Eli siis palleatyrä tai antirefluksileikattuja. Olis kiva tietää miten on onnistunu ja kuka leikkasi. Oon menossa sinne ennenmin tai myöhemmin.
Onko TAYSissa leikattuja?
4
6070
Vastaukset
- Hatanpään sairaalan jonossa...
Itse olen tamperelainen ja jonotan parhaillaan Tampereelle Hatanpään sairaalaan kirurgin vastaanotolle juuri tuon refluksitaudin takia. Eli itselläni ilmeisesti leikkaus olisi Hatanpäällä eikä Tampereen yliopistollisessa sairaalassa. Kuulemma hyvin osaavat hommat ainakin Hatanpäällä, varmaan kyllä niin ikään TAYS:ssa Oletko sinä tamperelaisia vai lähikunnasta?
- aloittaja
Asun Tampereen vieressä ja olen käynyt yksityisellä lääkäriasemalla jossa käy muutaman kerran kuussa TAYSin gastro joka on myös kirurgi. Hän on laittamassa mua TAYSin jonoon ja ilmeisesti leikkaa myös itse.
- Taysissa leikatulta
aloittaja kirjoitti:
Asun Tampereen vieressä ja olen käynyt yksityisellä lääkäriasemalla jossa käy muutaman kerran kuussa TAYSin gastro joka on myös kirurgi. Hän on laittamassa mua TAYSin jonoon ja ilmeisesti leikkaa myös itse.
Minut leikattiin Taysissa maanantaina. Olen myös lähikunnasta ja kävin yksityisellä lääkäriasemalla gastrokirurgilla. Koska ongelmana oli refluksin lisäksi iso palleatyrä ja sappi, pääsin Taysiin leikattavaksi. Leikkaus oli iso, mutta kirurgin mukaan onnistui hyvin. Minut leikkasi gastrokirurgi Tuomo Rantanen, empaattinen, suora ja luotettava lääkäri. Suosittelen lämpimästi. Fundopikaatio tehtiin Nissenin menetelmällä, mutta lisänä oli jokin amerikkalainen juttu, jossa mansetti tehdään jonkun putken päällä, että siitä tulee riittävän iso, ja se vielä jollakin tukisidoksella sitten varmistetaan ettei repeä. Tämä on minun muunnelmani, kun en ihan tarkkaan muista termejä.
- kuukausi sitten
gastrossa. oli isompi juttu. Petri Aitola operoi, eikä tietääkseni mitään ongelmia ole ollut. Siistit haavatkin ompelivat.
Kyllä Taysissa on vissiin suomen huippuosaajat töissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1383413Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/792163Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371835- 1281791
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee271714- 1381385
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1131285"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!541186Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441065Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa331027