Ihoni hilseilee joka puolelta kehoa, mutta kasvoissa se häiritsee eniten, koska sitä täytyy yrittää peitellä voiteilla vähintään kerran päivässä. Tavalliset perusvoiteet yms. eivät tunnu auttavan kunnolla, iho näyttää rasvaiselta ja punoittaa helposti. Viime aikoina olen käyttänyt Nizoral shampoota, joka vähentää hetkeksi hilseen muodostumista. Kerran viikossa kasvot täytyy "kuoria" kunnolla hilseestä Nizoralin avulla, jotta voiteet auttaisivat edes jonkin verran eikä iho ala niin helposti punoittaa.
Tiedän, että liiallinen pesu voi lisätä hilseilyä, mutta pesu kerran päivässä ei liene liikaa. Päänahkaan tehoaa Head&Shoulders hilseshampoo.
Miten saisin tuon kasvojen hilseilyn hallintaan. Masentaa jo hieman, koska koulunkäyntikin on kärsinyt tästä pirun hilseilystä ja moni muukin asia. Minkälaisia hoitoja löytyy kylmä-/kuuma-allergiaan ja kosketusallergiaan,jossa ihoon tulee punaisia painamisjälkiä? Esim. kun piirtää sormella viivan keskikehoon, niin jää punainen,kuumottava jälki pidemmäksi aikaa.
Keskikehoon voi ilmaantua myös hikoilun ja peseytymisen seurauksena kutisevia punaisia läiskiä. Zyrtec on auttanut jonkin verran noihin läiskiin. Kortisonivoiteita en käytä kasvoissa juuri ollenkaan, koska se aiheuttaa jonkun ajan kuluessa ihon ärsytystä.
Minulla on ollut ruoka-aine-ja pölyallergia ja astma pienestä pitäen ja ihon oireet ilmaantuivat voimakkaana joskus varhaisteininä sen jälkeen kun sairastin tuhkarokon.
Tiedän, että liiallinen pesu voi lisätä hilseilyä, mutta pesu kerran päivässä ei liene liikaa. Päänahkaan tehoaa Head&Shoulders hilseshampoo.
Miten saisin tuon kasvojen hilseilyn hallintaan. Masentaa jo hieman, koska koulunkäyntikin on kärsinyt tästä pirun hilseilystä ja moni muukin asia. Minkälaisia hoitoja löytyy kylmä-/kuuma-allergiaan ja kosketusallergiaan,jossa ihoon tulee punaisia painamisjälkiä? Esim. kun piirtää sormella viivan keskikehoon, niin jää punainen,kuumottava jälki pidemmäksi aikaa.
Keskikehoon voi ilmaantua myös hikoilun ja peseytymisen seurauksena kutisevia punaisia läiskiä. Zyrtec on auttanut jonkin verran noihin läiskiin. Kortisonivoiteita en käytä kasvoissa juuri ollenkaan, koska se aiheuttaa jonkun ajan kuluessa ihon ärsytystä.
Minulla on ollut ruoka-aine-ja pölyallergia ja astma pienestä pitäen ja ihon oireet ilmaantuivat voimakkaana joskus varhaisteininä sen jälkeen kun sairastin tuhkarokon.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jo on ongelmaa, kuule ootko ajatellu et sulla voi olla ruuansulatuksessa se vika, onpa nimittäin nähty tapauksia joilla näin on ollut! Siellä jos ei oo kaikki kohdallaan tulee pahoja puutotiloja, joista taas seuraa astmaa ja allergiaa ja vaikka mitä outoa. Kehoitan käyttämään Herbalifen tuotteita.
En oikein usko noihin luonnontuotteisiin. Kalliita ja ei ole varmuutta auttaako sen kummemmin. Olen lukenut, että joskus jopa allergiaoireet ovat pahentuneet syödessään luonnontuotteita, ja joillakin jopa ilmennyt uusia tauteja. Tarkempia tutkimuksia ei ole tehty, että johtuiko nuo luonnontuotteista vai mistä. Silti olen melko epäluuloinen kyseisiä tuotteita kohtaan, ja en vaivaudu edes kokeilemaan. Kiitos kuitenkin ehdotuksesta :)
Vältä sellaisia tuotteita, jotka sisältävät säilöntäainetta nimeltä propylene glycol. Se aiheuttaa helposti iho-oireita. Propylene glycolia on monissa shampoissa, hoitoaineissa, ihovoiteissa, meikeissä ym. Myös jotkut herkän ihon tuotteet sisältävät tätä säilöntäainetta!
Vaatteet ja kaikki kodintekstiilit kannattaa pestä Mini Riskillä.
Kokeile myös auttaako b-vitamiini (Bevitabs) ja sinkkitabletit. Kalanmaksaöljytabletteja kannattaa myös talviaikana syödä.
En käytä shampoita ja voiteita, mitkä sisältäisivät propyleeniglygolia. Ruoka-aineissa vissiin harvemmin käytetään kyseistä ainetta(E1520 tai E405). Olen allerginen kalalle eli voinko kalanmaksaöljytabletteja syödä? Päivittäin syön multivitaa, joka kyllä sisältää sinkkiä ja b-vitamiineja.
Jotenkin vaan mulla tuntuu,että jotain sulta puuttuu. En tunne Multijotain tuotetta, mutta katso purkin kyljestä sisältääkö se:Riboflaviinia, Niasiinia, Pantoteenihappoa,Pyridoksiinia,ja muita B-vitamiineja.Kaikkiaan niitä on 13 ja niitä pitäisi nauttia päivittäin, sillä B-ryhmän vitamiinit eivat voi toimia yksin, vaan tarvitsevat aina toisten apua. Suosittelen lukemaan joitakin ravitsemuksesta kirjoitettuja kirjoja, niistä löytyy monia mielenkiintoisia syitä erilaisiin vaivoihin.
Kuulin kerran erään kala-allergisen sanovan, että hän pystyy käyttämään Herbalifen (älä suutu) kalaöljyä, vaikkei muita kalatuotteita voikkaan käyttää. Muista ei minulla ole tietoa. Iloista joulunaikaa!
Kaikkia muita mitä mainitsit Multivita sisältää, mutta vain kuutta B-vitamiinia (B1,B2,B3,B5,B6 ja B12). Taitaa nuo kuusi olla ne hyödyllisimmät/tarpeellisimmat??? Voi kuiteski olla, että syy hilseilyyn löyty sokerista. Ite ku oon melko perso makialle, niin en oo tahtonu hyväksyä sitä :D Iloista joulua sullekin :D
Pitkällä aikavälillä olen silloin tällöin seuraillut sokeripitoisten ruokien ja juomien nauttimistani. Muistui mieleen joku artikkeli, josta olin lukenut, että sokeri voi joillakin lisätä talirauhasten toimintaa niin, että muodostuu runsaasti hilsettä. Aloitin tässä hiljattain sokeripitoisten ruokien ja juomien välttämisen, ja olen viikon aikana huomannut, että hilseily ei ole niin voimakasta. Jatkan kuitenki viikon välein Nizoral shampoolla pesua ja voiteilla läträämistä.
Niitä saa luontaistuotteita myyvistä liikkeistä, myös isoista marketeista.
Napsi niitä aluksi isompana annoksena ja käytä Zyrteciä säännöllisesti vaikkapa yhden kk.ajan.
Kokeile samalla ruokavaliota jossa jätät syömättä yl. tiedetyt allergeenit, mm. sitrustuotteet, mansikat, kiwit, kala, pähkinät, palkotuotteet, suklaa ym. karamellit ja jätä rasvansyönti minimiin.
Kokeile hiusten pesuun XZ-öljyhoito shampoota, alkuun voi tuntua että hilse lisääntyy, mutta jonkinajan kuluttua hilseen pitäisi hävitä.
(Ainakin minulla hävisi ja eikä ole tullut takaisin).
Älä käytä mitään saippuaa tai hoitoainetta missä on silikonia. Älä käytä edes hiusvaahtoja joissa sitä on.
Silikoniaineet tunnistaa -cone päätteistä.
(Esim: Dimethicone, trimethicone, ym... )
Nizoral on sieni lääke joka kuivattaa kovasti ihoa. Ei sinulla voi koko iholla olla sieni infektiota ?????
Jos käyttää paljon ihorasvoja niin tottakai ihoa täytyy myös pestä, ettei iho tulehdu. Minä pesisin kaikesta huolimatta ihoni 1x/Pv, kasvoni x2. Pesuaineena käyttäisin jotakin vesiliukoista perusvoidetta. Esim: Novalan, Aqvalan.
Kuivan ihon rasvaukseen on käytettävä hieman rasvaliukoista cremeä. Esim: Lipolan
Käy katsomassa www.tohtori.fi sivulla hakusanalla perusvoiteet, mitä tohtorilla on kerrottavaa.
Itse menisin myös ihotautilääkärille.
Onnea ihon hoitoon.
Milloinka olet ollut viimeksi lääkärin syynissä vaivojesi kanssa? Olisko lääkitystä ehkäuudelleenarvioitava?! Nizoral on sienilääke, enkä minä ainakaan sen kanssa viikottain läträilisi.
Joskus saattaa hillitön hilseily ja ihon punoitus johtua siitäkin, että on joutunut rasvakiereeseen tai siitä, että iho on kyllästynyt jopa allerginoitunut jollekin rasvalle.
Itse sain apua hilseilevään ihooni (atopia) HELOSANista (antiseptinen iho- ja haavavoide apteekista, se sinivihreä putkilo). Koska näihin nimettyihinkin ihovaivoihin tehoava hoito on yksilöllistä, tietänkään en voi taata, että se sinulla toimii.
Laitan tässä linkin, josta saattaa olla sinulle apua, varsinkin siitä keskustelupalstasta. Siitä saa käsityksen, niistä eri hoitovaihtoehdoista, joita ainakin atoppiseen ihottumaan on, jos sinulla sellainen on.
http://www.atopialiitto.fi/
Mielestäni Nizoral-shampoota ei kyllä kannattaisi käyttää kasvoille, sehän on niin vahvaa tavaraa! Hilse päässä lienee ihan eri asia, kuin kasvojen hilseily. Nizo varmaan myös muuttaa ihon ph:ta, joten ongelma voi vaan pahentua. Ihosi vaikuttaa kuvauksen perusteella aika herkältä, joten kannattaisiko kokeilla jotain neutraalia rauhoittavaa voidetta?
...piti sanomani, että kasvoihin ei saisi käyttää kortisonia ollenkaan. Se vaan haurastuttaa ja pahentaa ongelmia. Luettuani viestisi vielä kerran uudelleen, tuntuu entistä vahvemmin siltä, että käytät turhan vahvoja aineita. Toki pitää peseytyä, mutta hellävaroen!
Kiitti taas kaikille hyvistä neuvoista :) Vastaisin noihin muutamiin edellä mainittuihin asioihin.
Käytän tällä hetkellä Jättihelokin siemenöljyä ja lisäksi Multi-Vita vitamiinitabletteja. Helokkikapseleita olen syönyt jo 60, ja on ne saattanut jotenkin jo vaikuttaa. Iho ei ainakaan ole mun mielestä enää ehkä niin herkkä oirehtimaan. Silloin kun ihoa on kutissut tai muuten yliherkistynyt, niin napsin Zyrteciä. Pitempi aikainen Zyrtecin syönti aiheuttaa mulla jonkin verran väsymystä, ja yleensä on riittäny että syön sitä heti ihoreaktioiden jälkeen. Joskus olen ottanut sitä ennalta ehkäisevästi, jos tiedän syöneeni jotain allergisoivaa ainetta kuten suklaata tai tiedän myöhemmin joutuvani alttiiksi jollekin allergeenille. Hieman on ollut hankaluuksia luopua suklaasta, mutta pitää yrittää luopua siitä kokonaan. Muunlaisia karkkeja napsin melko harvoin :).
Tuosta Nizoral-shampoosta, että se on auttanut, kun olen kerran viikossa pessyt koko pään alueen. Käyttöohjeissa myös mainitaan, että sillä saa pestä vaikka koko kehon, kuten myös aluksi teinkin. Enkä ole koskaan käyttäny silikonia sisältäviä pesuaineita tai kosmetiikkatuotteita. Lipolan-voiteesta sen verran, että siinä näyttäs olevan puhdasta alkoholia, joka kuivattaa ihoa.
Edellisestä ihotautilääkärin diagnoosista on aikaa yli puolen kymmentä vuotta ja silloin määrättiin Nizoral-voidetta, mutta lopetin sen käytön melko aikaisessa vaiheessa, kun ilmaantui iho-oireita siitä. Olen myös lievä atoopikko. Olen kyllä monesti aikasemmin maininnut eri lääkäreille, että tämä iho-ongelma häiritsee minua. Pahin vastaus oli, että lopeta semmone liika peiliin tuijotus. Siitä on sitte tainnut jäädä semmone tunne ettei lääkäreiltä saa apua, ainakaan kunnan lääkäreiltä. Yksityisiin lääkäreihin ei opiskelijalla ole varaa.
Voidemerkkiä vaihdan nykyään melko usein, ja kokeilen erimerkkisiä tuotteita. Pian on taas aika vaihtaa voidetta ettei iho tottuisi liikaa yhteen, ja aattelin kokeilla tuota Helosania. Kortisonista sen verran, että en käytä sitä kasvoissa ollenkaan tätä nykyä.
Mun miehellä oli paha ekseema ja kaikenlaisia yliherkkyysoireita ruoasta ym. Käytti lääkärin määräämiä voiteita ja kortisonia noin 10 vuotta, parannusta ei tapahtunut. Alkoi sitten syömään isoja annoksia jotain Gla:ta (vai oliko se just sitä helokkia) ja ruoan kanssa luomuöljyjä jne. Puolen vuoden päästä tulokset näkyivät ja iho on pysynyt tosi hyvänä. Mitään lääkevoiteita ei tarvita. Pientä pakkasihottumaa oli viikon verran, mutta sekin lähti tavallisella tukevalla voiteella. Ero entiseen haavoilla kulkevaan heppuun on iso! Toivottavasti löydät apua ongelmaasi!
Itse olen kokenut että jos zyrteciä syö pidempään n. 1kk ajan, silloin vaikutus on pitkävaikutteinen.
Esim. miehelläni on ihmeellinen käsi ihottuma joka herkästi puhkeaa, niin pidemmän zyrtec kuurin jälkeen saattaa kulua kuukausia ilman käsien aukeamista.
Lyhyiden z. käyttöjen jälkeen kädet ovat auenneet viikoittain.
Itselläni keväällä syöty pitkä zyrtec kuuri on estänyt koko kesän heinä allergiat.
Usko tai älä