koiran suhtautuminen vauvaan..

mitenkä teillä on koirat suhtautuneet uuteen tulokkaaseen?meillä laskettu aika parin viikon päästä ja nyt on alkanut hieman jännittää että mikä on koirien reaktio vauvaan..koirat ovat cockerspanieleita (toinen 5v uros ja toien 2v narttu)ja ovat kyllä tottuneet lapsiin vaikka omia ei ennestään olekaan..ikinä ei ole ollut mitään murina tms ongelmaa.miten ootte tutustuttaneet koirat lapseen jne...?en uskoisi että mitään ongelmia tulee mutta vähä pistää jännittämään kun koirat ovat kuitenkin tottuneet olemaan meidän "vauvoja" ja nyt kun lapsi ei lähdekään pois niinkuin vieraiden lapset muutaman tunnin kyläilyn jälkeen..=)
8830
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Isoveljeni ja hänen vaimosa sai lapsen niin vei koiralle vauvan vaipan haisteltavaksi. Pikku hiljaa annat sitten koirat totutella lapseesi. Kyllä koirat aistii että on tullut uusi perheen jäsen mutta kyllänekin tottuu. Onnea uuven tulokkaan johosta.

Äänestä

..koira totutettiin vauvaan heti vauvan ekalla kotimatkalla sairaalasta. Eli koira otettiin autoon mukaan ja kun vauva tuli autoon, se sai auton peräosassa verkon takaa totutella vauvan tuoksuun.

Äänestä

Riippunee pitkälti koirasta, meillä 9v. sileäkarvainen noutaja ja tosi lempeä.. olen aika varma, että se ei kummemmin noteeraa vauvaa tai sitten taas haluaa pussata sen läpimäräksi. Sitä pusuttelua kun se yrittää aina muitten lapsille :D En usko että tulee mustikseksi, on niin kiltti ollut koko ikänsä ja jokunen vuosi sitten saanut neljä kissakaveriakin ja tykkään niistäkin kovasti :)

Kunhan vaan muistatte, ettei niitä lemmikkejä pidä unohtaa vauvan myötä :)

Äänestä
  • meillä meijän pikkuinen chihuahua ikäänkuin suojelee lasta aina kun vauva alkaa itkemään koira tulee ihan hädissään hoputtelemaan että "meehän sen luokse nyt äkkiä" jos vauva on toisessa huoneessa nukkumassa ja itse luen vaikka kirjaa toisaalla.

    Äänestä

  • chihu] kirjoitti:

    meillä meijän pikkuinen chihuahua ikäänkuin suojelee lasta aina kun vauva alkaa itkemään koira tulee ihan hädissään hoputtelemaan että "meehän sen luokse nyt äkkiä" jos vauva on toisessa huoneessa nukkumassa ja itse luen vaikka kirjaa toisaalla.

    pysähtyi eteeni ja nuuhki kovasti isonevaa mahaani (rv 23 3). Oikeen pitkän tovin nuuhki ja kuonollaan tökkäsi. Luulenpa, että vaistoaa asian hyvinkin. Ei ne ihan pönttöjä ole.

    Ja moni sanookin, että heti ensimmäisenä koiran pitäisi antaa haistaa kääröä. Ja koiralle samaa huomiota annettava, kuin ennenkin niin ongelmia ei tule.

    Äänestä

Mulla kävi edellisel kerral sillai, et oli noin 4-vuotias mäyräkoira, kun aloin oottamaan. Haukku oli tosi ongelmatapaus vieraita kohtaan, saatto olla arvaamaton, mutta rakasti pienestä mäykynsydämestään niitä, jotka oli puolelleen onnistunut vallottaan.
Koira oli jo tullessaan vähä ongelmatapaus, hakattu kun oli pienen ikänsä ollu.
Massun vieres makas joka ilta ja kun sai asukilta potkun päähänsä, niin murisi hiljaa, leikkisästi.
(Nyt kun tälleen 6vuotta myöhemmin ajattelee, niin tuntuu pahalta, että edes harkittiin lopettamista. Haukkua ei sillon siis lopetettu vaan kuoli hiukan ennnen joulua viime vuonna ihan vanhuuttaan.)
Kun poltot alkoi, ravasin portaita edestakasin ja haukku seuras tunnollisesti,kunnes jäi seuraamaan yhdelle rapulle, et mitäs pirua sä ämmä siin ravaat edestakasin. Kun seuraavana päivänä sit tultiin vauvan kans takas, laskin vaan istuimen vauvoineen eteiseen ja istuin haukun vieres kun nuuhki uutta tulokasta. Sen jälkeen poika ja haukku olivat erottamattomat, ekasta yöstä lähtien haukku nukku pojan sängyn alla ihan loppuun asti (poika kyl joskus valitti, ettei saa nukuttua kun koira kuorsaa niin kovaa).
Heistä tuli parhaat kaverit.
Nyt on uusi tulokas ja uusi koira, joten saa nähdä kuinka käy. Koira on vauvan tullessa ihan hiukan reilun vuoden vanha ja ainakin tällä hetkellä ihan täysin vohko, kiltti mutta vohko. On kyl tottunut pienempien lapsien hiukan kovakouraseen käsittelyyn, niinkuin meidän kisuneiditkin.
Kyllä niihin kissoihin ja koiriin kannattaa luottaa, mutta varovaisuus ei ole koskaan pahasti. Vauvan takia ei ihan ensimmäisenä kannata mennä lemmikeistä luopumaan, ei ainakaan yrittämättä...

Äänestä

on hieman ongelmainen koira ja se on rodultaan hovawart. Se ei oikeen tuu vieraiden kanssa toimeen mutta pienistä lapsista ei ole tietoa. Kerran se murahteli 2v. pikku tytölle joka yritti hieman tosin kovakourasesti silitellä sitä mutta muuten ei ole oikein tietoa että miten suhtautuu. Senpä takia vähän pelottaakin kun tää ei mikään pieni koira oo! Mutta täytyy vaan toivoa että se hyväksyy perheen uuden tulokkaan ajan kanssa. LA 26.12...

Äänestä

Meillä pohjanpystykorva narttu ja kissat eivät olleet millään kun vauva tuli taloon. Sitä vastoin aikoinaan äitini joutui luopumaan juuri cockerista kun esikoinen syntyi. Koira oli niin mustasukkainen vauvasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...elli.. kirjoitti:

mitenkä teillä on koirat suhtautuneet uuteen tulokkaaseen?meillä laskettu aika parin viikon päästä ja nyt on alkanut hieman jännittää että mikä on koirien reaktio vauvaan..koirat ovat cockerspanieleita (toinen 5v uros ja toien 2v narttu)ja ovat kyllä tottuneet lapsiin vaikka omia ei ennestään olekaan..ikinä ei ole ollut mitään murina tms ongelmaa.miten ootte tutustuttaneet koirat lapseen jne...?en uskoisi että mitään ongelmia tulee mutta vähä pistää jännittämään kun koirat ovat kuitenkin tottuneet olemaan meidän "vauvoja" ja nyt kun lapsi ei lähdekään pois niinkuin vieraiden lapset muutaman tunnin kyläilyn jälkeen..=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu