Mikä eläin hävittää ampiaiset???

myllis

Kukaan ei ole oikein osannut vielä vastata, joten kirjoitanpa tännekkin. Ulkorakennukseen kattoon sisäpuolelle ilmestyi viimevuonna sellainen 20-30cm läpimitaltaan oleva ampiaispesä. Ajattelin hävittää sen kun illan pimenevät, mutta mutta joku ehti ensin. Yhtenä päivänä koko pesä oli silputtu tuhannen silpuksi lattialle eikä yhtään kuollutta ampiaista/kennon palasta ollut missään näkyvissä. Tänä kesänä ampiaiset ovat koittaneet monta kertaa tehdä pesää sisäpuolelle, mutta ne on yleensä jo tuhottu ennenkuin pesä on edes 5cm halkaisijaltaan... Tuota mikä eläin herkuttelee näin ampiaisilla?? karhu on pois laskusta....lepakot?? tikka???

3

6012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on mitä

      todennäköisimmin talitiainen, joka tunkee jokapaikkaan ja repii hajalle kaiken mahdollisen ruokaa hakiessaan.

      Myös tavallinen varpunen hajoittaa ampiaispesiä rakennuksissa, mutta yleensä vasta ampiaisten lentokauden loputtua.

    • talitiaiset

      Linnut niitä hävittää. Pikkulinnut ullakoilta ja sen lisäksi ainakin varikset ja mehiläishaukat ulkoa. Ampiaisten toukat ja kotelot maistuu niille.

    • Ida-Sofia2

      Rikkooko metsähiiri ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2947
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2839
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2323
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      26
      1788
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1689
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1576
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1566
    8. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1226
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1225
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1050
    Aihe