telttatallin perustaminen

auto suojaan

Ajattelin pystyttää telttatallin henkilöautolle.

Miten se pitää ankkuroida maahan? Riittäkö esim. aitoja varten tarkoitettu teräskiilat? Vai tarivitaanko järeämpi/rittääkö kevyempi perustus?

Onko kellään kokemuksia puuilon myymistä telttatalleista? Tai voitteko suositella jotain muuta?

5

6811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinnitetään

      noin 400 mm harjaterästapeilla maahan, pitäis tulla tallin mukana.

    • Aidanrakentaja

      Ostin sitten sitten minäkin 2,5x2,6x5m "pressutallin" halvalla.

      Meitsillä kun on vittupäänaapuri joka urputtaa rakennusvalvontaan tai tekee rikosilmoituksen lähes jokaisesta asiasta mitä teen, niin katsoin viisaammaksi kysyä rakennusvalvonnasta, että tarvitaanko ko. teltan pystyttämiseen mitään lupia.

      Aikamoinen yllätys oli se, että tuon telttani pystytys vaatisi toimenpideluvan!

      Eli toimitan rakennusvalvontaan teltan kuvat ja sijainnin tontillani ja haen naapurilausunnot...ja maksan luvasta 110€.

      Vänkäksi asian tekee se, että kun tuo teltta lisätään tonttikarttaan niin alan maksamaan siitä kiinteistöveroa...ja myös se, että jos haluan purkaa sen niin joudun hakemaan siihen rakennusvalvonnasta luvan (110€).

      Näin meillä täällä metsässä.

      • auto suojaan

        Minäkin ostin happistallin 2x2,5x5m. Tallin mukana tulleet "kiinnittimet" olivat 10cm pitkiä telttatikkuja. Lisäksi sisällä oli tiukka ukaasi siitä, että talli kestää vain 13m/s tuulen. Se kyllä järjestyy täällä rannikolla joka päivä.

        Hain rautakaupasta 6mm harjaterästä ja pätkin sen vajaan metrin paloihin. Väänsin toisen pään mutkalle ja kiinnitin viikonloppuna tallin maahan niillä. Nyt odottelen jännittyneenä löytyykö se illalla lähipuistosta vai riekaleina paikaltaan.

        Mitään lupia en kysellyt, mutta minulla onkin hyvät naapurit. Ja kun tarkemmin mietin, niin tallikin taitaa olla kaupungin maalla...


      • perzeitä

        Vastaan tähän 11 vuotta vanhaan viestiin.
        Teltta autolle ei voi vaatia edes toimenpidelupaa, saatikka siitä menisi kiinteistöveroa. Vielä oudompaa olisi minkäänlaisen luvan vaadinta haja-asutusalueella.


    • perzeitä

      Olikohan se sinun telttasi kuitenkaan oikea teltta? En tiedä, miksi rakennelmaksi luettaisiin vahvempaa pinnoitetta olevat tallit, varsinkin vahvalla rungolla varustetut.
      Katselin Valkeakosken kaupungin dakennusjärjestystä, ja kyllä näkyy tosiaan sairaaksi määräykset menneen.
      Suomessa ei ole enää köyhemmällä mahdollisuutta elää, koska kiinteistöveroa yritetään vetää jo lähes paskahuusin kokoisista rakennelmistakin.

      Sanoisin, että kannattaa melkein polttaa rakennukset, ja muuttaa maihin, jossa on vielä joku tolkku rakennusmääräyksissäkin. Jääköön poliitikot sitten ngr ja mslm maahantunkeutujineen asuttamaan Suomea. Rahaahan tulee ihan vain seinästä, ja em. uusasukkaat ovat tunnetusti hyviä veronmaksajia ja työllistävät muitakin yritteliäisyydellään. Kokoomus leipokoon Kepun kanssa lisää reikäisiä verolakeja. Tuo hallintarekisterilakihan oli pakko saada voimaan, tietysti ennen SOTEa ja Bernerin esittämää liikenneverkkoyhtiötä. Näiden avullahan oikeistohallitus muuttaa verot yksityisiksi maksuiksi ja piilottaa omistuksensa / lahjuksensa näppärästi hallintarekisteriin. Verotaso näyttää sillä tavalla matalammalta. Myös työttömien pakkotyöllistymisen aktiivimalli on silmänkääntötemppu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      138
      3383
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      77
      2151
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1835
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1771
    5. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      27
      1714
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1375
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1259
    8. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      54
      1176
    9. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1055
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      33
      1017
    Aihe