltä vastata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5116
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3636
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      37
      3050
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      3005
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2936
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2363
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1848
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1790
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1731
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      139
      1718
    Aihe