Miksi pidät hylkiönä Ammattikoululaista?

Niin, miksi Monet lukion käyneet vihaavat Ammattikoulu ja Ammattikorkeakoulu opiskelijoita. Vai onko tämä vain epäkypsien 16-27-vuotiaiden jurnutusta?.
372479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Olen 28 ja pidän teidänlaisia silti hylkiönä, sori vaan

Äänestä
  • Millä perusteella, jos saan kysyä herra iso herra???? Ja tietty sullahan on sit perustelut, ku oot niin mahtava

    Äänestä

  • !!!!!!!!!!!!!!!! kirjoitti:

    Millä perusteella, jos saan kysyä herra iso herra???? Ja tietty sullahan on sit perustelut, ku oot niin mahtava

    En mä mikään iso herra ole, älä nyt vedä hernettä nenääs..

    Äänestä

  • Mestari kirjoitti:

    En mä mikään iso herra ole, älä nyt vedä hernettä nenääs..

    no en tiettykäään, mut haluaisinpa vain tietää sen...

    Äänestä

Emmä usko että lukion käyneet VIHAAVAT ammattikoululaisia, enemmänkin pitävät aliarvostettuina.
Kävin kerran tästä aiheesta kaverini siskon kanssa keskustelua. Hän itse on lukiossa ja pitää ammattikoululaisia epäsivistyneinä ja huonoarvosina. Hänen mielestään "elämästä ei tule mitään" nos et käy lukiota tai ammattilukiota. Ammattikoulussa sivistyspuoli jää kokonan pimentoon ja aamttikouluun menevät vain typerät "ammarit", hänen mielestään.
Minun mielestä asia ei todellakaan ole noin. Kummassakin koulussa on omat hyvät ja huonot puolensa. Tottakai lukiossa sivistyy ja oppii hyödyllisiä asioita ja lukion paperit eivät koskaan ole pahaksi. Toisinaan ammattikoulusta saat suoraan haluamasi ammatin ja tietenkin sielläkin opiskellaan ns. yleisaineita!!!!!
Ei ammattikoulu oo mitään 16-27v jurnutusta.
Itse käyn ammattilukiota....

Äänestä
  • Ei lukion käyminen tosiaankaan ole mikään tae sille, että pärjäisi elämässä parremmin kuin "amikset". Muutama tuttu sai lukiosta melko surkeat paperit ja sitten olivatkin huonommassa tilanteessa kuin amiksen käyneet ikätoverinsa. Huonoilla papereilla ei irronnut opiskelupaikkaa, eikä ollut edes mitään tutkintoa (ammattia) takana. Nykyään lukion käy noin 60% ikäluokasta, joten joukoon mahtuu aivan samanlaisia luusereita ja tyhjäntoimittajia kuin amikseenkin. Eihän suuressa osassa lukioita ole enää edes mitään keskiarvovaatimuksia...

    Äänestä

  • Eipä se lukionkaan antama sivistys nyt niin kovin syvällistä ole. Asioihin perehtyminen on kovin alustavaa ja pintapuolista, paitsi nyt ehkä siihen, kuinka tässä ollaan oikein lukiolaisia ja niin kovin, kovin oppineita ja tiedostavia.

    Äänestä

  • weeq kirjoitti:

    Eipä se lukionkaan antama sivistys nyt niin kovin syvällistä ole. Asioihin perehtyminen on kovin alustavaa ja pintapuolista, paitsi nyt ehkä siihen, kuinka tässä ollaan oikein lukiolaisia ja niin kovin, kovin oppineita ja tiedostavia.

    Lukion ei ole tarkoitus antaa kaikista mahdollisista aineista/aloista laajimpaa mahdollista tietomäärää. Lukion tarkoitus on antaa pohjasivistys kaikissa aineissa. Kukin saa laajentaa omasta mielestään kiinnostavan aineen tietämystään akateemisissa opinnoissa.

    Äänestä

  • mikko kirjoitti:

    Lukion ei ole tarkoitus antaa kaikista mahdollisista aineista/aloista laajimpaa mahdollista tietomäärää. Lukion tarkoitus on antaa pohjasivistys kaikissa aineissa. Kukin saa laajentaa omasta mielestään kiinnostavan aineen tietämystään akateemisissa opinnoissa.

    Miten niin korjaus. En toki esittänyt mitään sivullisen arviointia lukiosta, kerroin vain miten itse tunsin laitoksen ja siinä opiskelevat, tämä ikäänkuin vastauksena edellisessä viestissä kuvattun tytön arviointiin ammattikoulun tarjoamasta sivistyksestä tai oikeammin sen puutteesta.
    Hyvää Joulua Ja Leppoisaa Uuttavuotta kaikille koulu- ja sivistystasoon katsomatta!

    Äänestä

amiksia.

Äänestä
  • Suuri osa lukiolaisista menee ammattikorkeeseen, tuskin vihaavat amk:laisia. Ammattikorkee ja ammattikoulu ovat siis täysin eri asioita!!
    Amikset ovat amiksia (viikset, dx, suppari), ei kaikki, tunnen muutaman fiksunkin amiksen.

    Äänestä

  • amkki kirjoitti:

    Suuri osa lukiolaisista menee ammattikorkeeseen, tuskin vihaavat amk:laisia. Ammattikorkee ja ammattikoulu ovat siis täysin eri asioita!!
    Amikset ovat amiksia (viikset, dx, suppari), ei kaikki, tunnen muutaman fiksunkin amiksen.

    Juuri tuo amk-asia itseänikin ihmetytti, se nyt on todellakin ihan eri asia.

    Mielestäni lukiolaiset eivät vihaa amislaisia, vaan kyse on juuri amis-lookin yleistäminen. Juuri nuo viikset, dx, suppari, mutta myös ainakin useiden poikien lookki = mustat levikset, pilottitakki, paskanen rasvaletti, lippalakki takaraivolla, kehnot käytöstavat yms... Se ei etenkään nykyään ole läheskään kaikkien amisjätkien look, mutta sellaisia löytyi 7v sitten ja sellaisia löytyy edelleen jonkun verran varmaan joka ammattikoulusta. Sellaiset piirteet eivät vain välttämättä houkuta kaikkia... :)

    Mutta hei, onhan ne lukiolaisetki puolestaan amislaisille niitä kuuluisia kermaperseitä! :)

    Minä tunnen moniakin fiksuja amislaisia. Ja itse en koe olevani heitä yhtään erikoisempi yo-todistukseni kanssa. Huonommin minulla on tällä hetkellä pullat uunissa kun joutuu vielä monta vuotta taistelemaan koulun penkissä ammatin puolesta.

    Äänestä

  • Valtaosa amislaisista jätkistä ajalee viikonloppuisin korttelirallia ja poimii "tikkareita" kyytiinsä.

    Äänestä

  • lukiolainen kirjoitti:

    Valtaosa amislaisista jätkistä ajalee viikonloppuisin korttelirallia ja poimii "tikkareita" kyytiinsä.

    Ite varmaan istut kotona syömässä äitin kanssa pullateetä...

    Äänestä

  • insinööri kirjoitti:

    Ite varmaan istut kotona syömässä äitin kanssa pullateetä...

    Istun himassa äipän kanssa pullakahvilla miljoona kertaa mieluummin verrattuna siihen, että olisin ajamassa pe/la-iltana TÄYSIN TURHAA korttelirallia. Mitä siitäkin kostuu? Ei mitään!

    Äänestä

ettei ole

Äänestä

Itse kävin aikoinani amiksen elektroniikkopuolen (ei ollut corollaa, subbaria, teiniviiksiä, LA-puhelinta..) mutta se oli vain välietappi eteenpäin.

Ammattikouluun menevät kaikki jotka eivät ole pätkääkään kiinnostuneet yleissivistyksestä, MUTTA amiksen käy toki moni muukin.

Itse olen aina ihmetellyt miten lukiolaiset voivat olla niin vitun tyhmiä: harvat osaavat kirjoittaa (lukekaapas pirruuttanne kaikkine yhdyssanavirheineen ja muine päättömyyksineen lukion käyneiden tekstejä), eivät laskea (elektroniikkapuolella oli pikkasen vaikeempaa matikkaa muuten, olen joutunut opettamaan muutamalle lukion käyneelle perusasioitakin). Myöskään kädet eivät näytä toimivan kunnolla.

No vähän toki yleistin ja kärjistin, sallittakoon se minulle. Tarkoitukseni oli sanoa että lukiostakin pääsee helpolla läpi osaamatta yhtään mitään.


Ihmisiä on moneen junaan eikä teinivalinnat tee ihmisestä välttämättä viisasta tai tyhmää. Mitä minäkin tiesin maailmasta kun 16 vuotiaana valitsin mitä teen peruskoulun jälkeen...


Valittavana on muuten muitakin vaihtoehtoja kuin lukio, ammattikoulu, ammattilukio ja ammattikorkea. Ekana tulee mieleen vaikkapa kauppis.

Äänestä
  • Mita ammattikorkeakoulu tekee listallasi?

    Äänestä

  • Meinasin melkein pudota penkiltäni lukiessani tekstiäsi: "...lukiolaiset eivät osaa kirjoittaa oikein...". Naurettavaa, amislaisethan ei normaalisti osaa kirjoittaa edes nimeään oikein. Amislaisethan noissa TV:n chateissakin lähettelee niitä kertakaikkisen typeriä, kielellisesti täysin epäkorrekteja viestejä. Menisisit nyt itseesi!

    Äänestä

  • Grenoblen Paroni kirjoitti:

    Mita ammattikorkeakoulu tekee listallasi?

    ..että alkuperäinen kysyjä oli maininnut sen:

    "Niin, miksi Monet lukion käyneet vihaavat Ammattikoulu ja Ammattikorkeakoulu opiskelijoita."

    Äänestä

  • fiksu kirjoitti:

    Meinasin melkein pudota penkiltäni lukiessani tekstiäsi: "...lukiolaiset eivät osaa kirjoittaa oikein...". Naurettavaa, amislaisethan ei normaalisti osaa kirjoittaa edes nimeään oikein. Amislaisethan noissa TV:n chateissakin lähettelee niitä kertakaikkisen typeriä, kielellisesti täysin epäkorrekteja viestejä. Menisisit nyt itseesi!

    Jonkun kai tarvitsee kertoa miten surkeita yksilöitä lukiostakin pääsee läpi.

    Esimerkiksi nimimerkki "fiksun" sisäluku ei näytä oikein sujuvan, lieneekö niitä edellä mainitsemiani henkilöitä,.

    Tässä uusintana. Lue nyt oikein ajatuksella läpi, tuon ei pitäisi olla kovin vaikeaselkoista:
    "No vähän toki yleistin ja kärjistin, sallittakoon se minulle. Tarkoitukseni oli sanoa että lukiostakin pääsee helpolla läpi osaamatta yhtään mitään."


    Olen kyllä lukenut paljonkin lukion käyneiden täysin ala-arvoista tekstiä. Jollet sinä huomaa niissä kirjoitusvirheitä kyse saattaa olla siinä että kuulut samaan joukkoon.

    Äänestä

  • Hylkiö? kirjoitti:

    Jonkun kai tarvitsee kertoa miten surkeita yksilöitä lukiostakin pääsee läpi.

    Esimerkiksi nimimerkki "fiksun" sisäluku ei näytä oikein sujuvan, lieneekö niitä edellä mainitsemiani henkilöitä,.

    Tässä uusintana. Lue nyt oikein ajatuksella läpi, tuon ei pitäisi olla kovin vaikeaselkoista:
    "No vähän toki yleistin ja kärjistin, sallittakoon se minulle. Tarkoitukseni oli sanoa että lukiostakin pääsee helpolla läpi osaamatta yhtään mitään."


    Olen kyllä lukenut paljonkin lukion käyneiden täysin ala-arvoista tekstiä. Jollet sinä huomaa niissä kirjoitusvirheitä kyse saattaa olla siinä että kuulut samaan joukkoon.

    Sinulla taitaa olla oma lehmä ojassa. Taidat itse olla kielellisesti niin heikkolahjainen, että et löydä amislaisten teksteistä virheitä. -- Toki myönnän sen, ettei kaikki lukiolaiset ole shakespeareja, mutta yleisesti ottaen lukiolaisten keskitaso kirjoittamisen suhteen on huomattavasti amislaisia korkeampi.

    Äänestä

mä ite olen lukion toiselle luokalla ja ka on päälle seiskan, mutta olen tullu siihen johtopäätökseene, että mä menen lukion jälkeen ammattikouluun.

Äänestä
  • Onnittelen päätöksestäsi! Mäkin kävin ensin lukion, ja kauhistelin sitten kahdentoista vuoden opiskelun jälkeen, kun ei ole ammattia. Päätös:ammattikouluun! Enkä ole katunut. Pidin lukio aikoina itsekkin amislaisia tyhminä ja idiootteina ja osa niistä oikeasti sitä onkin, mutta löytyy niitä samanlaisia ihmisiä lukiostakin. Kaikille lukiolaisille suosittelisin käymistä ammatillisessa opinahjossa, opettais suvaitsemaan vähän enemmän.

    Äänestä

  • Onko siinä nyt mitään järkeä??? Hakisit nyt hyvä ihminen AMK:hon tai yliopistoon.

    Äänestä

  • juba kirjoitti:

    Onko siinä nyt mitään järkeä??? Hakisit nyt hyvä ihminen AMK:hon tai yliopistoon.

    sillä mun haaveena on saada työpaikka. Ja sillä ei ole mulle väliä vaikka en saisikaan 5ooo€ kuukaudessa.Mulle riittää se, että pystyn sillä palkalla elämään itse ja elättämään perheeni.

    Äänestä

on karua rämmittyään jotenkuten kaksi ja puoli vuotta kouluun valmistavaa koulua huomata, että: "eipä tässä muuta kun kortistoon kun se yliopistokaan ei laske sisään samaan malliin kun lukion alussa kuvittelin." Mihinkään oikeaan työhön on pelkästään keskinkertaisten lukiopapereiden kanssa turha yrittää.
Naapurin amiksen käynyt luuseri lähtee kolmen vuoden koulutuksen jälkeen loksalle hitsaamaan aamusaumaa, mutta makseleepa siinä tilistään, laihanpuoleisesta kylläkin, kakrunsa vaippojen ja asuntolainan lisäksi,tämän äskeisen akateemisen työttömän sossuilut.
Syöhän se MIESTÄ kun tuo kuvio aukeaa. Tosin eiväthän kaikki koskaan miehisty... valitettavasti.

Äänestä
  • Naapurin luuseri hankkii ilmeisesti elämänsä aikana liudan penskoja, ryyppää viikonloput, saa huonoa palkkaa, hakkaa vaimonsa pari kertaa viikossa... eipä houkuttele mua. Onnee vaan naapurin luuserille.

    Äänestä

  • anni kirjoitti:

    Naapurin luuseri hankkii ilmeisesti elämänsä aikana liudan penskoja, ryyppää viikonloput, saa huonoa palkkaa, hakkaa vaimonsa pari kertaa viikossa... eipä houkuttele mua. Onnee vaan naapurin luuserille.

    Tarvitsiko tuotakin varten näppäimistöä kuluttaa?

    Äänestä

Ammattikorkeakoululaiset varsinkin joissakin aloissa joutuvat tekemään kovastikin töitä.

Äänestä

kummatkin koulut ovat hyviä, kunhan ne suoritettaisiin asenteella. Siinä vain on käynyt niin, että sinne ajautuu useammin sellaiset jotka ei muualle pääse. Sehän on harmi, että nämä pilaavat samalla myös muiden opiskelijoiden ja koulun maineen.

Äänestä

Amislaisilla on suuria asenneongelmia. YO-juhlaan tuli amislaisia humalassa ja sanoivat että tuli sinne vain koska vihaavat lukiolaisia ja aikoo hakata meidät. Sitten ne selitti pitkään miksi lukiolaiset ovat niin huonoja ja blaa blaa blaa. Ei niillä ollut parempaa tekemistä vaikka oli kesäloman ensimmäinen päivä.

Äänestä
  • Liityn edelliseen mielipiteeseen. Lukiolaisilla on sentään käytöstapoja: me ei esim syljeksitä ympäriinsä niinkuin yläastelaiset ja amislaiset.

    Äänestä

  • katri kirjoitti:

    Liityn edelliseen mielipiteeseen. Lukiolaisilla on sentään käytöstapoja: me ei esim syljeksitä ympäriinsä niinkuin yläastelaiset ja amislaiset.

    Liityn myös edellisiin mielipiteisiin. Kyllä muakin sitte ahdistaa kun ne amislaiset tulee samaan linkkariin mun kaa ja hengittää samaa ilmaa mun kaa!!!
    Kun ne on viä niin tyylittömiäkin! Ne ei kyllä tiedä trendikkäistä pukeutumistavoista mitään! Kyllä meidän lukiolaisten kelpaa kun meidät opetetaan siellä olemaan syljeksimättä ja muutenkin käyttäytymään kunnolla.

    Äänestä

  • katri kirjoitti:

    Liityn edelliseen mielipiteeseen. Lukiolaisilla on sentään käytöstapoja: me ei esim syljeksitä ympäriinsä niinkuin yläastelaiset ja amislaiset.

    mikäs mä sit olen sun mielestä?olen käynyt amiksen,nyt valmistun yo-merkonomiksi ihan hyvillä numeroilla?räkänokka?asioita pitää katsoa monelta kulmaa.

    Äänestä

Hi.

Taisit erittäin pahasti sotkea yhden asian.
Ammattikorkeakoulu ei ole mikään ammattikoulu, ei todellakaan.
Ammattikorkeakoulu on virallisesti korkeakoulu.

Lukiosta päästyään ylioppilaat menevät yleensä ammattikorkeakouluun tai yliopistoon.

Toki inho ammattikouluja vastaan on osittain aito.

Äänestä
  • paitsi että ammattikorkeakoulu ei ole korkeakoulu, vaikka nimestä voisi luulla. se on keskiasteenkoulu. ammattikorkeakoulun tutkinnolla ei ole mitään yhteistä yliopistojen tai TKK:n tutkintojen kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jeesus kirjoitti:

Niin, miksi Monet lukion käyneet vihaavat Ammattikoulu ja Ammattikorkeakoulu opiskelijoita. Vai onko tämä vain epäkypsien 16-27-vuotiaiden jurnutusta?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu