Mutta entäpäs jos Matti ei halua presidentiksi vaan vaikutusvaltaisempi pääministerin salkku kiehtoo enemmän. Nostetaanko silloin turhuus ja 90-luvulla Suomen tappamista yrittänyt Niinistö presidentiksi?
Matti Vanhanen, seuraava presidentti
Matti rules
10259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kuin sotasosialidemokraatti Lipponen.
tekemistä.pressalla ei ole mitään virkaa,
nostaa vaan isoa palkkaa.vai onko kellään näyttöä sen
hyödyllisydestä.jos mä olisin pääministeri ajaisin ladalla ja ryyppäisin myllylän ja matin kanssa.
... ensikerrallakaan presidentin mitättömään virkaan. Suomi tarvitsee pääministerin.
Hyvä vaahdota, kun realismia on ettei tekstiviesti-Matti vaan tule saamaan tarpeeksi ääniä...
Oiva, pitäisiköhän tehdä perustuslain muutos ja julistaa Matti elinikäiseksi pääministeriksi.
Matti on osoittanut sellaista johtajuutta jota Lipponen tai kukaan muu sossu ei koskaan. Lipponen päällepäsmäsi kaikkea, Matti pysyy viisaasti takavasemmalla Susalle tekstiviestittämässä ja välillä aina Chirakille soittamassa.
Pääministerin ei pidäkkään johtaa EU politiikkaa vaan ulkoministeri on siihen paljon joutilaampi, presidentti saa hoitaa arabien kanssa vehkeilyn, eipähän leimaannu puhtoinen Mattimme hihhulilsikaan kun pysyy kyläjuhlilla ja maatalousnäyttelyssä omiensa parissa.
Muutetaan tosiaan lakia, kielletään samalla keskustavastainen ajattelu. Siirretään kaikki Suomen farkkutehtaat Ilomantsiin, samoin kuin Nokian pääkonttori. Lakkautetaan USA ja perustetaan sinne kepulainen ihannevaltio, siellähän on rahaa niin paljon, että maataloustukiaisia voidaan maksaa kaikille kymmeniä vuosia.
Vai mitä Oiva
Vanhasesta tuskin tulee seuraavan punamultahallituksen pääministeriä. Siniruskean hallituksen pääministeriksi Vanhasesta vielä olisi, mutta Kepussa ei ole tavattu valita tätä hallitusvaihtoehtoa, jos punamulta suinkin on tarjolla ja mahdollinen.
Punamultahallituksessa Vanhasesta tuskin on ulkoministeriksi, kun häntä kiinnostavat enemmän kotimaan kyläkokouksissa ja farmari-näyttelyissä käyminen. Valtionvarainministerin salkku on siis lähinnä se, mitä Vanhanen voisi tavoitella. Ei hän siinä tehtävässä erityisen korvaamaton ole kuten ei ole pääministerinäkään. Silti Vanhasen näkeminen valtionvarainministerinä on sata kertaa parempi kuin että siinä olisi joku kiero kepuketku kuten puolueen Pikku-Myy. Joten tämänkin vaihtoehdon toteutuessa on parempi, että Vanhanen ei asetu presidenttiehdokkaaksi, vaan hoitelee valtionvarainministerin tärkeitä tehtäviä.
Matti että olet kiinnostunut koko maan asioista. Oli hienoa kun valtiovalta, presidentti, pääministeri, ministerit ja kansanedustajat olivat yli puoluerajojen Seinäjoen maaseutunäyttelyssä. Sekin on hienoa että Tuomioja on nyt saanut näyttää osaamistaan, sitä ei olisi tapahtunut ennen, hän olisi joutunut katsomaan syrjästä. Olkoon kaunatoimittajat mitä mieltä hyvänsä, kun maan asioita vain hoidetaan kunnolla!
presidentiksi, onhan se kunniakas virka ja onnistuuhan hän yrityksessään, kun häntä taitavasti tuetaan ja luodaan oikeanlainen kypsän valtiomiehen imago !!
sillain se puhuu
ja tuhosi ennennäkemättömällä nopeudella parhaita yrityksiä nurin,koska kepu oli liian pitkään pitänyt
säännöstelyä suomessa voimassa ja puolustanut vahvaa
markka,sekä palvonut neuvostoliittoa suomettumiseen asti.Keskustahan se aina tuhoaa kaikki tarpeelliset uudistukset,joita sitten muut puolueet saavat vuosia
korjata.