Demarit menkää kotiin itkemään täältä

Kunnioittakaa demokratiaa ja kestäkää kuin miehet se, että keskustan kannatus kasvaa myös pääkaupunkiseudulla koko ajan. Ette te sille kuitenkaan mitään mahda. Keskittykää omiin tekemisiinne ja miettikää, mikä on demareilta mennyt pieleen, jos teissä on siihen miestä. Kuka tahansa osaa keksiä räkänokkatason irvailuja toisista ihmisistä ja puolueista. Sekö on sitä teidän "solidaarisuutta"?
3138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mitä ihmettä ruikutat. Eikö teistä Keskustan kannattajissa ole miestä puhumaan asioista. Tuijotatte vaan joitain galluppeja. Aikanaan gallupit kertoivat, että Riitta Uosukaisesta piti tulla presidentti. Tippui kylmästi jo ensi kierroksella. Halonen ei vielä silloin on gallupeissa kovinkaan korkealla. Nytkin gallupit mittavat ehkä enemmän ihmisten kyllästymistä nykyiseen hallituspolitiikkaan kuin kertovat Keskustan kannatuksen todellisesta noususta. Kunhan vaalikamppailu pääsee toden teolla vauhtiin, kortteja vasta lyödään pöytään ja voidaan katsoa, mikä on sen politiikan sisällölliset lupaukset, joilla Keskusta vaaliuurnilla aikoo ääniä kalastaa.

On erittäin hyvä, jos parlamentarismi toimii. Ei siinä suhteessa ole mitään syytä ilkkua Keskustaa. Vallan suurta tuo tyytymättömyys hallituspolitiikkaan ei tällä hetkellä liene, koska liikahdukset ovat sen verran marginaalisia. Tai sitten kyse on siitä, että meillä ei ole okein kunnollista kansalaisten luottamuksen ansaitsevaa oppositiovoimaa. Nimenomaan etelän kaupunkilaiset tuntevat edelleen suurta epäluuloa Keskustan politiikkaa kohtaan. Keskustan äänimäärähän keikkuu Helsingissä kuvitellun 5 prosentin äänikynnyksen seutuvissa. Eli Keskusta on suurkaupungeissa lilliputtipuolue. Vihreät ovat näissä realistisempi todellinen vaihtoehto.

Äänestä

Mitä oikein yrität?

Ei Kepun kannatus pääkaupunkiseudulla ole ollut kasvussa missään kannatusmittauksessa.

Päinvastoin näyttää siltä ettei Kepu saa yhtään edustajaa esim. Helsingistä läpi seuraavissa vaaleissa.

Aika nolo juttu Kepulle, kun Anneli Jäätteenmäki jää eduskunnan ulkopuolelle.

Äänestä

Esimerkkejä erään tolvanan tyhmyydestä, joka ei ymmärrä palstalle kuuluvaa materiaalia, ja jatkaa "sisältönsä" oksentamista palstalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesk-jäsen kirjoitti:

Kunnioittakaa demokratiaa ja kestäkää kuin miehet se, että keskustan kannatus kasvaa myös pääkaupunkiseudulla koko ajan. Ette te sille kuitenkaan mitään mahda. Keskittykää omiin tekemisiinne ja miettikää, mikä on demareilta mennyt pieleen, jos teissä on siihen miestä. Kuka tahansa osaa keksiä räkänokkatason irvailuja toisista ihmisistä ja puolueista. Sekö on sitä teidän "solidaarisuutta"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu