audi a4 1.6 nykii maantiellä!

jussi123

osaako joku kertoa mistähän mahtaa johtua kun vm.97 a4 1.6 farkku audi nykii välillä maantiellä ajaessa. ihan kuin yks sylinteri putoaisi pois pelistä hetkeksi aikaa... ongelma kestää noin 5-10sek ja sen jälkeen ihan normaali. käytin jo auton merkki huollossa ja ne luki siellä vika muistin mutta ei näyttänyt mitään...

11

6964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli minullakin

      Mulla oli vuosi sitten vielä vm.2000 a4 ja 1.6 koneella. Siinä oli aivan vastaavanlainen ongelma. Nyki pitkillä ajomatkoilla ja varsinkin silloin kun ilma lämmin ja kostea. Lisäksi auto sammuili usein liikenne valoissa ja käyntiin lähtemisen kanssa oli ongelmia lämpimänä.
      Kysyin asiaa huollossa ja vikaa ei löydetty.
      Sen jälkeen lähdin autokaupoille ja vaihdoin autoa, koska aina oli semmoinen tunne reissuunlähdettäessä, että jättääköhän se nyt välille. Sitäpaitsi nykiminen tuntui vain pahentuvan iänmyötä. Kannattaa hakeutua jollekkin osaavalle huoltajalle tai vaihtaa autoa.
      En kuullut isommilla koneilla ajavien audikuskien valitavan samaa, eli se on varmaan tyyppivika 1.6:ssa.

    • jussi123

      joo käytin taas auton pikahuollossa ja vaihtoivat siellä tulpan johdot, mutta ei auttanut... auto on juts ostettu ja ONNEKSI autoliike vastaa kaikista korjaus kustanuksista mitä siihen tulee... jos jollain on tietoa mikä siinä voisi olla niin laittakaa infoa tulee niin josko se siitä saatais kuntoon!

    • Audissimo

      Kirjoitit, että tulpat on vaihdettu. Entäs tulpan johdot? Jos tulpanjohto "lyö läpi", se aiheuttaa usein kuvatunkaltaisen ongelman. Tulpanjohdossa voi näkyä tällöin pienenpieni harmaa jälki, josta läpilyönti on tapahtunut. Mutta vaikka johto näyttäisikin päällisin puolin ehjälle, voi se silti lyödä läpi.

      Kannattaa eliminoida vielä tulpanjohdoista aiheutuva vika vaihtamalla ne. Paljoa ne ei maksa ja vika voi korjaantua pelkästään sillä.

    • anturivaihda

      Lambda-anturi voi olla hyvin todennäköinen syy nykimiseen...

    • Audi A6

      Mulla oli vähän samanlaista vikaa mutta asia korjaantu kun vaihdoin 95:sta 98:iin A6 vm.95

      • tonpa

        Jo vain. Samanlainen vika täällä myös, A4 1.6 -00. Moottori hyytyy hetkittäin kiihdytettäessä, erityisesti suuremmilla kierrosluvuilla ja tyhjäkäynnillä kierrokset saattaa pudota n. viideksi sekunniksi 800 rpm tienoille. Kaasupolkimen painallukseen moottori hyytyy tuolloin lähes totaalisesti.
        Pörhön merkkiliike Rovaniemellä ei osannut paikallistaa/ korjata vikaa kesällä 2005. Niin kuin joku mainitsi, lambda -anturin vaihto saattaisi auttaa, mutta muistaakseni!! juurikin tuo osa vaihdettiin minun autosta, eikä moottorin toiminnassa havaittu muutosta suuntaan eikä toiseen.


    • SamuliParsio

      Tää on aikas vanha topikki, mut kirjotan kuitenkin, mun omasta vag-konsernin 1,8 litrasesta kulkimesta, joka myös nyki maantiellä ajettaessa. Hajonnutta osaa oli: ilmamäärämittari (eli maffi), moottorin lämpötila anturi (kertoi kokoajan eculle että kone on kylmä ja sen takia rajoitti kierroksia = nykimistä, ja sit koska kone oli vapaasti hengittävä niin siinä on muuttuva pituuksinen imusarja jota ohjataan alipaineella semmosen tutteron kautta, sieltä oli mennyt säätimen varsi poikki, jaa viimesenä oli yksi kappale vuotavia huohotusletkuja (tai siinä oli semmonen sormen mentävä reikä) :). että tämmöstä ehkä tästä on joskus jollekkin jotain apuva

    • Anonyymi

      Ootteko saaneet korjattua kukaan tuota nykimistä. Mulla -99 1.6 ja ihan yhtäkkiä alkanu kylmänä käymään kolmella pytyllä ja vedot aivan hukassa. Moottori kun lämpiää niin toimii hyvin ja on tulpat uusittu jne jne

      • Anonyymi

        Kierrosluku ja lämpötila anturan kun vaihtaa uuteen, niin pääsee hakemaan öljyä!


      • Anonyymi

        Mikäli tulpat on vaihdettu niin vaihda vielä puolat (siis se tulpan hattu) tai ainakin se "viallinen".
        Puolan vikaantuminen aiheuttaa nykimistä, kestvät kyllä todella pitkään.
        Omassa vaihdoin kaikki kerralla, vikaantunut puola ei tee hyvää tulpille ja päinvastoin.
        Uudemmissa on tuo EGR venttiili, joka aiheuttaa vikaantuessaan nykimistä, sekin kestää 200tkm-300tkm.


    • Anonyymi

      Vaihtakaa uuteen Corollaan niin nykiminen loppuu. Corollassa on portaaton automaattilaatikko. Nykiminen on teknisesti mahdotonta.
      Tupsauttaako teidän rinkelipussit savumerkit nykimisen kunniaksi? En tiedä liittyykö nykiminen savumerkkeihin, mutta itseäni ei oikein jaksa hymyilyttää tuo sakemannien into kaasuttaa viattomia ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      26
      5571
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3774
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      51
      3400
    4. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      222
      2844
    5. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      61
      2757
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      52
      2675
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2500
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      153
      2410
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1995
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      120
      1695
    Aihe