0700 Palvelun hinta yritykselle?

Niin kiinostais tietää paljonko palveluntarjoajat kuten sonera tai elisa ottavat 0700 numerosta.

Eli jos perustaa esim oman pornolinjan ja asiakas maksaa vaikkapa 1€/min niin paljonkohan siitä jää itelle ja paljonko ottaa sonera/elisa.

Niin ja sitte onko tämä soneran/elisan ottama osa kiinteä hintainen riippumatta asiakkaan maksamasta minuuttihinnasta vai onko se joku % osa minuuttitaksasta?

Ja paljonkohan sellasen numeron ostaminen maksais...

Ja niin edelleen, kiinostois tietää... eikä kyllä haittais vaikka tulis hinnastoja muihinki palvelunumeroihin esim 0200 ja 0600.
72525
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

suoraan elisalta tai soneralta. Minä lähetin eilen sinne sähköpostia ja pyysin tietoa, ei ole vielä tullut. Pitää kai mennä käymään.

Äänestä
  • Jokos kuulit mitä se maksaa?

    Pitäs varmaan itekki soittaa sinne ja kysyä. Toivottavasti tietojen saantiin ei tarvi Y tunnusta, ei vielä haluais ottaa sitä, koska putoaa liiton päiviltä ja pitäs ottaa tuistaki selvää...

    Äänestä

20-30 pros./ linjan liikevaihdosta, kuitenkin vähintään 50euria kuussa. (noin)

Äänestä

Jatkan vielä keskustelua: Jos perustaisin palvelunmeron esim. sairaanhoidollisen neuvontapalevelun. Ottaisin siis 0700 numeron, mutta millainen yritysmalli? Neuvosta kiitollinen

Äänestä

0600 on hyötypalveluihin (eli sairaanhoitohommaan), 0700 viihde (esim. pelit ja porno). Selvitäs nämä nyt ensin ennen kuin höpöttelet. Mutta joo, noin 70% jää sulle, mutta siinä on tosiaan kk-maksut ja avausmaksut jne.

Oy yritysmallina, jos tulee velkaa niin ei tule sun niskaan vaan kuolee firman mukana.

Äänestä
  • Olen tosi kiitollinen tästä neuvostasi erve..., höpöttelystäni huolimatta. En ole ap. mutta tämä helppiä anova:)

    Äänestä

Tarkat hintatiedot toki selviävät teleoperaattorien yritysasiakaspalvelun kautta, esim "lisämaksulliset palvelunumerot" jne.

Kannattaa muistaa, että teleoperaattorit ovat suuryrityksiä, ja suuryrityksillä on tietty niille ominainen toimintatapa, eli kun pienyrittäjänä teet sopimuksen, niin operaattori haluaa aina tietyn "volyymin" eli jos kuukauden liikenne jää alle jonkun rajan, niin operaattorin minimituottovaade ensin vähentää sinun osuuttasi, ja joudut jopa maksumieheksi jos tulot eivät kata edes operaattorin minimituottovaadetta.

Yleensä homma menee vielä niin, että mitä kalliimpi minuuttihinta soittajalle, sitä suurempi osuus sinulle, ja vastaavasti soittajalle halpa minuuttihinta johtaa oman osuutesi pienenemiseen.

Lisäksi kannattaa muistaa että SINÄ maksat omasta osuudestasi esim. mainonta-, tekniikka- ja mahd. palkkakulut (jos on).

Lisäksi, JOS puheluja yhdistetään eteenpäin niin 0600 tai 0700 -numeron jakosuhteessa ei mitenkään oteta huomioon sitä, että sinun osuudestasi osa menee takaisin operaattorille lähtevien puheluiden kuluina.

Yksi vaihtoehto tähän kurjuuteen voisi olla välitysyritys, joka tekee yhden sopimuksen teleoperaattori(e)n kanssa ja useita sopimuksia useiden eri yrittäjien kanssa. Tämä mahdollistaisi myös sellaiset palvelut, joissa palveluntuottaja ei etukäteen tiedä tulevien puheluiden määrää.

Onko sitten olemassa päinvastaisia esimerkkejä, joissa yrityksellä itselläänkin on sanavaltaa neuvottelupöydässä?

On kyllä, mutta vain, jos volyymit ovat riittävän isoja, esimerkkinä HSL:n (ent. HKL) tekstiviestilippu (2 euroa, yöaikana 4 euroa). Mutta noita tekstiviestilippuja taitaakin mennä yli 2 miljoonaa kappaletta vuodessa kaupaksi...


Lisämaksullisten tekstiviestien osalta alunperin tilanne on ollut se, että joudut tekemään sopimuksen jokaisen operaattorin kanssa erikseen, ja jokaisella on oma minimituottovaateensa. Jotkut operaattorit saattavat nykyisin tarjota yhtä sopimusta, jonka perusteella palvelusi tulee myös muiden operaattorien asiakkaiden käytettäväksi. Tällöin vältyt useammalta kuin yhdeltä minimituottovaateelta, mutta vastaavasti oma osuutesi jää hieman pienemmäksi kun opertaattori ottaa välityspalkkiota hoitaessaan viesti- ja rahaliikennettä suuntaasi kilpailijansa puolesta jos palveluasi käyttävä asiakas on tuon kilpailevan operaattorin asiakas.

Kiinnostaisiko siis kuinka monta yrittäjää tuollainen välitysyritys, jonka ansiosta jokaisen ei tarvitsisis erikseen vastata operaattorin minimituottovaateesta ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiinnostunut Puhelinpalvelu... kirjoitti:

Niin kiinostais tietää paljonko palveluntarjoajat kuten sonera tai elisa ottavat 0700 numerosta.

Eli jos perustaa esim oman pornolinjan ja asiakas maksaa vaikkapa 1€/min niin paljonkohan siitä jää itelle ja paljonko ottaa sonera/elisa.

Niin ja sitte onko tämä soneran/elisan ottama osa kiinteä hintainen riippumatta asiakkaan maksamasta minuuttihinnasta vai onko se joku % osa minuuttitaksasta?

Ja paljonkohan sellasen numeron ostaminen maksais...

Ja niin edelleen, kiinostois tietää... eikä kyllä haittais vaikka tulis hinnastoja muihinki palvelunumeroihin esim 0200 ja 0600.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu