Mulla oli vauvana paha koira allergia ja silloisesta koirasta jouduttiin luopumaan. Allergiatesteis olin viitisen vuotta sitten jossa todettiin pieni riski saada allergia uudestaan. Sillon sain koiran joka oli kanssani n. 3 vuotta kunnes se jäi vanhemmilleni. Mitään oireita ei koko aikana ilmennyt. Nyt viime talvella otin oman koiran(pienen ja lyhytkarvaisen), eikä mitään ole ollut paitsi nyt. Käteen on tullut 3kutisevaa ja punoittavaa näppylää, jalassa kanssa yksi ja aamulla huomasin että että kasvoilleni on tullut myös yksi samanlainen. Minua myös aivastuttaa joka päivä jonkun verran,ollut jo aika kauan aikaa. (En oikein uskoisi että täällä keskustassa hyttysetkään olisi musta niin kovin innostunut)Voiko tämä nyt sitten olla koirastani johtuvaa allergiaa?? Koirastani en suostu luopumaan kirveelläkään, joten jos kyseessä on allergia niin onko niihin lääkkeitä nykyään vai onko kohtaloni traaginen?
Koira allergia
allerginenko?
3467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuollainen petollinen riesa se allergisuus on. Välillä on oireita ja välillä ei. Oireettomankin allergisen on syytä ottaa huomioon että allergia voi pahentua koska vain ja miten pahaksi vain. Riskit ovat valtavia ja se edellyttää kyllä vastuullisuutta ja epäitsekkyyttä.
Hieno asenne että mielestäsi kyse on sinun kohtalostasi. Lievien oireiden sietäminen on mielestäni lemmikin omistajan velvollisuus (lapset eri asia), mutta vakavien oireiden ollessa kyseessä myös aikuisen on hyvä luopua koirasta. Eli etsiä koiralle uusi koti, ihmisen allergia kun on yleisyyden ohessa pirun huono ja halveksittava syy lopettaa hieno ja elinkelpoinen eläin.
Allergia on yksilöllinen ja oikukas. Apua kannattaa etsiä mm lääkäriltä, mutta on täysin yksilöllistä löytyykö apua ja kuinka kauan mikään hoito auttaa.
Oli kyse sitten eläinallergiasta tai ei niin suosittelen käymään pian lääkärin tutkimuksissa, vaikka se ei aina kovin tuloksellista olekaan ja vaikka usein ei apua löydykään niin arvaileminen on vieläkin hyödyttömämpää. Kuvauksen perusteella mahdollinen koira-allergia on niin vaikea että koirasta luopuminen voi olla perusteltavaa ja ainoa todellinen vaihtoehto, mutta asia selviää vain kun käyt lääkärin tutkimuksissa ja kokeilet mahdollisesti jotain lääkitystä tai muuta apua.
Toivotaan parasta, mutta varaudu ajoissa etsimään koiralle uusi koti koska mikäli allergia jossain vaiheessa yllättää tai muuten muuttuu sietämättömäksi niin uuden kodin etsiminen koiralle voi olla hyvin vaikeaa mikäli siihen ei ole etukäteen varauduttu. Tarkoitan että allergisen on aina hyvä miettiä etukäteen mm missä vaiheessa koirasta on luovuttava allergian pahentuessa ja miten koiralle on löydettävissä uusi koti että lopettaminen ei olisi luopumistarpeen tullessa ainoa vaihtoehto.
Minulla samaa pientä nuhaa.Koirani ei nuole enkä iholla ole reagoinut.Pese hilseshampoolla kerrankuussa,pyyhi lattiat nihkeällä päivittäin.Imuroi matot ja hyvä imuri hepasuodattimella.Koiran makuupaikalle pyyhe jonka voi pestä usein.Näin meillä mennään eteenpäin koirakin 10v.Joten loppuun pidän vaikka sitten käytän allergia lääkkeitä,nyt en tarvitse kun siitepöly aikaan.Toivotaan näin jos sinäkin pärjäisit pieni koira minullakin.Siis vähemmän hilseilevää pinta-alaa heh!
tuo on 99 % varmasti allergiaa! Eli vaihtoehtoja on:
1.Antaa koirasi pois
2.Ottamalla esim. Zyrtec - lääkettä, jos allergia pysyisi sillä kurissa, ainakin jonkin aikaa..
3. siedätyshoito..
Kaikista turvallisinta olisi myydä/antaa koira pois, koska saatat tulla aina vain allergisemmaksi koirille, ja lopulta saatat saada kuolettavia hengenahdistuskohtauksia tms..Itsekin olen koirille allerginen, mutta saan allergiaa vain syljestä ja hilseestä..Siksi kaverini Bichon Frisestä ei tule allergiaa, paitsi jos se nuolaisee minua..(kyseisellä koissulla on rodulleen tyypillinen turkki, joka ei yleensä tuota allergiaa, eikä hilsettä irtoa paljon..) Mutta ihmisiä on monenlaisia, niinkuin koiriakin, joten allergiaoireiden saannista ei ole takuita..