Olen vaihtamassa autoani sellaiseen, jossa on kevytmetallivanteet. Onko näillä jokin muutakin merkitystä kuin ulkonäkö? Luultavsti on, mutta mikä?
Mitä hyötyä kevytmetallivanteista?
Erik
274870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
kauppiaasi kiittelee rahoistasi
Tämänpäivän hinnoilla useiden uusien henkilöautojen alkueräiset peltivanteet maksavat alkuperäisillä kapseleilla varustettuna enemmän, kuin nk. tarvikealuvanteet. Eli siis sellaiset alut, jotka eivät ole merkkikohtaiset. Tämän takia siis useinkin autoon ostetaan kesärenkaat alkuperäisillä aluvanteilla ja talvirenkaat tarvikealuilla. Hinta voi joissakin tapauksissa jäädä halvemmaksi, kuin peltivanteet kapselit!
Pitää nimittäin olla aika asiantuntematon, jos menee ostamaan autoon toisia renkaita, ja ostaa toisiksi vanteiksi merkkiliikkeestä peltivanteet.
Tänä päivänä aluvanteita alkaa saada tuohon 2000 mk:n pintaan vaikka minkälaisia, joten hinta ei sinänsä päätä huimaa.
Joku aika sitten juuri keskustelin samasta asiasta autoliikkeen myyjän kanssa. Sanoi että järestään uusiin autoihin ostetaan talvirenkaat tarvikealuvanteilla juuri tuon edullisen hinnan takia.
Eli tuo ajo-ominaisuuksien paraneminen on teoreettista. Uskaltaisinpa sanoa, että yksikään ei erota auton ajo-ominaisuuksista sitä, onko alla alu- vai peltivanteet, jos ei sitä etukäteen tiedä.
Mutta kyllä tarvikealut kannattaa ostaa, jos vaihtoehtona on merkkiliikkeestä ostetut peltivanteet alkuperäiset kapselit. Monesti tosiaan jää nuo alut halvemmaksi.
Joo, hankintahinta voi jäädä halvemmaksi tarvikealuilla vs peltivanteet... mutta eikö peltivanteet kestä noin 2-3 kertaa pidempään? Tässä käsityksessä olen itse ainakin ollut.
jos ajaa pelkillä vanteilla alut ovat varmasti heikommat kestävyydeltää mutta jos käyttää renkaita en ole ainakaan koskaan kuullut että joltatain olisi vanteet loppuneet.
No olipas fiksua...:)
Vakavasti ottaen jos mietitään noita metallien eroja, niin taitaa alumiini olla vähän heikompaa ja alttiimpaa vaurioitumaan kolhuista ym kuin teräs.
Olen nähnyt paljon vanhojakin peltivanteita, jotka ovat yhä käytössä. Aluvanteista en voi sanoa samaa...
Eihän noiden hankinnassa yleensä kustannuksia tietysti mietitä, mutta nyt kyse olikin siitä että joku väitti niitä halvemmaksi vaihtoehdoksi. Sitä ne eivät pitkässä juoksussa mielestäni ole.
Aluvanteeeti ruostu ja
kannatta ostaa sellaiset 5 tai 6 puolaiset niin ne on tosi helppo pitää puhtaana. Myös pultinreiät ei mene ajan kuluessa soikeiksi.
Itselläni on 93 mallin auto ja alumiinivanttet ovt kun uudet mutta peltivanteet ja pölykapselit tosi huonossa kunnossa. Aluja ei kannata ostaa liian leveitä renkaaseen nähden. Olisi hyvä että renkaan kylki on ulompana kuin vanne. 185:lle 6 tai tuumaa ja 6,5 tuumaa max. 195:lle 6, 6,5 7 tuumainen naarmuuntuu jalkakäytävän reunassa ja takapyöriin lentää kiviä etupyöristä.
Kait että 6" minimissään 185 ja 6.5" 195 rengas minimissään?
Nykyään ei vaan taida paljoon 6" vannetta olla olemassa alumiinisena.
muuta hyötyä oikeasti kuin se että on ehkä ja korostan sanaa ehkä paremman näköinen niiden kanssa kuin peltivanteilla. Ei tietysti ruostu mutta hapettuvat kyllä ennenpitkää jolloin ovat tasan yhtä rumat kuin ruosteiset peltivanteetkin.
Peltivanteita kevyemmät alut pienentävät auton jousittamatonta massaa ja parantavat näin ajo-ominaisuuksia.
jos sulla on kevyet aluvanteet ;) mutta harvalla niitä on. Ja siltikin hei mies, normaaliajossa erot ovat akateemiset eli mikroskoopilla mitattavissa. Kyllä ulkonäkö on se ainoa todellinen syy miksi niitä autoihin laitetaan ja sillä selvä.
... kaiken maailman spoilereilla ja levikkeillä entisessä perhekorollassa. Sitä downforcea kun ei Suomen liikenteessä pahemmin tarvita (eikä se 1.6 100 hv kone anna siihen paljon aihettakaan...)
Minä en enää ainakaan viitsinyt ryhtyä aluvanne-pelleilyyn, kun ostin uuden auton tässä syksyllä. Nuorempana kylläkin, mutta ei enää huvittanut maksaa pariakaan tonnia (mk)ylimääräistä. Ajo-ominaisuudet ovat aivan samat, oli sitten pelti tai alu. Toki joku löytää kauheasti eroja, mutta ne erot ovat samanlaisia, kun joku kultakorva on sitä mieltä, että ranteen vahvuinen kaiutinkaapeli kullatuin liittimin soi jotenkin paremmin ja musikaallisemmin kuin tavallinen kaapeli... =) Pakkohan sen on olla parempi, kuin maksoikin niin saatanasti, sama juttu aluvanteilla. Jollainhan nuo hankinnat pitää perustella, itselle ja muille.
Eikä niistä aluvanteista aina muutenkaan iloa ollut. Syksyisin sai hakata vanhemmiten niin saatanasti tai peruutella pultit löysinä, että sai vanteet irti autosta. Samoin vitutti jynssätä hammasharjalla pienet kolot aina pesussa puhtaaksi (no löytyy toki semmoisia selkeitäkin vanteita). Samoin vanhemmiten ei ne hapettuneina ja vaimon katukiviin kolhimina enää niin kauniita olleet. Nyt haen vaan uuden suojuksen, (varmaan harakiri-liikkeestä, kun alkuperäinen on niin kallis), vaimon käsittelyn jälkeen.
Ja väittäisimpä vielä, että takalevyjarrut olivat aina helpommin ruosteessa, kun vanne oli avoimempi (tää on jo mutua, voi johtua myös autosta). (ja joo joo, tuulettuuhan ne jarrut paremmin, ovat vauhdikkaassa ajossa niin tärkeä juttu, jee. Kun heittää rundia Kälviän torin snagarin ympäri, niin on tärkeää, että jarrut saa paljon jäähdytysilmaa...)
Heikko on itsetunto jos joutuu perustelemaan jotain aluvanteiden ostoa!
Katsotko myös vaimoasi mielummin ilman meikkiä? ;) (Tai on varmaan niin kaunis jo luonnosta ettei mitään tarvitse :)
Aluvanteet ovat huonon itsetunnon merkki! Minäkin katselen vaimoani mielummin ilman meikkiä. Minä en halua meikata. Minusta homot meikkaavat. Homot kai niitä aluvanteitakin ostaa.
...tukeva, kun otat kiinni aluvanteen puolasta. Eli kun rahtaat renkaita varastoon, niin aluvanne on peltistä parempi; et likaa vaatteitasi.:)
Lisäksi ulkonäkö on OK ja hinta ei tänä päivänä ole paha verrattuna peltivanteeseen.
Niin, en minäkään en meikkaa!
Kyllä peltiset on keveämmät.
Oksaalihapolla lähtee puhtaaksi hinkkaamatta mutta jos on hidas minuutin päästä voi suunnitella uudelleen maalausta.
Niin, mikä on "normaaliajoa"? Jos se on lähinnä taajamaköröttelyä markettiin ja päiväkotiin tai suoraa maantietä niin eroa ei juuri havaitse. Mutta reippaassa mutka-ajossa epätasaisella pinnalla eron huomaa, nimismiehen kiharoista puhumattakaan. Auton alustan on tietysti syytä olla kohtalaisen hyvä. Tämä ihan kokemuksesta, tosin kevyemmät vanteet ovatkin lähes puolta kevyemmät kuin auton alkuperäiset. Ja en ostanut niitä ulkonäön vuoksi, koska vanteet ovat samaa kokoa kuin alkuperäiset jotka ovat mielestäni jopa paremman näköiset.
Joo,harvoin se aluvanne on paljoa kevyempi kun peltivanne,varsinkin kun puhutaan jostain vähän isommasta vanteesta...
jousittamaton massa pienenee eli kaikki mikä on jousituksen alapuolella-> jousitus pelaa paremmin-> vähemmän kallisteluita auton koriin. Niillä on mukavampi ajaa. Tuntumakin on hiukan parempi tiehen.
kevyt metalli vanteissa myöskin hitausmomentti pienempi, pyörii paremmin. pitäis hiukkasen vaikuttaa kulutukseen laskevasti.
se on pienempi.
mielestäni kevytmetallivanteista on hyöty siviiliautoissa korkeintaan kosmeettinen.
Minulla on kesäpyörissä tavallisen peltivanteen näköisiä kevytmetallivanteita, mustiksi pintakäsitteltyjä, keveimmät kokoluokansa vanteet mitä ikinä olen nähnyt, mutta talvipyörissä minulla on perinteiset peltivanteet enkä ole huomannut että vanteilla olisi mitään merkitystä maantiellä auton käyttökseen tai sitten keskustietokone kykenee kompensoimaan lisäntyneen painon säätämällä jousitusta siten ettei lisääntynyt massa pyörissä huomaa ;)
Jos ajelee vanhoilla pyörillä ero alu- ja peltivanteen välillä tulee esiin. Peltivanne alkaa ruostua vanteen reunasta ja ruoste leviää renkaan ja vanteen väliin. Välissä hyvin pienikin ruoste aiheuttaa vuotoa. Tästä johtuu kun renkaisiin saa laittaa ilmaa lisää kuukauden, viikon tai päivän välein. Mutta vanhossa aluvanteissa riittää, kun pistää ilmat kerran vuodessa. Alut pitää ilmat sisällä.
Paino erosta sen verran, että tukevat aluvanteet ei välttämättä ole keveämmät kuin peltivanteet. Kevyet alut taas voivat mennä pahassa montussa helpostikin kieroiksi. Josta sitten tulee tärinää ja vapinaa ajoon. Nykyään myytävät alut on usein niitä kevyitä (ja edullisia).
avoin aluvanne päästää jarrut jäähtymään