Jos yksityinen vedonlyönti olisi laillista tekisin satasen lyönnin asiasta heti, että sellaista tutkimusta ei tehdä, jossa syytäjä saisi pienenkin reunan järsittäväkseen. Perusteluni:
- Loimaa ja Turku tekevät niin paljon yhteistyötä, että virkavirheen särö näkyisi päivittäisessä työssä heti.
- Ennakkopäätös löytymättömästä liikenneonnettomuuden uhrista on jo olemassa. Siitäkään ei saatu mitään aikaiseksi, vaikka paikalla piti käydä kolme kertaa ja vasta uhrin veli oli löytäjä.
- Tämä tarkoittaa, että tavallisen onnettomuuspaikalle tulevan ei tarvitse löytää ja huomata uhreja, sillä oikeuslaitos asian niin tulkitsee.
- Loimaa ja Turku tekevät niin paljon yhteistyötä, että virkavirheen särö näkyisi päivittäisessä työssä heti.
- Ennakkopäätös löytymättömästä liikenneonnettomuuden uhrista on jo olemassa. Siitäkään ei saatu mitään aikaiseksi, vaikka paikalla piti käydä kolme kertaa ja vasta uhrin veli oli löytäjä.
- Tämä tarkoittaa, että tavallisen onnettomuuspaikalle tulevan ei tarvitse löytää ja huomata uhreja, sillä oikeuslaitos asian niin tulkitsee.
Vastaukset 22
Vanhimmat
>>Ennakkopäätös löytymättömästä liikenneonnettomuuden uhrista on jo olemassa. Siitäkään ei saatu mitään aikaiseksi, vaikka paikalla piti käydä kolme kertaa ja vasta uhrin veli oli löytäjä.
Eihän tuo mitään syyllistänyt kirjoituksessaan, ei ainakaan poliisia, vaan oikeuslaitosta, joka kolmostien keikassa salli uhrin "löytymättömyyden". Kun asiaa tutkittiin, niin partiolla oli viikko aikaa selittää asia parhain päin.
Laajaksi tämä uhrin hukassaolemisen tekee se, että todellakin onnettomuuspaikalle tulevan ei tarvitse huomata, löytää tai nähdä uhreja. Hän siis vain ilmoittaa asiasta ja voi mennä vaikka odottelemaan omaan autoonsa, tai jatkaa matkaa. Vielä jos uhrit ja heidän omaisensa ovat juovuksissa, niin heidän puheisiinsa ei tarvitse ottaa mitään kantaa. Tähän johtaa kehitys, jos nyt Loimaankin poliisi pelastetaan asiassa.
Tieliikennelaki (joka edellyttää uhrien auttamisen, etsimisen ja liikenneturvallisuudesta huolehtimisen) näyttää kumoutuvat sokeuden, laiskuuden ja kyvyttömyyden edessä virkamiehen kohdalla, miksei sitten muiden?
>>Kun asiaa tutkittiin, niin partiolla oli viikko aikaa selittää asia parhain päin
asiaton puhelu ilmoittaa, jos joku kaahaa 200km/h ohi.
Kyllä ne kytät juoksentelee pitkin metsiä ylinopeutta ajaneiden perässä, mutta apua tarvitsevat ei kiinnosta.
Palolaitoksen miehillä on kolaripaikalla yleensä muutakin tekemistä, kytät ovat joutavimpia etsimään uhreja. Heillä on myös taskulamput, toisin kuin sivullisilla.
On ne muuten kummallisia kyttiä, jos eivät tiedä mikä on uusi kolariauto ja mikä viikon vanha.
Tuossa Hattulan tapauksessa oli pyydetty myös tutkimaan juuri tiettyä autoa eli ei pitänyt olla mitään epäselvää, mutta ilmeisesti kukaan ei ollut vääntänyt rautalangasta.
>>On ne muuten kummallisia kyttiä, jos eivät tiedä mikä on uusi kolariauto ja mikä viikon vanha.>Tuossa Hattulan tapauksessa oli pyydetty myös tutkimaan juuri tiettyä autoa eli ei pitänyt olla mitään epäselvää, mutta ilmeisesti kukaan ei ollut vääntänyt rautalangasta.
on oikein sopiva sulle! Tottakai rikolliset otetaan kiinni, älä nyt tyhmä ole. Varmasti poliisit olivat myös tätä kolmatta etsineet, mutta tää Suomi on aika iso maa, jos ei yhtään tiedä, mihin suuntaan on poistuttu. Jaa että kytät on vähän niinku joutomiehinä paikalla. Kuvitteletko sinä, että tämä kolari on jotenkin ainutlaatuinen ja kaikki voimavarat pitäisi keskittää siihen? Luulisin, että pojille voi myös muuallekkin tulla keikkaa; ei Loimaan kokoisessa kihlakunnassa varmaan montaa partioita ole, tuskin edes kahta. Matkat on pitkiä ja keikkaa riittää. Mitä taskulampuilla tekee klo 5 aamulla?
voisitkin alkaa käyttää tuota "sinivaikkua".
Nyt on siis selvinnyt, että kytillä on huono tiedonkulku, eivät tunnista automerkkejä, eivät osaa lukea rekkareita, eivätkä näe aamu viideltä edes taskulampun valossa. Kerro vielä lisää itsestäsi/kavereistasi, odotan innolla.
Olet niin tyhmä, ettet huomannut, ettei siinä ole kirjoittajan nimimerkkiä ))
Vai olisi pitänyt koko Suomesta etsiä. Mitä jos nyt alkuun 20m suoraan eteenpäin. Uhri näkyi tielle!
Näköjään olivat joutomiehinä. Ammattilaiset hoitivat pelastustoimet ja joutomiehet seisoi tumput suorina, vaikka olisi pitänyt selvittää autossa olleiden määrä.
Mielenkiintoista, pienellä paikkakunnalla paljon keikkaa ja vähän miehiä, molemmat aivottomia tumpeloita...
Mikä kumma siinä on, ettei poliisi etsi kolmatta uhria onnettomuuspaikalta, vaikka joku kertoo sellaisen olevan ? Onko kenties kiire kyttäämään ylinopeuksia ? Miksi muka tajuissaan oleva uhri jättäisi kertomatta kolmannesta uhrista, jos tietää sellaisen olevan ? Poliisit ovat vain niin paskan ylimielisiä, etteivät kuuntele tai ota tosissaan tavallisten ihmisten puheita.
"muttei ole asiaton puhelu ilmoittaa, jos joku kaahaa 200km/h ohi."
No ei se ainakaan hätäkeskukselle eli 112:lle kuulu. Ei todellakaan. Joten tuollaiset soitot on täysin asiattomia, tukkivat vaan linjat jos jollain on oikeastikin hätä.
Jos nyt välttämättä jonkun wannebe kotipoliisin pitää kaaharista soitella, niin oikea numero on poliisi. Ja se numero on 10022.
noin vitun tyhmä, että kuvittelet poliisin päivystävän vielä numerossa 10022??? Kannattais sunkin pitsanaama lopettaa se ircissä oleminen ja ottaa asioista selvää, ennenkuin kirjoitat tänne!
Ja kyllä, numeroon 112 kuuluu nimenomaan tuossa tapauksessa soittaa! Wannabee kotipoliisi, no onneksi sä olet OIKEA PELLE!
Muuten vaan lukee, kirjoittanut: tyhmä! Se on nimimerkki, mutta ethän sinä tätä ymmärrä!
Uhri näkyi tielle! Saatanan sentään, nyt täytyy haastaa varmaan koko Yläneen kunta, joka siellä oli silminnäkijänä useammalla henkilöllä paikalla oikeuteen pelastustoimen laiminlyönnistä, kun eivät kerran sanoneet sokeille poliisiseille, sokeille palomieheille, eikä sokeille ambulanssimiehille mitään.
Ai nyt sä luulet jo, että Yläneellä on oma poliisipartio! Hienoa, hyvä että tiedät asioista paljon, hienoa!
Mitä vittua säkin siinä neuvot ja selität, miten poliisin pitäisi hommia hoitaa. Jos nykytyyli ei miellyti, voithan aina hakea poliisikouluun. Vai ups, onko nyt käynyt niin, ettet ole päässyyt, siis edes valintakokeisiin?
"Mikä kumma siinä on, ettei poliisi etsi kolmatta uhria onnettomuuspaikalta, vaikka joku kertoo sellaisen olevan ?"
Miksi sitä onnettomuuspaikalta etsittäisi? Todennäköisempää, että on jossain muualla. Ei sitä mitään etsintöjä aleta aamuviideltä järjestämään missään päin Suomea, hölmö! Ei kukaan kertonut mistään kolmannesta, vai väitätkö, että se oli ambulanssissa ollut? Hänhän myönsi itsekkin, että viimiset muistikuvat olivat ennen ajoonlähtöä!
"Miksi muka tajuissaan oleva uhri jättäisi kertomatta kolmannesta uhrista, jos tietää sellaisen olevan ?"
Olit siis ambulanssissa töissä, kun tiesit hänen olevan tajuissaan? Voi kuule noista rikollisten aivoituksista ei aina ota selvää, eivät yleensä ole kovin sekavia. Pitää katsos oma nahka pelastaa!
Parhaat naurut saa tosta sun viimisestä lauseesta! Tavallisten ihmisten? Mistä lähtien rikolliset ovat olleet tavallisia ihmisiä?
Uhri on ollut rikollinen ?
minkölaista yhteistyötä Loimaan ja Turun poliisit tekevät paljon? Löytymätön uhri? Ei ruumis ole uhri; se on ruumis, exitus. Kylläpä sinä tyhmiä johtopäätöksiä vedät.
Uhri saattoi olla 10 tuntia henkitoreissa penkalla...
kaiken aikaa siellä lappoi paikallisia hakemassa "äksöniä" elämäänsä. Kaikki myös tuntuvat kuulleen, että oli käsketty etsiä. Ei vaan kukaan näistäkään etsinyt mitään. Jos se oli niin selvää pässinlihaa, niin olisivat nyt herran tähden etsineet. Mutta ei, on paljon helpompaa syyttää jotakuta toista.
Hyvä, etteivät vielä tuikanneet kynttilöidensä kanssa paikkaa tuleen.
pitsanaamaisten amisjätkien kannata tehdä yhtään mitään johtopäätöksiä, ennenkuin on tietoa kuolinsyystä/ajasta. Koskee myös sinua!
ihmettelee, millaista asennekasvatusta poliisikoulussa nykyään annetaan? Pakko tähän ketjuun vastanneiden joukossa on olla oikeita poliisimiehiäkin. Vaikka toivon kyllä, ettei olisi.
Onko se niin mahdottoman vaikea myöntää, että virheitä tulee tehtyä. Ihan kaikissa ammateissa. Ei yksin poliisissa. Olisi mukavaa lukea, jos joku ihan oikeasti poliisiksi itsensä tunnustava kirjoittaisi tämän saman asian: Yritämme parhaamme, mutta vahinkoja sattuu, olemme pahoillamme.
t. x-poliisi
tässä nyt on poliisin puolesta sattunut?
Mitähän tehtäviä on onnettomuuspaikalla?
Onko mahdollista että viranomainen kantaa vastuun teoistaan vaikka se ei yksilölle kuulukaan?