Mitäpä mieltä perintöverosta ?
Omakohtaisia kokemuksia minulla on parin vuoden takaa kun maksoin perintöveroa 68 ooo € yllättäen kuolleen sukulaisen minulle jättämästä perinnöstä.
Omakohtaisia kokemuksia minulla on parin vuoden takaa kun maksoin perintöveroa 68 ooo € yllättäen kuolleen sukulaisen minulle jättämästä perinnöstä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
tullut sen verran paljon, että on ollut varaa maksaakin tuo määrä. Tuollaiseen summaan tarvitaan jo lähes miljoonan luokan perintö.
Eli ei pitäisi paljon paina tuollainen 68,000€ missään.
tarvita kuin joku rupunen kesämökki, vero kun on pahimmillaan yli puolet arvosta.
68000 euroa (mikä oli veron määrä)on sentään n. 400 000 vanhaa mummonmarkkaa ...
sai tuon veronmaksun jälkeen on ns. ilmaista rahaa (ei itse ansaittua), joten kannattaisi pitää turpansa kiinni ja olla vinkumatta veroista! Ja nauttia siitä osasta minkä sai.
Tämä selvennyksenä.
matikalla verotettava perintö oli 235000€ josta jäisellainen 167000€ eli n. vanha miljoona käteen. Eipä pitäisi suuremmin valittaa.
tuo 168,000 6x suomalaisen palkansaajan keskiansio.
Sait verottomana 6.n vuoden palkan. Pidätkö vuorottelu vapaata tuon ajan ja lasket jonkun töihin siksi ajaksi?
Mielestäni perintöverossa voisi olla sääntö jossa maallinen omaisuus olisi kokonaan verovapaa. Käteisestä voisi olla veroprosentti maltillinen eli noin 5-10%.
Maalliselle omaisuudelle pitäisi kuitenkin asettaa 3-5 vuoden myyntikielto.
Miltä kuulostaisi esittämäni vaihtoehto?
kuullosti, kieltämättä. Suorastaan lapsellisen tyhmältä.
Sen perintöveron pitäisi olla..
Jos se kerralla poistettaisi kokonaan niin aikaisemmat maksajat tuntisivat itsensä petetyksi.
En tuolla tarkoita itseäni vaan siis yleensä aikaisemin perintöä saaneita..
Myöhemmässä vaiheessa perintöverosta voisi luopua kokonaan jos siltä näyttää.
Ajatuksesi oli harkittu ja mielestäni näin siinä jotenkin täytyisi edetä.
tuon taivaallisen perintöosuuden, kun maallinen olisi veroton?
On meillä on kansanedustajaehdokkaita joka lähtöön.
Että maallinen omaisuus .Uskovaisia taas suositaan.
Että yhteinen koti olisi verosta vapaa eikä yksin jäänyttä puolisoa pakotettaisi myymään asuin kotiaan maksaakseen perintöveron.
Näin sen ymmärsin ja mieleastäni sefu on ihan oikeasa.. ja ymmärsithän sinäkin sen kuitenkin varmaan..
Vai ajaisitko sinä lesken pihalle veron takia ?
perintökaarta hieman paremmin? Voisi selvitä joitain asioita, eikä tartteisi mutu tuntumalla krjoitella.
Selventää..
Itsellä oli palkattuna asianajaja teki töitä vuoden ajan.. Palkkio oli hänelle noin 22 000 €.. Lisäksi yritykseni kirjanpitäjä hoiti useimmat rutiini hommat puolestani.
Perintö tuli sellaiselta henkilöltä/ sukulaiselta josta en tiennyt edes mitään.....
No on sitä tullut ainakin minun jonkinverran sitä kaarta
tutkittua.
Ja mielestäni sheriffin ajatukset perintöverosta ovat paikallaan... Täällä voidaan huudella mitä tahansa mutta kun pitää esittää asia jonka voi myös käytännössä toteuttaa ja se on mahdollisimman oikeuden mukainen kaikille niin löytyykö enää huutelijoita ??
Hienoa,kun olet jo tässä vaiheessa löytänyt kansanedustajan joka paneutuu sinun ongelmiisi,etenkin jos sattuu tulemaan lisää miljoonaperintöjä tuntemattomilta ihmisiltä.
sanoit < ettei puolison tarvitse myydä asunin kotiaan, perintöveron maksamiseksi> ei tarvitsekkaan, koska yhteinen asunto ei ole suoraan perintöä vaan yhteistä omaisuutta , ellei ole olemassa avioehtoa jossa mainitaan asunnon olevan vain toisen puolisoista. Eli sitä ei tarvitse myydä mihinkää, eikä rintaperilliset voi siihen kohdistaa mitään vaatimuksia niin kauan kuin toinen puoliso on elossa.
Että vaikka tuohon pitäisi pyrkiä.. mielestäni siinä on asia selvästi esitetty http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000019&posting=22000000018419084
Kyllä se valtio on viemässä heti "omaan osaansa" siitä nyt ei pääse mihinkään.
Muuten on mulla ainakin yksi tuttava jolla on tuollainen vero edessä mistä tuossa esitit selvitystä.
Tuolla asiasta lisää http://www.vero.fi/nc/viewarticle.asp?domain=VERO_MAIN&path=5,363&language=FIN&article=171&index=
Tai sitä yksinkertaistettaisi niin sieltä verottaja päästäkin voisi poista suuren määrän turhaa porukkaa syömästä kansalaisten perintöjä sekä verovaroja.