Eläkeläispariskunta myi omakotitalonsa nuorelle perheelle. Jonkin ajan kuluttua tuli ilmoitus, että talo on täynnä hometta ja koko perhe on sairastunut. Mitään vakuutuksia ei ollut. Kaikki näytti selvältä ja eläkeläispariskunta joutui maksamaan suuria korvauksia (noin 25000 euroa). Tuttavat kuitenkin painostivat tutkituttamaan asiaa toisilla asiantuntijoilla. Uusi tutkimus osoitti, että mitään hometta ei ollutkaan. Nuori pari luopui korvausvaatimuksista, mutta jo maksettua 10000 euroa ei annettu takaisin, eikä eläkeläispariskunta halunnut vaivata mieltä asialla. Jos eläkeläispariskunnalla olisi ollut vakuutus, niin uusi perhe olisi saanut hyvät korvaukset, eikä asiaa olisi sen kummemmin tutkittu.
Tässä oli tilanne ollut se, että joku taho oli kertonut uudelle perheelle, että vanhoissa omakotitaloissa on aina hometta ja korvauksia kannattaa pyytää.
Tässä oli tilanne ollut se, että joku taho oli kertonut uudelle perheelle, että vanhoissa omakotitaloissa on aina hometta ja korvauksia kannattaa pyytää.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tarina voi sinällään olla totta. Jos on, eläkeläispariskunnan pitää vaatia maksettua 10.000 takaisin. Tottakai!
Jos eläkeläispariskunnalla olisi ollut vakuutus, niin uusi perhe olisi saanut hyvät korvaukset, eikä asiaa olisi sen kummemmin tutkittu.
- mikä vitun vakuutus? Rakennusvirheitä, homeita tms ei vakuutus korvaa.
- Muutama vuosi sitten myytiin vakuutuksia vielä talon myyjän vastuuajalle rakennusvirheitä tms varten. Enää ei mikään yhtiö niitä myy.
- Totta helvetti vakuutusyhtiö tutkii tapaukset, jos se joutuu maksamaan! Älä ole lapsellinen.