Ei uskalla

Asuin muutaman vuoden maalla tässä välillä ja muutin takas tänne. Lähden kohta lujaa pois..

Kaupunki on muuttunut pahaan suuntaan tosi äkkiä.
Keskustassa ei uskalla enää edes olla. Kaikki ei ole tietenkään pelkästeen maahanmuuttajien syytä mutta turhan paljon he lisäävät tätä yleistä epäjärjestystä.

Koko kesä on jotain kekkeriä täynnä joiden perustarkoitus näyttää olevan, että saa taas ryypätä ulkona ja roskat kusi virtaa pitkin kaupunkia

Hervannassa pyörii jengejä jotka koostuu sekä mamuista että valtaväestöstä ja he kyllä käy ilman mitään syytä ihmisten kimppuun.

Sitten on tappeluja keskustassa jotka alkavat suunsoitosta puolelta tai toiselta.

Tamperehan on opiskelija-kaupunki ja sen kyllä huomaa. Ympäri Suomea kerääntyy äidin helmoista ekaa kertaa irtaantuneita vapaan elämän villitsimiä nuoria sikaileen tänne ja jälki on pahaa..

Ja mistä pirustä nää kaikki mömmö-veikot tulee??
Kaikenmaailman aineita vedellään kaksin käsin julkisillakin paikoilla ja ollaan niin sekaisin että. Välillä pelottaa ihan tosissaan kun ei niistäkään tiedä mitä ne keksii.

Olen muuttoni jälkeen kävellyt rakastamani Tammerkosken rantaa pitkin tasan kerran. En mene toista kertaa, muistelen ennemmin millainen se oli silloin, kun asiat oli paremmin. Siellä on vieri vieressä piknickiporukkaa, jotka on lähtenyt vähän ulos ryyppään välillä. Eli melkein jokainen porukka kiskoo jotain siinä viltillä. Alkoholia, huumeita tms. Ja sitten huudellaan ohikulkijoille yms. Ja kohta taas tapellaan..

Em touhujen lääke ei löydy ihmisistä itsestään, valitettavasti jotkut ei tajua ikinä.

Lakimuutoksia tarvitaan..

-Ehdottomasti kovempia rangaistuksia näiden ihme pelleilytuomioiden sijaan.

-Julkinen juopottelu yms täytyy kieltää

-Mamuille karkoitus jos syyllistyy rikokseen. Heidän on selvästi parempi mennä takaisin tappeleen sinne omaan maahan, kun kerran sellaisesta touhusta pitää.

Yleisesti ottaen näyttää touhu karanneen rukkasesesta tässä kaupungissa ja se on tämän lepsun politiikan syy.

Ja mitä ihmeen pormestaria nää ammattiketkut nyt puuhaa? Jollekkin kaverilleen hyväpalkkaista pakastevirkaa vai?? Se nyt on ihan vihon viimeinen juttu mitä tää kaupunki tarvii.
Ammattiketkujen pitäis nyt alkaa hoiteleen niitä oikeita töitään mistä niille palkkakin maksetaan eli tekeen tästä kaupungista turvallista.

Tampereella mättää tosi pahasti moni asia mihin pitäisi kiinnittää äkkiä huomio ja TEHDÄ niille asioille vihdoinkin jotain.

Lonkalta tulee mieleen:
-Julkinen terveydenhoito!! Jonot (hatanpäällekki meinaa kuolla jonoon ja sit kun vihdoin pääsee niin lääkärinä(?) on joku hoono-soomi venakko joka kiukuttelee ja paiskoo papereita lattialle), hammashoito (onko täällä enää ollenkaan sitä?), vanhukset heitteillä yms yms yms.

Mihinkään ei ammattiketkujen mielestä riitä rahaa, kun täytyy ne rahat jaella yli puoluerajojen toisilleen. Kaiken päivää lobbaavat siellä keskenään.. Ole sinä minun puolellani tässä pikaratikka-jutussa niin mä oon sit sun puolella siinä pormestarihömpötyksessä ja me ollaan lähdössä porukalla ryyppään ja katseleen ratikoita kaukomatkalle, pääset meidän mukana sinne (kaupungin rahoista maksetaan paikalliset naisetki).

Tampereesta on tullut ihan mädäntynyt paikka ja noi ammattiketkut pitäis kaikki vaihtaa uusiin jotka vois tosiaan haluta parantaa ihmisten eloa täällä.
231996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kesälomalla katselin, että Keskustorilla välillä lähes puolet istuskelijoista oli mamuja, vaikka heitä pitäisi olla 2% asukasluvusta. Niitä alkaa kuitenkin olla vähintäänkin tarpeeksi. Samaan aikaan, kun Aamulehdessä pakkosyötetään ulkomaalaispositiivista propagandaa, Koskipuistossa mamu puukottaa suomalaista ja asia jätetään kokonaan uutisoimatta.

Toinen huomioimasi asia on erilaiset juhlat. Nyt kaupungissa näyttää olevan lähes kesän jokaiselle viikonlopulle joku iso tapahtuma eli joka viikonloppu kaupunki on täynnä omia ja ulkopaikkakuntalaisia ryyppäämässä. Sille pitäisi myös tehdä jotain.

Äänestä

En ole Tampereella huomannut moista ongelmaa. Hlelsingissä nuo kuvaamasi jutut on kuitenkin arkipäivää.

Äänestä

Narisemasta. Sinunkaltaisten mielestähän kaikki on yleensä päin persettä.

Äänestä

Itselläni ei ole kyllä valittamista. Toki näkeehän sitä kaikkea ja onhan se Koskipuisto täysi, mutta so what. Elämässä on tärkeempiäkin asioita kuin alkaa marmattaan ko. asiasta. Ja oli pikkasen rasismin kuulosta tekstiä. Itse en ole noteerannut, että onko siellä keskustorilla tai missään muuallakaan 1 vai 10 tummaihoista, enkä myöskään noteeraa onko niitä valkoihoisia 1 vai 10. Kaikkihan ne ihmisiä on eikä niitä tarvitse luokitella mihinkään kastiin, paitsi ehkä ne örvelöjuopot ;). Ne ärsyttää välillä itteekin, mutta minkäs teet, ihmisiä on monenlaisia eikä niiltäkään voi evätä pääsyä keskustaan.

Ja jos pelottaa niin älä pyöri keskustassa. Ja vaikken jaksa ko. asioista piitata niin se ei tarkoita, että itse kuuluisin noihin piireihin, jos niitä voi nyt piireiksi edes kutsua. En ole käynyt koskipuistossa piknikillä, mutta pitäisiköhän mennä jos mukava päivä sattuisi ja ottaa vaikka mies mukaan ja vähän muhinoida nurmikolla ;D.

Äänestä
  • Oletko käynyt peruskoulua vielä? Kirjoittelusi on niin lapsellista että...

    Juuri sinunkaltaiset välinpitämättömät luuserit pilaavat kaupunkimme.

    Äänestä

Sitä se hallitsematon maahanmuutto teettää. Ei Suomen johto halua oppia esim. Ranskan ja Ruotsin virheistä, vaan haluaa tehdä samat erehdykset perässä.

Aamulehdessä esim. Maila-Katriina Tuominen kirjoittelee räikeää propagandaa, jonka mukaan maahanmuutto on jotain kulttuurinrikastamista. Mutta kun Koskikeskuksessa käy, niin selviää asioiden todellinen laita, puhumattakaan Opiskelijankadun ja Orivedenkadun välisestä akselista Pohjois-Hervannassa.

Ratkaisu:

Ne maahanmuuttajat, jotka eivät sopeudu yhteiskuntaamme palautettava kotimaihinsa. Maahanmuuttokäytäntöjä tiukennettava.

Mikäli "tuleva työvoimapula" (jonka todenmukaisuus on vähintääkin kyseenalainen) voidaan ratkaista maahanmuutolla ja siirtolaisuudella, on tehtävä suunnitelma montako siirtotyöläistä tänne otetaan ja milloin ja kuinka suurissa erissä, eikä suinkaan tässä ja nyt pidä ottaa avosylin vastaan jokaista joka haluaa tulla ja vielä houkutella mahdollisimman monia muita.

Äänestä
  • Olen täsmälleen samaa mieltä. Näistä asioista kun yrität puhua, sinua aletaan heti nimittää rasistiksi, mutta todellisia rasistejahan ovat ne, jotka yrittävät kieltää ongelmista puhumisen.

    Juopoistakaan en pidä, mutta ne ovat melko harmittomia ja niitä tulee aina olemaankin. Emme me voi niille mitään tehdä.

    Nelosen uutisten mukaan 5% Suomeen saapuvista mamuista tulee ensisijaisesti työn perässä. Eikö se laita hälytyskelloja soimaan?

    Äänestä

  • on mun mielestä ihan soopaa. Kyllä jokaisella kansalla kuuluis olla ihan oma kulttuurinsa eikä niitä tarvi sekoittaa keskenään.

    Se on hienoa matkustella eri maissa ja nähdä ja kokea se kulttuuri siellä.
    Ei niitä kaikkea pidä tänne tunkea varsinkaan kun se ei tule ikinä onnistuun eikä sen pidäkkään.
    Ymärileikkaukset, naisten orjana olot yms on parempi pitää kaukana täältä

    Äänestä

  • maikkutuomi kirjoitti:

    Olen täsmälleen samaa mieltä. Näistä asioista kun yrität puhua, sinua aletaan heti nimittää rasistiksi, mutta todellisia rasistejahan ovat ne, jotka yrittävät kieltää ongelmista puhumisen.

    Juopoistakaan en pidä, mutta ne ovat melko harmittomia ja niitä tulee aina olemaankin. Emme me voi niille mitään tehdä.

    Nelosen uutisten mukaan 5% Suomeen saapuvista mamuista tulee ensisijaisesti työn perässä. Eikö se laita hälytyskelloja soimaan?

    "Juopoistakaan en pidä, mutta ne ovat melko harmittomia ja niitä tulee aina olemaankin. Emme me voi niille mitään tehdä"

    miksei asialle voi tehdä muka mitään?
    julkijuopottelusta kunnon sakot ja nollatoleranssi takaisin!

    Äänestä

ihan rehellisesti tunnustaa että en ole huomannut kuvailemaasi radikaalia muutosta viime vuosiin. Meidän kotikaupunkimme on edelleen oikea lintukoto toisin kuin esim. Helsinki ja Turku. Tietenkin kaupungin nopea kasvaminen aiheuttaa lieveilmiöitä, joihin viranomaiset eivät ole tarpeeksi valveutuneita puuttumaan. Mielestäni kuitenkaan esim. Koskipuistossa en ole huomannut ihmisten olevan yhtään sen enempää sekaisin kuin ennenkään. Mutta ikävä tosiasia on se että mitä enemmän on ihmisiä, sitä enemmän on itsekeskeisiä ja välinpitämättömiä K*S*P*I*Ä.

Äänestä

Oli se Stalin hieno mies.

Äänestä

Kun Hatanpäällä ehtii kuolla vanhuuteen 5 tunnin jonossa niin samalla varmistetaan, että yksityispuolen lääkäriasematkin pärjää kilpailussa.

Äänestä
  • 5 tuntia..
    Mä olen itse jonottanut tukehtumaisillani 7 tuntia, hoitsu vaan seuras mun tilaa ikkunastaan ja kävi välillä sanoon että jos taju meinaa mennä niin soita hälytyskelloa.. joo moro..

    Mun veljeltä meni nilkka sijoiltaan ja eikun hatanpäälle. n. 4 tunnin jonottamisella päästiin lääkäriin joka käski mennä jonottaan röntgen puolelle. siellä jonotettiin pari tuntia. Ja sitten takas lääkärijonoon.. Hoitsu sano, että ihan normaalin jonottamisen joudutaan odottaan eli n. 4 tuntia. Veli paisko siinä vaiheessa liput ja laput pitkin seiniä ja totes että nyt lähdetään. Kotona mieheni piti veljestä kiinni ja isä muljautti nilkan paikalleen.
    Hyvin se toimii vieläkin :D

    Näin Tampereella hoidetaan terveydenhuolto :D

    Minä en periaatteessa mene yksityiselle. Maksan niin paljon veroja, että niillä on saatava kunnollinen terveydenhoito. Se on poliitikkojen tarkoituskin. Pidetään yllä niin huonoa julkista terveydenhoitoa, että kaikki kykenevät siirtyy yksityiselle ja sairaammat kuolee pois ja niistä säästyvät rahat voidaankin sitten jakaa puolueiden kesken.

    Äänestä

  • Riitä.. kirjoitti:

    5 tuntia..
    Mä olen itse jonottanut tukehtumaisillani 7 tuntia, hoitsu vaan seuras mun tilaa ikkunastaan ja kävi välillä sanoon että jos taju meinaa mennä niin soita hälytyskelloa.. joo moro..

    Mun veljeltä meni nilkka sijoiltaan ja eikun hatanpäälle. n. 4 tunnin jonottamisella päästiin lääkäriin joka käski mennä jonottaan röntgen puolelle. siellä jonotettiin pari tuntia. Ja sitten takas lääkärijonoon.. Hoitsu sano, että ihan normaalin jonottamisen joudutaan odottaan eli n. 4 tuntia. Veli paisko siinä vaiheessa liput ja laput pitkin seiniä ja totes että nyt lähdetään. Kotona mieheni piti veljestä kiinni ja isä muljautti nilkan paikalleen.
    Hyvin se toimii vieläkin :D

    Näin Tampereella hoidetaan terveydenhuolto :D

    Minä en periaatteessa mene yksityiselle. Maksan niin paljon veroja, että niillä on saatava kunnollinen terveydenhoito. Se on poliitikkojen tarkoituskin. Pidetään yllä niin huonoa julkista terveydenhoitoa, että kaikki kykenevät siirtyy yksityiselle ja sairaammat kuolee pois ja niistä säästyvät rahat voidaankin sitten jakaa puolueiden kesken.

    sun kannattaisi ottaa selvää, paljonko rahaa syydetään esim. maahanmuuttajille. aivan tolkuttomia määriä vuodessa.

    tanskassa ollaan jo tunnustettu, että maahanmuuttajiin käytetyillä rahoilla saataisiin rappeutuva terveydenhuolto yms. palvelut kuntoon, mutta vielä toistaiseksi mamut priorisoidaan kantaväestön edelle.

    Äänestä

  • againstblueeyes kirjoitti:

    sun kannattaisi ottaa selvää, paljonko rahaa syydetään esim. maahanmuuttajille. aivan tolkuttomia määriä vuodessa.

    tanskassa ollaan jo tunnustettu, että maahanmuuttajiin käytetyillä rahoilla saataisiin rappeutuva terveydenhuolto yms. palvelut kuntoon, mutta vielä toistaiseksi mamut priorisoidaan kantaväestön edelle.

    mikä keleen mamu?

    Äänestä

Kylläpä löysit taas negatiivista asiaa Tampereesta.
minä kyllä olen täysin erimieltä kanssasi:
Itse olin Suomesta poissa yli 18-vuotta ja muutin takaisin kotikulmille.
Ne neljä maata missä asuin kyllä olivat näkemisen ja kokemisen arvoisia:
Päivälläkään ei yksin uskaltanut määrättyjä katuja kulkea,puliukkoja oli porttikongit täynnä,
pissa ei haissut...täytyi varoa ettei astunut paskakasoihin.
Lasten koulu oli maksullista,yksityiselle lääkärille täytyi mennä niin lapsen kuin aikuisenkin.
Töitä tehtiin kaljakori vieressä,kannabis on laillista "omaan käyttöön"jota sitten kouluun mennessä vedettiin keuhkoihin että päivä "sujuisi paremmin",tapaamisiin tultiin jos huvitti.
Minä olen sitä mieltä,että joka maassa on omat vikansa,se riippuu vain itsestä miten "vakavasti"asiat ottaa,ja mikä on sitten tosiaan valittamisen arvoista....
Suomi ja Tampere on hyvä maa asua,ja turvallinen.

Olemme lapseni kanssa tosi onnellisia että pääsimme muuttamaan tänne.
Osaamme antaa arvoa niille asioille mitkä täällä on todella hyvin,ja niitä on paljon.

Se on paljon itsestä kiinni miten asiat näkee ja ottaa.
Eikä Sinun ole pakko täällä olla jos tuntuu pahalta,Suomessa on vapaa muuttoliikkuminen...
mitä sitäkään ei ole joka paikassa.
Yleensähän se asioiden hoitaminen on aloitettava omasta itsestään,eikä moittia muiden käyttäytymistä.

Ja usko pois,asioiden positiivinen ajattelu antaa paljon ja avartaa näkemyksiä.

Äänestä
  • miksi vertaat Tamperetta ulkomaihin? Pöljä!

    Kyse on siitä, että Tampere on luisunut todella surkeaan jamaan. Turha sitä on verrata johonkin Mogadishuun!

    Tampere on ollut joskus hyvä ja turvallinen kaupunki - muutos olennaisesti huonompaan on tapahtunut!

    "Eikä Sinun ole pakko täällä olla jos tuntuu pahalta,Suomessa on vapaa muuttoliikkuminen... "

    Voi että on siellä taas oikein ruudinkeksijä! Miten perkeleessä nykyihmiset ajattelevat näin itsekkäästi ja välinpitämättömästi? Ihmettelen suuresti.

    Äänestä

  • Martikainen U kirjoitti:

    miksi vertaat Tamperetta ulkomaihin? Pöljä!

    Kyse on siitä, että Tampere on luisunut todella surkeaan jamaan. Turha sitä on verrata johonkin Mogadishuun!

    Tampere on ollut joskus hyvä ja turvallinen kaupunki - muutos olennaisesti huonompaan on tapahtunut!

    "Eikä Sinun ole pakko täällä olla jos tuntuu pahalta,Suomessa on vapaa muuttoliikkuminen... "

    Voi että on siellä taas oikein ruudinkeksijä! Miten perkeleessä nykyihmiset ajattelevat näin itsekkäästi ja välinpitämättömästi? Ihmettelen suuresti.

    Kun joillain ihmisillä on niin pieni toi maailman katsomus,niin siksi vertaan.
    Maailma menee eteenpäin urbåseni ja toivottavasti pysyt sen mukana.
    Ihan sama jos nälvit ihmisiä jotka puhuvat kännykkään kadulla:" ettei ennen wanhaan moisesta ollut kuultukaan"
    Pysy ajan hengessä ja muutu niiden mukana.
    Jopa äitini on modernimpi ajattelutavaltaan kuin sinä.
    Hänkin tuli Tampereelle 50 vuotta sitten,ja nauroi kirjoitukselle " kyllä sitä ennenkin osattiin,ja vielä pahempaakin..."

    Jos olisin ruudinkeksijä,niin kudit pamauttaisin kaltaistesi kirjoittajien peffaan että ruudin käry vaan tuntuisi sieraimissa.

    Kyllä ne huutelut yms on suurimmaksi osaksi sieltä omasta päästä tulleita tai jopa itse aiheutettuja juttuja.

    Itse olen saanut aina olla rauhassa,kiperät tilanteet laukeavat monta kertaa hiljaisuudella tai sitten kauniilla sanoilla,oli sesitten asia mikä hyvänsä.

    Nyt tietysti haukut seuraavaksi minut omahyväiseksi ja "kaikkitietäväksi" mutta minulla on jo sen verran ikää ja kokemuksia että tiedän mistä kirjoitan.

    Minä elän ja annan toistenkin elää.

    Äänestä

  • urbå kirjoitti:

    Kun joillain ihmisillä on niin pieni toi maailman katsomus,niin siksi vertaan.
    Maailma menee eteenpäin urbåseni ja toivottavasti pysyt sen mukana.
    Ihan sama jos nälvit ihmisiä jotka puhuvat kännykkään kadulla:" ettei ennen wanhaan moisesta ollut kuultukaan"
    Pysy ajan hengessä ja muutu niiden mukana.
    Jopa äitini on modernimpi ajattelutavaltaan kuin sinä.
    Hänkin tuli Tampereelle 50 vuotta sitten,ja nauroi kirjoitukselle " kyllä sitä ennenkin osattiin,ja vielä pahempaakin..."

    Jos olisin ruudinkeksijä,niin kudit pamauttaisin kaltaistesi kirjoittajien peffaan että ruudin käry vaan tuntuisi sieraimissa.

    Kyllä ne huutelut yms on suurimmaksi osaksi sieltä omasta päästä tulleita tai jopa itse aiheutettuja juttuja.

    Itse olen saanut aina olla rauhassa,kiperät tilanteet laukeavat monta kertaa hiljaisuudella tai sitten kauniilla sanoilla,oli sesitten asia mikä hyvänsä.

    Nyt tietysti haukut seuraavaksi minut omahyväiseksi ja "kaikkitietäväksi" mutta minulla on jo sen verran ikää ja kokemuksia että tiedän mistä kirjoitan.

    Minä elän ja annan toistenkin elää.

    syöksy sementtiin...hehehehe
    Tiedätkö mitä sementti on? Laita googleen hakusana "sementti" niin saat selville.

    Suosittelen sinua syöksymään betoniin :)


    - vertailusi on säälittävää
    - en nälvi ihmisiä, jotka puhuvat kännykkään. Miksi niin tekisin? Nälvitkö itse?
    - pysyn ajan hengessä (olen syntynyt 80-luvulla, joten paremmin jopa kuin sinä)
    - onko se modernia ajattelutapaa, että ajattelee yhtä idioottimaisestti ja naiivisti kuin sinä?
    - provosoidut erittäin helposti - säälin ympärillä olevia ihmisä
    - itselläni on järkeviä ajatuksia - ei päässäni humise kuten sinulla tyhjyyttään
    - et todellakaan ole kaikkitietävä - kaukana siitä (kts. sementti...ai että naurattaa)
    - se on tullut selväksi että olet säälittävä keski-ikäinen luuseri....sorry

    Äänestä

  • Martigainen U kirjoitti:

    syöksy sementtiin...hehehehe
    Tiedätkö mitä sementti on? Laita googleen hakusana "sementti" niin saat selville.

    Suosittelen sinua syöksymään betoniin :)


    - vertailusi on säälittävää
    - en nälvi ihmisiä, jotka puhuvat kännykkään. Miksi niin tekisin? Nälvitkö itse?
    - pysyn ajan hengessä (olen syntynyt 80-luvulla, joten paremmin jopa kuin sinä)
    - onko se modernia ajattelutapaa, että ajattelee yhtä idioottimaisestti ja naiivisti kuin sinä?
    - provosoidut erittäin helposti - säälin ympärillä olevia ihmisä
    - itselläni on järkeviä ajatuksia - ei päässäni humise kuten sinulla tyhjyyttään
    - et todellakaan ole kaikkitietävä - kaukana siitä (kts. sementti...ai että naurattaa)
    - se on tullut selväksi että olet säälittävä keski-ikäinen luuseri....sorry

    Ihanaa,mä tein sen,
    sain ainakin jonkun hiiltyyn.
    Jipii,päivä pelastettu.

    - kuka on kieltänyt vertailemasta ?
    - kiva nälväistä jonkun kirjoituksia
    - niin minunkin tyttöni luulee tietävänsä kaikki ja on syntynyt 80-luvulla hänkin
    - pakko olla naivia näitä kirjoituksi lukiessa
    - ja sinä vastasit samalla mitalla,joten se siitä provosoimisesta
    - hullukin luulee olevansa normaali....
    - minähän juuri kirjoitin etten ole kaikkitietävä,miten olisi sisälukutaitosi kohentamisen kanssa ???
    - ikä on vain numero,sanoi mummoni.

    Ei tarvi pyytää anteeksi,kirjoittelen täällä vain huvin vuoksi ja hilpeällä mielellä luen vastauksiasi.

    Äänestä

  • Urbå kirjoitti:

    Ihanaa,mä tein sen,
    sain ainakin jonkun hiiltyyn.
    Jipii,päivä pelastettu.

    - kuka on kieltänyt vertailemasta ?
    - kiva nälväistä jonkun kirjoituksia
    - niin minunkin tyttöni luulee tietävänsä kaikki ja on syntynyt 80-luvulla hänkin
    - pakko olla naivia näitä kirjoituksi lukiessa
    - ja sinä vastasit samalla mitalla,joten se siitä provosoimisesta
    - hullukin luulee olevansa normaali....
    - minähän juuri kirjoitin etten ole kaikkitietävä,miten olisi sisälukutaitosi kohentamisen kanssa ???
    - ikä on vain numero,sanoi mummoni.

    Ei tarvi pyytää anteeksi,kirjoittelen täällä vain huvin vuoksi ja hilpeällä mielellä luen vastauksiasi.

    sorry...en hiiltynyt :) kaukana siitä

    tyylisi tehoaa ehkä johonkin muuhun kuin minuun...kokeile jotain muuta henkilöä niin saat siitä päivän kiksit :)

    - ei kukaan ole kieltänyt vertailemasta. Totesin vain, että juuri sinun vertailusi on säälittävää
    - kiva kun on mukavaa :)
    - olenko sanonut tietäväni kaiken?
    - jaahs
    - turhiin valituksiin ja kirjoituksiin pitää vastata
    - ...kuten sinä?
    - tuota noin...sisälukutaitoni on samaa tasoa sinun kanssasi :)
    - niin?

    huvit ne on sinullakin :) keep on going :)

    Äänestä

  • Matiguinen U kirjoitti:

    sorry...en hiiltynyt :) kaukana siitä

    tyylisi tehoaa ehkä johonkin muuhun kuin minuun...kokeile jotain muuta henkilöä niin saat siitä päivän kiksit :)

    - ei kukaan ole kieltänyt vertailemasta. Totesin vain, että juuri sinun vertailusi on säälittävää
    - kiva kun on mukavaa :)
    - olenko sanonut tietäväni kaiken?
    - jaahs
    - turhiin valituksiin ja kirjoituksiin pitää vastata
    - ...kuten sinä?
    - tuota noin...sisälukutaitoni on samaa tasoa sinun kanssasi :)
    - niin?

    huvit ne on sinullakin :) keep on going :)

    letkautappas taas jotain mukavaa :)

    Äänestä

  • Mutikainen U kirjoitti:

    letkautappas taas jotain mukavaa :)

    aina kannattaa lähtee väittelyyn vaikka urpon kanssa jos ei kenenkään muun kanssa,,get life

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


asua kohta enää.. kirjoitti:

Asuin muutaman vuoden maalla tässä välillä ja muutin takas tänne. Lähden kohta lujaa pois..

Kaupunki on muuttunut pahaan suuntaan tosi äkkiä.
Keskustassa ei uskalla enää edes olla. Kaikki ei ole tietenkään pelkästeen maahanmuuttajien syytä mutta turhan paljon he lisäävät tätä yleistä epäjärjestystä.

Koko kesä on jotain kekkeriä täynnä joiden perustarkoitus näyttää olevan, että saa taas ryypätä ulkona ja roskat kusi virtaa pitkin kaupunkia

Hervannassa pyörii jengejä jotka koostuu sekä mamuista että valtaväestöstä ja he kyllä käy ilman mitään syytä ihmisten kimppuun.

Sitten on tappeluja keskustassa jotka alkavat suunsoitosta puolelta tai toiselta.

Tamperehan on opiskelija-kaupunki ja sen kyllä huomaa. Ympäri Suomea kerääntyy äidin helmoista ekaa kertaa irtaantuneita vapaan elämän villitsimiä nuoria sikaileen tänne ja jälki on pahaa..

Ja mistä pirustä nää kaikki mömmö-veikot tulee??
Kaikenmaailman aineita vedellään kaksin käsin julkisillakin paikoilla ja ollaan niin sekaisin että. Välillä pelottaa ihan tosissaan kun ei niistäkään tiedä mitä ne keksii.

Olen muuttoni jälkeen kävellyt rakastamani Tammerkosken rantaa pitkin tasan kerran. En mene toista kertaa, muistelen ennemmin millainen se oli silloin, kun asiat oli paremmin. Siellä on vieri vieressä piknickiporukkaa, jotka on lähtenyt vähän ulos ryyppään välillä. Eli melkein jokainen porukka kiskoo jotain siinä viltillä. Alkoholia, huumeita tms. Ja sitten huudellaan ohikulkijoille yms. Ja kohta taas tapellaan..

Em touhujen lääke ei löydy ihmisistä itsestään, valitettavasti jotkut ei tajua ikinä.

Lakimuutoksia tarvitaan..

-Ehdottomasti kovempia rangaistuksia näiden ihme pelleilytuomioiden sijaan.

-Julkinen juopottelu yms täytyy kieltää

-Mamuille karkoitus jos syyllistyy rikokseen. Heidän on selvästi parempi mennä takaisin tappeleen sinne omaan maahan, kun kerran sellaisesta touhusta pitää.

Yleisesti ottaen näyttää touhu karanneen rukkasesesta tässä kaupungissa ja se on tämän lepsun politiikan syy.

Ja mitä ihmeen pormestaria nää ammattiketkut nyt puuhaa? Jollekkin kaverilleen hyväpalkkaista pakastevirkaa vai?? Se nyt on ihan vihon viimeinen juttu mitä tää kaupunki tarvii.
Ammattiketkujen pitäis nyt alkaa hoiteleen niitä oikeita töitään mistä niille palkkakin maksetaan eli tekeen tästä kaupungista turvallista.

Tampereella mättää tosi pahasti moni asia mihin pitäisi kiinnittää äkkiä huomio ja TEHDÄ niille asioille vihdoinkin jotain.

Lonkalta tulee mieleen:
-Julkinen terveydenhoito!! Jonot (hatanpäällekki meinaa kuolla jonoon ja sit kun vihdoin pääsee niin lääkärinä(?) on joku hoono-soomi venakko joka kiukuttelee ja paiskoo papereita lattialle), hammashoito (onko täällä enää ollenkaan sitä?), vanhukset heitteillä yms yms yms.

Mihinkään ei ammattiketkujen mielestä riitä rahaa, kun täytyy ne rahat jaella yli puoluerajojen toisilleen. Kaiken päivää lobbaavat siellä keskenään.. Ole sinä minun puolellani tässä pikaratikka-jutussa niin mä oon sit sun puolella siinä pormestarihömpötyksessä ja me ollaan lähdössä porukalla ryyppään ja katseleen ratikoita kaukomatkalle, pääset meidän mukana sinne (kaupungin rahoista maksetaan paikalliset naisetki).

Tampereesta on tullut ihan mädäntynyt paikka ja noi ammattiketkut pitäis kaikki vaihtaa uusiin jotka vois tosiaan haluta parantaa ihmisten eloa täällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu