Ennakkoveron maksusta

Toiminimeä kasaamassa ja viimeinen este papereiden lähettämiselle on se, etten täysin ymmärrä miten ennakkoperintärekisterin kanssa toimitaan. Teen yrityksen ulkopuolella töitä noin 5 päivää kuussa sekä näiden lisäksi pätkätöitä silloin tällöin eri työnantajille. Jos kuulun ennakkoperintärek. niin tarkoittaako se sitä että minulle maksetaan palkka ilman ennakonpidätyksiä ja joudun itse maksamaan näistä töistä ennakkoveron vai tapahtuuko nämä ns firman ulkopuoliset töiden maksu verokortilla?
4729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

verokortilla, sillä isommalla prosentilla. En tiedä onko muita vaihtoehtoja olemassakaan. Turhauttavaahan se on, kun mieluummin sitä laskuttaisi toiminimellään, mutta joissakin projekteissa se ei yksinkertaisesti ole mahdollista.

Äänestä

www.yritysuomi.fi -sivulta, siellä on sitä yrittäjätietoutta, tässä kopio sieltä.
Ennakkoverot
Perustamisilmoituksessa alkava yritys arvioi ensimmäisen tilikautensa liikevaihdon ja verotettavan tulon. Sen perusteella verohallinto määrää yritykselle ennakkoveron ja lähettää ennakkoverolipun ja tilillepanokortit ennakoiden maksamista varten. Ennakkoverojen eräpäivä ovat kunkin kuukauden 23. päivä.

Verovuoden aikana ennakoiden määrää voidaan muuttaa: korottaa, alentaa tai kokonaan poistaa. Muutos ennakoihin voidaan tehdä joko verovelvollisen pyynnöstä tai viran puolesta. Ennakon korottamista on haettava marraskuun loppuun mennessä ja alentamista verovuoden loppuun mennessä.¨

Sinun pitää siis arvioida tulosi ja paljonko veroa joudut ITSE maksamaan saamastasi tulosta. Eli kun laskutat asiakasta tekemästäsi työstä, lisäät oman palkkasi lisäksi päälle ne verot, alv, ja firmalle tuleva voitto ja muut pakolliset maksut. Muutenhan et saa mitään voittoa, jos laskutat nettona.
Sivutuloverokirjallasi olet palkansaaja, joten ulkopuolinen työnantaja maksaa verokirjan mukaiset verot.

Äänestä

jälleen kerran, kysy verotoimistosta. itte teen toiminimen lisäksi(päivätyöni) säännölisesti n. 6kk vuodesta muutaman illan viikossa iltahommia parille eri työnantajalle freelance-verokortilla. Sitä voi siis käyttää niin siivooja, tarjoilija, opettaja kuin valokuvaaja ja mallikin, ei katso ammattia. Tätä verokorttia voit kopsata vaikka kymmenelle eri työnantajalle silloin kun niille on helpompi pitää sut työnantajana eikä alihankkijana, mulla nää tahot on esim kaupunkeja, joilla palkkalaiset on helpompia. yrityksille laskutan tietty firman laskuja sivukuluineen ja veroineen ja alveineen. Freelance verokorttia hakiessas sun tarvii vaan arvioida koko vuoden tulot niin yritystoiminnasta (jonka perusteella maksat ennakot) sekä näistä pikkukeikoista, niin ne laskee sulle sopivan veroprosentin, eli soita verokorttipalvelunumeroon.

Äänestä
  • joten sillä hoidan siis ulkopuoliset työnantajat (kaupungit ym). Ok, kiitos, tämä selveni! Toinen tyhmä kysymys vielä:

    Y3:ssa kysytään ennakkoveron yhteydessä elinkeinoharjoittajan muita tuloja kalenterivuonna ja käsketään täyttämään erillinen lomake jos on useita maksajia. Tarkoitetaanko näillä (muilla tuloilla) nimenomaan firman ulkopuolisia tuloja, eli niitä, jotka maksatutan verokortilla? Vaikuttaako nämä muut tulot ennakkoveron määrään, vaikka näistä suoritetaan maksun yhteydessä ennakonpidätys?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sekaisin kirjoitti:

Toiminimeä kasaamassa ja viimeinen este papereiden lähettämiselle on se, etten täysin ymmärrä miten ennakkoperintärekisterin kanssa toimitaan. Teen yrityksen ulkopuolella töitä noin 5 päivää kuussa sekä näiden lisäksi pätkätöitä silloin tällöin eri työnantajille. Jos kuulun ennakkoperintärek. niin tarkoittaako se sitä että minulle maksetaan palkka ilman ennakonpidätyksiä ja joudun itse maksamaan näistä töistä ennakkoveron vai tapahtuuko nämä ns firman ulkopuoliset töiden maksu verokortilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu