MTV3:n uutisankkuri

En voi enää katsoa MTV3:n uutisia, jos uutisankkurina on se nuori nainen, joka honottaa kauheasti. Pari ensimmäistä lausetta hän saattaa lausua normaalisti, mutta sitten alkaa nenän kautta puhuminen.

Miksei näitä puhetyöläisiä opeteta puhumaan kunnolla ja kauniisti? Tai miksi yleensä palkataan henkilöitä, joilla on näin selkeä puhevirhe?
152992
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

En vain muista nimeä. Onkohan se joku kesätoimittaja? Paha ääni on...

Äänestä
  • Nelosellakin on nyt joku sössöttäjä/puhevikainen ämmä säätä lukemassa, voiko olla mitään raivostuttavampaa kuin sössöttävä aikuinen ihminen!

    Palkkaakohan ne ihan tahalteen noita idiootteja ohjelmiina.

    Äänestä

En kyllä itse ymmärrä miksi. Tiedän kyllä mistä puhut ja olen todella yllättynyt että ne palkkas tuommoisen!

Äänestä
  • joku Marjo. Aivan järkyttävää honotusta. Luulisi, että tyyppiä vähän kuunnellaan ennen kuin päästetään ruutuun. Tai sitten tämä tapaus alkaa honottaa aina vasta suorassa lähetyksessä, jännityksen takia ehkä?

    Äänestä

Ovatkohan kuuliatkaan tasokkaampia arvioimaan
toisten tasoa . Kummallista kateutta.
Kuka muuten voi sanoa mikä on oikein tai väärin.

Äänestä
  • Lapsellinen kommentti. Jokaiselta ammattilaisena esiintyvältä tulee voida odottaa tiettyä pätevyyttä. Uutisia lukemaan ei laiteta lukutaidotonta änkyttäjää. Kuulijan ja katsojan ominaisuuksilla ei tässä tapauksessa ole väliä.

    Ja tämä kateuden näkeminen joka paikassa on aivan naurettavaa. Mitään kritiikkiä ei saisi esittää ketään julkisuudessa työskentelevää kohtaan (poliitikot, toimittajat, artistit jne.) - kun muka kritiikin taustalla on aina kateus... Joopa joo.

    Äänestä

  • Niin, eikös sitä luulisi, että puhetyöläiseltä vois jotakin tasoa odottaa/vaatia.. No eipä ole ensimmäinen amatööri mtv3:n leivissä.

    Äänestä

Jos meittin pressalla on todella PAHA puhevika, niin eii siinä yksi uutistenlukia paljon paina. On se uutistenlukia sentään nainen, mutta pressa on ihan jotain muuta... Pakko vaihtaa kanavaa, kun se mamma kierii ruutuun.

Julkisilla henkilöillä on kyllä varaa mennä terapiaan!

Äänestä
  • Sinulla puolestaan on kirjoitustaidossa pieniä puutteita. Se on lukija (ei "lukia")!

    Äänestä

  • Kyllä MTV3:lla on varaa palkata uutisankkureita, jotka ovat käyneet puheterapiat jo lapsena osana kouluterveydenhoitoa - meidän veronmaksajien varoilla! On ihan minimivaatimus, että puheääni uutistenlukijalla on miellyttävä. Ja yleensä onkin, mutta nyt tämä honottaja on romahduttanut tason.

    Äänestä

  • sinulle, ystäväiseni kirjoitti:

    Sinulla puolestaan on kirjoitustaidossa pieniä puutteita. Se on lukija (ei "lukia")!

    En osaa kirjottaa oikeen, mutta e-e-en sentään änkytä :)

    Äänestä

  • Puheterapiaa kirjoitti:

    En osaa kirjottaa oikeen, mutta e-e-en sentään änkytä :)

    sentään ammattitaito ym.painaa enemmän kuin joku olematon pieni vika puheessa??

    Äänestä

ei pysty kuunteleen

Äänestä

Ihan kuin hänellä olisi jatkuvasti flunssa tai polyyppeja nenässä. En jaksa kuunnella minäkään, kanava vaihtuu hyvin nopeasti!

Äänestä

Marjo Lehkikoisesta ilmeisesti keskustellaan tässä otsikossa, hän ehkä liian vakavamielinen pohjimmiltaan. Kirsi Alm on puolestaan sentään oppinut ilmehtimään asioiden vaativalla vakavuudella, ei silti illan pääuutislähetysten arvoinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kauheaa!!! kirjoitti:

En voi enää katsoa MTV3:n uutisia, jos uutisankkurina on se nuori nainen, joka honottaa kauheasti. Pari ensimmäistä lausetta hän saattaa lausua normaalisti, mutta sitten alkaa nenän kautta puhuminen.

Miksei näitä puhetyöläisiä opeteta puhumaan kunnolla ja kauniisti? Tai miksi yleensä palkataan henkilöitä, joilla on näin selkeä puhevirhe?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu