kuinka Halosesta kehdataan sanoa, että tämä olisi sanoissaan suora. Lisäksi Halonen sanoo, että Putin ja Bush pitäisivät suorista sanoista, mutta eikö Halonen ole koskaan kuuluut diplomaattisesta käyttäytymisestä? Asia nimittäin tuppaa yleensä olemaan niin, että suorapuheisuus ei toimi jokapaikassa. Miten Halonen käsittää älyllisen dipolomaattisuuden? Käyttäytyykö hän ranskalaistenkin kanssa kuten venäläisten? Kansainvälisessä politiikassa harvoin saavutetaan tuloksia suorapuheisuudella, sillä yleensä rikotaan siltoja takanaan. Kansainvälisessä kanssakäymisessä yleensä älyllinen diplomaattisuus nousee arvoon arvaamattomaan. Tämän muun muassa Mannerheim hallitsi erinomaisesti.
Tainolan jutusta poimittua ...
Ihmettelen edelleen
13268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
mikä oli se juttusi pointti?
Asia pitäisi olla niin että rehellisyys, toisinsanoen, suorapuheisuus, on ainoa oikea tapa hoitaa asioita.
kritisoi Yhdysvaltoja?
hyökättyä Irakiin, Chirac ei käyttänyt kovin diplomaattista kieltä, ei liirumlaarumia, eikä laulanut livekalan äänellä, tuomitsipa vain jyrkästi Usan hyökkäyksen.
Se miten Chirac kritisoi, ei muuta mielipidettäni siitä että, rehellisyys eli suoraanpuhuminen, on ainoa oikea tapa.
diplomaattisesta virheestä?
meni arvostelemaan pienen maan edustajana USA:ta?
"Yhtenä syynä kehnoihin väleihin pidetään presidentti Tarja Halosen puhetta YK:n yleiskokouksessa kaksi vuotta sitten. Siinä Halonen sanoi Irakin-sotaa laittomaksi.
Diplomaattista virhettä yritettiin korjata ja saada presidentti Haloselle kutsu Valkoiseen taloon jo viime vuonna. Bushilla ei kuitenkaan ollut aikaa."
http://www.yle.fi/uutiset/haku.php?action=page&id=215403&search=Halonen
sano myös putinille suoria sanoja tsetseniasta ja muista suomeakin sivuavista asioista, vai onko halosen "rehellisyys" valikoivaa?
minun mielipiteeni.
Totuus siinäkin asiassa on se että hyökkäykselle Irakiin ei ollut YK:n mandaattia, joten Halonen sanoi vain olemassa olevan tosiasian, jos se joidenkin mielestä on diplomaattinen virhe, se on heidän asiansa, jos heidän älykkyydelleen ja rohkeudelleen sopii leikki "keisarin uudet vaatteet", he voivat leikkiä sitä.
ettei ole sanonut.
Älä unohda että maailman, kuten Usankin mielestä,
tsetsenit ovat terroristeja, ei ole kauna kun Bush hyvin vuolaasti kiitteli Putinia erään tsetseni johtajan, muutaman sata koululaista tappaneen, henkilön murhasta.
Ei suorapuheisuus ole diplomaattipiireissä mitään muuta kuin merkki yksinkertaisuudesta.
USA:ssa on otettu Halosen YK-puhe. Jos puhutaan diplomaattisesta virheestä, silloin puhutaan käsittääkseni suuresta mokasta.
on suorapuheisuutta ja rehellisyttä.
Ne joilla ei rohkeus, älykkyys, ja itsetunto riitä, nyökkäilevät diplomaattisesti ja ovat kaikkien kanssa samaa mieltä edessäpäin ja takana toista mieltä kuten herrat Bush ja Blair.
kun luullaan etteivät mikit ole päällä, on yksinkertaisuutta.