Airbagin ohitus

rddx

Mites vanhemman mallin A-mersun apukuskin airbagin ohitus oikein toimii? Mersun turvakaukalossa on ilmeisesti joku systeemi, jolla se kertoo penkille, että nyt ei tyynyä tarvita. Mutta jos haluaisi käyttää jotain muuta kuin Mersun lastenistuinta?

Eli saisiko tuon kytkettyä pois jollain muullakin tavalla tai sitten esim. huollossa? Kokeilin ottaa penkin alta istuinlämmityksen kaapelin liittimestään irti, jolloin airbagin ohituksen merkkivalo rupesi vilkkumaan. Manuaalin mukaan sen voisi ohittaa tällä tavalla niissä malleissa, joissa on irroitettava istuin, mutta tässä ei ilmeisesti ole.

3

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohitus

      tapahtuu niin, että ohitat autollasi aivan normaalisti, niin airbag tulee siinä mukana samaan syssyyn.

    • eikö lapsi ole tärkeämpi?

      Laita lapsi takapenkille. Jookos.

      Anna huutaa mitä huutaa ja sitten pysähdyt.

      ÄLÄ IKINÄ LUOTA minkään autovalmistajan "airbagien ohitukseen!!!"

      Jookos.

      Pistä akkasi siihen viereen.

    • sen saa

      ainakin poiskytkettyä. Itselläni vähän sama ongelma, autoa ostaessa kysäisin. Kai se turvallisin paikka silti on siellä takaistuimella (keskellä). Sinne sen varmaan itse kiinnitän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3633
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2469
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      37
      2323
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1582
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1569
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1402
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      128
      1320
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      271
      1304
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe