Itsensä rumentaminen

Vanhoillislestadiolaiset eivät meikkaa, koska itsensä kaunistaminen on syntiä. Mutta entäpä itsensä rumentaminen? Mikään ei ole niin tehokas ulkonäön pilaaja kuin tupakointi, saa huonon ihon, ryppyjä, keltaiset hampaat, pahan hajun ym. Lisäksi tupakointi vähentää merkittävästi hedelmällisyyttä vastoin vanhoillislestadiolaisuuden opetuksia. Ettekö näe tässä mitään ristiriitaa?
5420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tämä melkein lyö laudalta jo kaiken tyhmimmätkin avaukset täällä. Missä ne huonoihoiset ja -hampaiset siitoskyvyttömät vl-miehet piileksivät, kun ei niitä missään näy? Tai rumat vl-naiset? Molempia näkyy kaupungilla varsinkin iltaisin, mutta ei seuroissa. Älyttömän ristiraista tosiaan! Jos olet pilannut oman terveytesi, hae kohtalotoverisi muualta. Onneksi vl-naisilla on vielä mitä kaunistaa, vaikkeivät maalaakaan itseään. Sulla tuskin on.

Äänestä
  • No hei ei kannata kiihtyä noin kovasti...Väitätkö että tupakointi ei rumentaisi ihmistä ajan mittaan? Tai heikentäisi hedelmällisyttä? Annapa joku järkevä perustelu, miksi meikkaaminen on syntiä mutta tupakointi ei. Perustele, miksi ihminen saa turmella ulkonäkönsä mutta ei kaunistaa sitä? Itse en tupakoi, vaan huolehdin terveydestäni ja hyvinvoinnistani. Meikkaan hillitysti ja korostan luonnollista kauneuttani. Enkä ole väittänyt vl-naisia rumiksi, vaan kerroin sen tosiasian että tupakointi rumentaa, niin vl-naisia ja vl-miehiä kuin muitakin ihmisiä.

    Äänestä

  • Niin, eipä tuo avaus oo niin naurettava kuin ensin tuntuu.

    Tietenkin on ärsyttävää, että noita tupakointi-avauksia tulee päivittäin, aivan kuin ei muuta keksittäisi.

    Silti, kaikki tietävät tupakan vaarat, vaikka sulkevatkin korvansa ja silmänsä. Tupakka vanhentaa, tekee ihosta keltaisen ja ryppyisen. Tupakointia harrastaa niin vl:ät kuin epäuskoiset. Mutta myös "rumia" on vl:ssä siinä kuin epäuskoisissakin. On ihme, ettei Itkunauru ole rumia nähnyt seuroissa, kun toisessa avauksessa näitä tyylittömiä, rumia, epähygieenisiä ja haisevia vl:iä tuntui seuroissa käyvän kovastikin!

    "Onneksi vl-naisilla on vielä mitä kaunistaa, vaikkeivät maalaakaan itseään. Sulla tuskin on." Tällainen kommentointi on ylipäätään ala-arvoista. Täällä olisi tarkoitus keskustella kunnioittavasti, eikä väitellä väkisin joka lauseesta, mitä toinen kirjoittaa.

    Aloittaja halusi kirjoittaa ihan aiheesta siitä, että miksi kaunistautuminen olisi väärin, jos kuitenkin ruumista, hengen temppeliä saa rumentaa. Jos tieten tahtoen teke tekoja, jotka voivat aiheuttaa kuoleman, on se kohtalon uhmaamista. Sama asia kuin heikoilla jäillä käveleminen ja ylinopeuden ajaminen. Kyllä omaa kroppaansa pitäisi kunnioittaa, kun (jos) sen on terveenä saanut.

    Äänestä

  • johon kalikka kalahtaa kirjoitti:

    No hei ei kannata kiihtyä noin kovasti...Väitätkö että tupakointi ei rumentaisi ihmistä ajan mittaan? Tai heikentäisi hedelmällisyttä? Annapa joku järkevä perustelu, miksi meikkaaminen on syntiä mutta tupakointi ei. Perustele, miksi ihminen saa turmella ulkonäkönsä mutta ei kaunistaa sitä? Itse en tupakoi, vaan huolehdin terveydestäni ja hyvinvoinnistani. Meikkaan hillitysti ja korostan luonnollista kauneuttani. Enkä ole väittänyt vl-naisia rumiksi, vaan kerroin sen tosiasian että tupakointi rumentaa, niin vl-naisia ja vl-miehiä kuin muitakin ihmisiä.

    kuluta ihoa ja sitä kautta rumenna? Ja turhaan ei liene puhuttu siitäkään, että jos on kauniskiilotoinen tukka, niin sitä ei kannata värjätä. Tai ei tietystikään permamentatakaan.

    Äänestä

  • myös... kirjoitti:

    kuluta ihoa ja sitä kautta rumenna? Ja turhaan ei liene puhuttu siitäkään, että jos on kauniskiilotoinen tukka, niin sitä ei kannata värjätä. Tai ei tietystikään permamentatakaan.

    Entä jos ei oo kauniskiiltoinen tukka, niin kannattaisko sitten värjätä?

    Kyllä meikkaaminen "kuluttaa" ihoa, ainakin siinä mielessä, että meikkikerros ei anna ihon hengittää, vaan tukkii ihohuokoset. Suurentuneet ihohuokoset tekevät vanhemman näköiseksi.

    Mutta kyllä nämä on molemmat asiat sellaisia, että ihmisen pitäisi oikeasti saada itse päättää, eikä tehdä niin kuin kaikki muut. Sitä on vapaus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sokea sokeaa taluttaa kirjoitti:

Vanhoillislestadiolaiset eivät meikkaa, koska itsensä kaunistaminen on syntiä. Mutta entäpä itsensä rumentaminen? Mikään ei ole niin tehokas ulkonäön pilaaja kuin tupakointi, saa huonon ihon, ryppyjä, keltaiset hampaat, pahan hajun ym. Lisäksi tupakointi vähentää merkittävästi hedelmällisyyttä vastoin vanhoillislestadiolaisuuden opetuksia. Ettekö näe tässä mitään ristiriitaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu