Kuinka paljon suurin piiretein maksaa vuokrahevonen?
Vastaukset 21
- agrologi
Riippuu mtä tarkoiat hevosen vuokraamisella.
Esim. Hevosen vuokraaminen yhtenä tai muutamana iltana viikossa. saat siis atsastaa hevosen sinä iltana ja hoidat ja ruokit sen atsastuksen jälkeen omistan ohjeen mukaan. Hinta sunnilleen ratsastus tunnin hinta tai hiukan vähemmän.
Hevonen vuokralle sen omaan talliin (siis huolehdit itsenäisesti hevosn hevosen hoidosa, liikutuksesta,kengityksestä yms.). Hevonen asuu tutussa kotitallissaan täyshoidossa. Hinta 50-200€ enmmän kuin täyshoitopaikan vuokra (tallien täyshoitopaikan hintoja voit kysellä lähitalleilta, suuruusluokkaa eteläsuomessa 300€ ylöspäin, pohjois- ja keskisuomessa 200€ ylöspäin.)
Hevonen kokonaan vuokralle. Siis vastaat hevosen normaalista hoidosta kuin omstaja. Päätät missä se asuu ja maksat tallivuokran, huolehdit varusteista, liikutuksesta, kengityksestä eläinlääkäristä...
Hinta 0-200€/kk. Ilmaiseksi saa hoitoon lähinnä vanhoja eläkeläishevosia, joilla voi ratsastaan kevyesti tai välivuottaan pitäviä siitostammoja yms. Kalleimpia on hyvin koulutetut parhaassa iässä olevat ratsut. Klpailukuntoisesta kilpahvosesta joudut maksamaan huomattavasti enemmä kuin tuo äsken manittu summa. Myös hevosen tuleva koti vaikuttaa. Moni anaa hevosen mielellään edullisesti tallille missä on vähän hevosia (mutta kuitenkaan hevonen ei joudu olemaan yksin), isot laitumet, tilvat tarhat ja hyväkuntoinen talli. Vastaavasti vaikeampi saada vuokrahevosta kaupunkien ahtaille talleille, joissa ulkoilumhdollisuudt on puutteelliset. Myös vuokra-aika vaikuttaa hintaa. Kesähevonen on kalliimpi, kuin jos tarjoat hevoselle kodin useammaksi vuodeksi.- _shadow_
kiitos paljon tiedoista.
viestistä on minulle paljon hyötyä.
kiitos ja kummarrus. - Heppahullu <3
Oisin luullu, et tällane ns. "päivävuokraamine" josta tossa alussa sanoit, et se voi olla sitä ratsastustunnin luokkaa, ni luulin että sellane maksais enemmä ;o
Harmi vaan, kun jotenkin luulen, että meiän tallin omistaja ei oikeen suostuis tollasiin vuokraus juttuihin.. : (
- 3 hebon hoitaja
Tämmöiset kysymykset on sinänsä tyhmiä, koska jokainen päättää maksuista ITSE OMISTAJAN KANSSA!!! Ei siihen ole mitään lakia minkä verran saa hevosesta pulittaa.. >:/
Yrittäkää ymmärtää jo!- Anonyymi
Tämä
- Anonyymi
Älä puhu tolla tavalla
- asdgfsafdghd
Jos vuokrattava on yksityinen ja vuokratallilla, niin vuokraajan tulee maksaa se summa, mikä hevosesta menee päivässä vuokraa.
Eli esim. n. 8-10 € kerta, on aika lailla oikea summa maksettavaksi. Riippuen kuukauden tallivuokrasta, jonka hevosen omistaja maksaa.
Omistaja voi myös pyytää vähän enemmän, kun vain päivän vuokran, jolloin omistaja jää vaikkapa vähän voitolle.
Jos hevonen on omistajan omassa tallissa, eli tallivuokraa ei ole, voi esim yrittää soveltaa, esim tallityöt ratsastusta vastaan tms.
Jos nyt tässä tarkoitit tätä perusvuokrausta, eli ratsastusta muutaman kerran viikossa.
:) - Tietäväinen(kö)?
Vuokra hevosen hinta vaihtelee siitä että kuinka kauan hevonen/poni on sinulla hoidettavissa.. Koko kesä voi olla n. 500euroa tai enemmän!
- jöööps
sain ilmaiseksi vuokralle hevosen! Kannattaa kysellä niin selviää!
- :D
Mistä sait hepan ilmaiseksi vuokralle ja miten? :)
- jokuratsastaja
^^
- vuokraponiavailla
oiskohan semmonen mahollista et ottais vuokralle hepan kesällä vaikka viikoksi, ja veis sen omaan talliin... Ja se poni ois sit viikon ajan vähän niin kuin oma? Tällaista oon miettinyt, kun pitäis sellainen jotenkin saaha ens kesälle hommattua mun äitin isän,(eli mun isoisän) pihalla olevalle tallille. Siellä asu äitin vanhat hepat.... toivon vastauksia, vaik tää oon vähä vanhahko viesti!!!!
- katherine__
Jos pitää hevosta itse valitsemassa tallissa tietyn ajan, sitä kutsutaan ylläpidoksi.
Tuskin kukaan antaa ylläpitoon viikoksi tai pariksi, koska siinä ei ole mitään järkeä. Hevoselle muutto on aina stressi ja viikon takia on turha hevosta stressata. Sinäkään et viikossa ehdi hevoseen tutustua etkä suunnilleen mitään tehdä, joten täysin turhaa.
Jos ylläpitoon hevosen haluaa, kannattaa vähintään paria kuukautta harkita. Tosin niinkin lyhyeksi aikaa on vaikea hevosta löytää.- Anonyymi
Jos on tuttu hevonen ja on sillä ennenkin ratsastellut niin en kyllä tiedä että onko se sitten ihan turha juttu vai unelma viikot vai??????
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos on tuttu hevonen ja on sillä ennenkin ratsastellut niin en kyllä tiedä että onko se sitten ihan turha juttu vai unelma viikot vai??????
Vastatkaaaaa
- Anonyymi
Paljonko maksaa vuokra poni
- Anonyymi
Riippu miksi ajaksi sitä vuokraat, millainen omistaja on , millainen heppa on ja mitkä kulut olet lupautunut maksamaaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riippu miksi ajaksi sitä vuokraat, millainen omistaja on , millainen heppa on ja mitkä kulut olet lupautunut maksamaaan
Ja paljon muutakin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riippu miksi ajaksi sitä vuokraat, millainen omistaja on , millainen heppa on ja mitkä kulut olet lupautunut maksamaaan
Pliis vastatkaa onko järkeväääöä ⬆️
- Anonyymi
Ainankin vähemmän ku oma
- Anonyymi
Moi käyn ratsastamassa aina kerran viikossa ja haluisin vuokraponin mut mun vanhemmat ei suostu kun ne ei oikeen tiiä mikä se on niin osaisko joku kertoo tarkemmin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051780
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS471322Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä441257Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231000Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita173856Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13800- 48742
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16713Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40646