Hei, voisitteko kertoa miten saisi 14w pojat finnit pois "kotikonstein". Eli ei mitään apteekki voiteita mielellään;). Eli voisitteko kertoa ruokavalion, mitä kannattaisi syödä päivittäin, voiteita, mutta ei apteekista;S.
Pojal alko finnit 13w nyt hän on 14w, finnejä ei niinkään ole naamalla, mutta inhottavan paljon otsalla, mutta kertookaapas pikku vinkkejä kts;)
Pojal alko finnit 13w nyt hän on 14w, finnejä ei niinkään ole naamalla, mutta inhottavan paljon otsalla, mutta kertookaapas pikku vinkkejä kts;)
Vastaukset 6
Vanhimmat
No hei. Pojan finnit johtuvat todennäköisesti hänen iästään, ts. murrosiässähän hormonien tuotanto kehossa muuttuu. Ruokavalion muuttamisesta ei välttämättä ole apua, mutta ei kyllä mitään haittaakaan, eli usein neuvotaan välttämään sokeria (karkit, suklaa yms.). Marketeista saatavilla ihonhoitotuotteilla saa pahimmassa tapauksessa ihon vain pahempaan kuntoon. Harmi että vierastat apteekkituotteita, sillä niistä usein löytyy apu. Monia ihan tehokkaita tuotteita saa ilman reseptiä, eivätkä ne välttämättä maksa paljon. Sebamed-merkkistä pesupalaa on tällä palstalla suositeltu paljon, ja omastakin kokemuksesta uskallan suositella sitä teille. Niitä kylläkin myydään vain apteekeissa. Se on saippuan näköinen pala, jolla pestään kasvot aamuin illoin, ja se maksaa muutaman euron (täällä neljä euroa). Sitten sellainen asia, että iholle kannattaa käyttää jotain kevyttä kosteusvoidetta, muuten finnejä tulee vain lisää. Hirmu hyvä on mm. apteekista saatava Humektan, mutta myös jokin kaupasta saatava kevyt ja ehkä mielellään myös hajusteeton perusvoide voi toimia (Erisan on ihan hyvä merkki!). Ja piharatamoa täällä on myös suositeltu, sehän on kotikonsti jos mikä...ja tuntuisihan tuo ainakin jotenkin toimivan, kun kokeilin. En ole mikään ammattilainen, mutta toivottavasti vinkeistä oli edes jotain apua, vaikka aika apteekkipainotteisia olivatkin :). Tsemppiä taisteluun finnejä vastaan :)!
kannatan noita edellisiä, ja viel niitten lisäks hankkisin 100% teepuuöljyä vaikka luontaistuote kaupasta. Sitä töpötellään pari kertaa päivässä finneille (ei siis koko naamaan!!) ja se kuivattaa ja desinfioi tehokkaasti näpyt. Suurimpiin finneihin ainakaan mulla vaikutus ei oo ollu kovin suuri, mutta jos onnistun bongaamaan pienen alun ja töpötän siihen heti tota, niin yleensä se katoaa, eikä siitä ainakaan jättifinniä tule. Eli toimii! Paremmin ku alkoholipitose mömmöt ainakin.
kannattaa vaan kääntyä sen apteekin puoleen.. ite suosittelen kans sebamedin pesupalaa =)
Vai että kotikonstein.. aiotko ruoasta valmistaa pojalle finnienpoistoaineen? Apteekista saa melko edullisia voiteita ja sun muuta ilman reseptiä jotka oikeasti kannattaa kokeilla!
Merisuolaa ja rypsiöljyä! Sekoita keskenään, ja laita naamalle! Anna vaikuttaa. Kirvelee, mutta tehoaa!
Hammastahnaa joskus itekki kokeilin, ja satunnaisesti se auttoki! Mutta nyt oon luopunu siitä toivosta. Oon siis 15-vuotias tyttö. Tässä iässä finnit on kyllä iha normaalia, mutta niin inhottavia, nii kai niistä jotenki pääsee pois! Pari kuukautta sitte etin hirveesti vinkkejä netistä finneihin ja mustapäihin, nii mikää ei oikee auttanut. Kokeilin sitruunaa, ruokasoodaa ja suolaa ja kaiken maailman yhdistelmiä! Ei mikään oo auttanut. Olen myös käyttänyt Vichy-sarjaa, ja hmm.. Jotain toista, jonka nimiä en millää muista. Mulla oli myös arpeja aikas paljon. Sit pari kuukautta sitten kirjotin youtubeen "finnit" :D naurettava teko mutta siitä mun finnien lähtö sai alkunsa. Löysin sieltä jonku proactiv solutionin mainoksen, ja se jotenki kolahti mun sydämmeen!! Ehkä siksi, koska Katy Perry ja Justin Bieberkin käyttävät sitä sarjaa.. Löysin samassa kotoa proactivin kasvonaamion, ja käytin sitä parikertaa, ja se autto vähän! Olin niin mielissään! Hypin ihan täysillä! :D Sitte ostin proactivin sarjan, sen suurimman, jolla hintaa oli jotain 70. Siinä tuli ne 4 perus ainetta ja kosteusvoide, kasvonaamio, emulsio.. opas ja hmm.. jotai sellasta :) käytin sitä iha ohjee mukaan, ja kolmen viikon päästä mun puolet finneistä oli jo häipyny!! Jotain niin uskomatonta, mutta totta!! SUOSITTELEN! Voit tilata proactivia osoitteesta www.proactivsolution.fi :) ja jos ei ole varaa niin tilata sen perus setin, jossa neljä ainetta, ja lisäksi ehdottomasti kosteusvoide ja kasvonaamio!! :) Nuo kaksi ainettakin pitää muistaa. Ja tottakai, jos varaa on niin ostaa ihan tuo isoin paketti! Nyt mulla on enää vaan about 3 pientä finniä, tosin oon käyttänyt jo melkeen 2 kk :) Ja joskus aina sattunu unohtaa käyttää.. Sit jos käytät meikkii, niinku itekki! Niin ostaa tuolta sivuilta meikkipuuterii, maksaa jotai 20 euroa :) sopii erityisesti rasvoittuvalle iholle.. No.. Jos tsekkaisitte itse enemmän tuolta proactivin sivuilta! :) Ihostani on tullut finnejen häipymisen takia myös paljon raikkaamman näköinen ja terveemmän. Ja sit aidomman ja sileemmän näkönen :) Kaveritki kehuu, nyt annoin kamulle nimppari lahjas ton perussarjan (4 ainetta) ja on kuulemma auttanu :) Tsemii teille! Ja jos on arpeja, niinku mulla. Niin oon käyttänyt proactivin lisäksi sinkkipastaa, harmaa tuubi :) maksaa jotain 7 euroa tms. Saa apteekista. Ja seki on häilyttäny ainaki puolet arvet pois!! Sitäkin kannattaa ostaa!
Ja sit jos ei oo varaa niin kotikonsteja, mitä kantsii noudattaa näit:
- juo ainakin 1,5 litraa vettä päivittäin (ite juon 2 litraa)
- elä pese naamaa enintään kuin pari kertaa päivässä (eri asia proactivissä kuitenkin)
- ainakun oot pessy naaman vedellä, niin kosteuta se jollain koskeusvoiteella, ettei tuu vaa lisää finnei kuivuuden takia!
- jos reissaat tosi paljon ulkomailla, niin auringosta voi siellä tulla myös paljon finnei (niinku mulla)
- syö mahdollisimman terveellisesti, ei nyt mitää jäätävää salaatti ja vesi kuuria
- liikunnan jälkee pese naama
onhan niitä! :)
mut jos ostat ton proactivin ( SUOSITTELEN ) niin sit on vähän eri säännöt you know! Suosittelen tota! Kantsii kokeilla!
ONNEA KOHTI PUHTAAMPAAN ELÄMÄÄN! :)