Ainakaan al-Jazeera ei tunnusta Halosta haastatelleensa:
http://english.aljazeera.net
Tätä taustaa vasten on helppo ymmärtää se, miksi Halosen haastattelusta ei ole noussut kohua: vähintäänkin juttu on koettu niin mitättömäksi, ettei sitä ole kannattanut siteerata edes omilla nettisivuilla. Toisaalta voi olla, että juttu ei koskaan päätynyt eetteriin asti. Hyvä niin, sillä Halonen päästeli sellaisia Eu-ankkoja suustaan, että Suomi olisi kv-suossa korviaan myöten.
http://english.aljazeera.net
Tätä taustaa vasten on helppo ymmärtää se, miksi Halosen haastattelusta ei ole noussut kohua: vähintäänkin juttu on koettu niin mitättömäksi, ettei sitä ole kannattanut siteerata edes omilla nettisivuilla. Toisaalta voi olla, että juttu ei koskaan päätynyt eetteriin asti. Hyvä niin, sillä Halonen päästeli sellaisia Eu-ankkoja suustaan, että Suomi olisi kv-suossa korviaan myöten.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kysyt, miksi haastattelusta ei syntynyt kohua.
No yksinkertaisesti siksi, että Halonen EU:n puheenjohtajamaan presidenttinä pysyi tarkasti EU-linjauksissa.
Halonen ei siis sooloillut tai töpeksinyt puhumalla sivu suunsa - siitä olisi EU:ssa kohu noussut.
Eli odottamasi "kohun" puuttuminen kertoo sen, että Halosen viesti hyväksytään EU:ssa.
Kysymys: Jokainen puhuu ainoastaan Israelin panttivankien vapauttamisesta. Miten te naisena ette ole sanallakaan viitannut niihin 500 naiseen, jotka ovat Israelin vankiloissa?
Halosen vastaus: Jokaisella on oikeus puolustaa itseään. Se on myös Israelin oikeus. Heillä on oikeus elää ilman, että heihin kohdistuu väkivaltaa, MUTTA HEIDÄN EI PITÄISI VASTATA VÄKIVALLALLA.
Juuri näin, "Euroopan presidentti" Halonen vastaa qatarilaiselle uutiskanava Al-Jazeeran haastattelussa, joka kesti lähes tunnin.
Voisiko Halonen selvittää miten Israel voi vastata tähän ilman väkivaltaa ?
Tämä taistolainen hegemonia on kummallinen. Tumput suorana vaan rajalle ottamaan kaikki HIzbollagin raketit vastaan, ja sehän ensimmäisenä ne ampui.
Halosen vastaus oli diplomaattinen.
Maanantain A-studiossa kaksi suomalaista sotilasiantuntíjaa sanoi, että Isrraelin hyökkäys YK-tarkkaikoihin ei voinut olla vahinko.... Kyllä Usa-Israel murhaajia kannattaakin puolustaa.
Ja kun sinä puhut sanatarkasta käänöksestä, nin voihan tuota sinun käännöstyötäsi ohjata sairaaloinen halostraumaisuutesi.... Suomen kieli vivahteinen antaa tunnetusti oikeistohörhöille pohdiskelumahdollisuuksia.
"Toisaalta voi olla, että juttu ei koskaan päätynyt eetteriin asti. Hyvä niin, sillä Halonen päästeli sellaisia Eu-ankkoja suustaan, että Suomi olisi kv-suossa korviaan myöten."
***
Tuossa edellä lainatussa kappaleessa oikeistohörhö pystyi kehittämään omassa rajoittuneessa ajatusmaailmassaan ylittämättömän
"oivalluksen".
Oikeistohörhö kritisoi voimakkaasti Halosen sanomisia sellaisessa haastattelussa, jota ei koskaan tehty.
Taisit päästää tekstisi ajatuksenjohtimistasi karkuun hieman ennenaikaisesti. Moni tehty haastattelu ei pääse koskaan "eetteriin asti", eli lähetykseen. Yleisimmin syy tällaiseen päätökseen on se, että haastattelulla ei katsota olevan riittävää uutisarvoa. Haloselle taisi käydä juuri niin.
Juuri siksi Aljazeera EI LUULTAVASTI HAASTATTELUA MARKKINOI, KUN HALOSEN PUOLUEETTOMUUS EI MIELLYTTÄNYT..
ei tiedä haastatelleensa Halosta? Osaisiko Yle kertoa?
Kyselet niin viisaita, mutta tiedän jo porvarihötöpään vastauksen: Yle esittää digikanavallaan lyhennelmän Halosen Aljazeera tv-haastattelusta, josta kanaVA EI TIEDÄÄ.
Näin jos sinua uskoisin. Mutta miksen uskoisi, olethan kunnon oikeistohörhö joka on sairaaloisessa halostraumasaan poikkeava. poikkeava monella muullakin tasolla.
Hyvä tavaton sentään? Tässä linkki. Eipä paljoa "tarvinnut" suomalaisia valistaa mitä Halonen sanoi ja vastaili Al-Jazeeran edustajalle. Muutama hassu lause sitä tavallista liturgiaa meille tyhmille.
Lähde: Tasavallan Presidentin julkinen virallinen sivusto.
http://www.presidentti.fi/netcomm/news/showarticle.asp?intNWSAID=53769
aikaa meni kokonainen tunti? Tuo ei ollut se haastattelu, vaan uutinen Halosen sivuilla siitä haastattelusta.
Ehkä siksi hiljaisuuss. Sama koskee EU_ta,, Natoa, Usata... Halosen tunin suorassa haastattelussa piti hyvin länsimaisten arvojen puolta, siksi kellään ei ole mitään pahaa sanottavaa.. Jos Halonen olisi esim., loukannut Natoa tai Israelia, kyllä asiasta olisi varmaan kerrottu.,
luultavasti venäläinen.
siksi kirjoitusvirheet kun tuo maan koululaitos on heikko ja oon vähän tyhmää sukuu....