Huh huh! Oikein huokaisin kun ihmettelin, että mistä se ihminen uskonsa löytää, että suomessa vielä maatalous kannattaa. Eikö muutkin jo laita pillejä pussiin? EU:han tekee koko touhun kannattamattomaksi suomessa, eikö?
Joku hullu rakensi vielä uutta navettaa tms
ohikulkeva matkailija
3916
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Samaa itsekin ajattelen vaikka olen karjatilallinen.Näin maaliskuulla Maaseudun Tulevaisuudessa Tilastokeskuksen käyrän tuottajahintojen ja tuotantopanosten kehityksestä. Käyrät erkanevat voimakkaasti erisuuntin ja ennuste on samansuuntainen eteenpäinkin.Tuottajahinnat laskevat ja tuotantokustannkset nousevat.
Itse valitsin jäähdyttely linjan.
Itse aion puolittaa eläinmääräni, koska nykytukikuvioilla 0,2 eläinyksikköä hehtaarilla pienellä särkymisvaralla lisättynä antaa parhaan katteen ainakin täällä etelässä.
Kuivitus ja ruokintakustannus pienennee jopa alle puoleen ja samalla saa pudotettua työmäärän järkevälle tasolle!
Ai uusi navetta,talousmiehet pukkaa 10m lisää pituutta 5v välein.Syrjäseudulla täytyy tosin tehdä itselle työpaikka kun urakoihin ei ole mahdollisuuksia.