Espoo korottaa naisten palkkoja!

Toivottavasti

se auttaa myös muita espoolaisia ? Tuskin se vähentää Espoosta tehtyjen toimeentulipäätösten valitusten määrää tai kaupungin puhelin ongelmia jotka ovat kestäneet jo vuosia.

http://www.talentum.com/doc.te?f_id=931969&s=r

5

2653

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korotus

      Lisää naisille järjestelyerien kohdentamisia ja muualle maahan myös! Kaikkia ongelmia kuitenkaan ei tällä toimenpiteellä voi ratkaista vaikka tahtoa olisi.

      • eli jos kunnallisia

        palkkoja nostetaan pitää nostaa myös työläisten liksoja


    • l_kk

      Jos linkitetyn uutisen otsikon ja tekstin lukee oikein niin Espoo korottaa mm. sairaanhoitajien ja sosiaalityöntekijöiden palkkoja. Ei siis naisten palkkoja, vaikka heitä näillä aloilla eniten työskenteleekin.

      Kaiken lisäksi uutisessa ei edes mainita sanaa nainen. Mitäköhän aloittaja tällä otsikoinnillaan hakee?

      Jos Espoo nostaisi vain näillä aloilla työskentelevien naisten palkkoja ei montaa tuntia maanantaina ehdittäisi töitä tehdä, kun Espoo olisi tutkinnassa tasa-arvolain rikkomisesta.

    • Ei millään pahalla, muta olen laittanut merkille esimerkiksi fyysisessä työssä sen, että naisten tauot esimerkiksi tuppaavat kestämään 2x kauemmin kuin miesten ja ruikutetaan lisää rahaa?

      Miehet hoitavat vittumaisen raskaan/ paskamaisen fyysisen osuuden ja naiset keskittyvät ihmettelemiseen ja keskustelemiseen asioista?Hieman kummastuttaa tuo tasa-arvo keskustelu..

      Mulle on aivan sama saavatko saman palkan vai eivät, mutta joku järki pitää olla näissä tasa-arvo touhuissa..
      Vastaväitteeksi annan esimerkiksi farmaseutin koulutuksen..Ei hirveästi miehiä suosita, että vanha järjestelmä elää edelleen.

      Hyökätköön feministi kimppuun..Nyt tulee takaisin, että palaa.

      • toisesta suunnasta

        Minä olen tehnyt työtä paikoissa, joissa miehillä on tapana istua jatkotaukoja omissa työhuoneissaan. Lisäksi lähdettiin kesken työpäivän harrastuksien pariin kuluttamaan aikaa. Autolla ajoja sovittiin niin, että samalla sai poiketa jossain muualla, kuin työasioissa. Jos näistä sanoi, niin heti oltiin kusipäitä ja muuta mahdollista. Tärkeintä oli, että oltiin jonkin tittelin alla. Tuloksilla ei niin väliä. Osa sälytettiin naisille tehtäväksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      147
      13292
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      87
      3714
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      133
      3028
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      1461
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      44
      1418
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      156
      1383
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1294
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1244
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1091
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      999
    Aihe