Huumeperheeseen tulossa vauva jaäitiä pahoinpidellään mennen tullen. Mitähän se sosiaaliväki oikein puuhaa kun perheen tilanteeseen ei ole kukaan puuttumassa.
Naapurissa tapellaan
ja lapset heitteillä
61334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ota itse yhteyttä sosiaaliviranomaisiin tai poliisiin ja kerro naapureidesi tilanteesta. He kyllä selvittävät tilanteen. Heidän ei tarvitse kertoa asianomaisille kuka on "vasikoinut". Saatat pelastaa pienen elämän.
tee ilmoitus asiasta!
ja ilmoita itse mitä pimemmin sosiaaliviranomaisille tilanteesta.
kysytkin vielä.. ehdottomasti ilmotat asiasta.. sen voi tehdä ihan nimettömästi, mut myös nimen kera.. ja teki sen kummin tahansa, vuokot ei sitä missään nimessä missään vaiheessa laula eteenpäin..
ja tossa vaiheessa tilanne ei periaatteessa oo kenenkään vastuulla.. aikuinen ihminen, myös raskaana oleva, on ite vastuussa omasta toiminnastaan.. jos antaa ukkonsa pieksää itteään useaankin otteeseen, eikä lähde missään vaiheessa käveleen, ni voi voi.. tossa vaiheessa viranomaisetkaan tuskin on siitä tietosia.. ja vaikka ne tietäskin, sosiaaliviranomaiset.. ei ne pysty asialle mitään tekemään, koska muksu on edelleen mahassa.. ainoastaan välittömästi sen ulostautumisen jälkeen..
itseasiassa jos tekee nimellään kantelun on kantelun kohteel oikeus tietää kuka kanteli. Näin ainakin sosuille tehtynä, poliiseille tehtynä en tiedä. Mä tein mutsistani kantelun ku se ei ollu äiti sisaruksil (ikäeroa 18v). Niin enpä pystyny sisaruksiani auttaa ku mutsi laitto välit katki ku oli kysynyt kuka oli tehnyt ilmoituksen.
Siis jos teet kantelun ja varsinkin huumehörhöist tee se nimettömänä, turvallisuutes tähden. Koomisinta on et nimettömäl kantelul ei o samaa arvoa ku nimel tehdyl.