Yleensä kai keliakia aiheuttaa pikaista laihtumista. Mutta onko mahdollista että myös painavalla ihmisellä voi olla keliakia?
keliakia ja lihavuus
7
2127
Vastaukset
- ..tiku..
Kyllä voi olla. Paino ei merkitse mitään. 80-luvulla ja 90-luvun alussa vallitsi vielä sellainen käsitys, että keliaakikon on oltava laiha ja aneeminen eikä tutkimuksiinkaan ryhdytty, jos potilas oli pulskan puoleinen. Minutkin on aikoinaan oikeastaan naurettu vastaanotolta ulos, koska hemoglobiini oli niin hyvä ja muutenkin olin suht hyvinvoivan oloinen.
Nykyinen käytäntö on se, että potilaan painolla ei ole mitään merkitystä. Keliaakikko voi olla kuka tahansa. Voi olla pulska.
Sitten kun sairaus on edennyt tosi pitkälle, suolinukka on hävinnyt kokonaan, niin silloinhan potilas laihtuu voimakkaasti, koska mikään ruoka ei imeydy, mutta sellaiseen tilaan pääseminen kestänee pitkään.- jo vauvana
Miksi sitten suolinukka voi olla jo vuoden ikäisellä lapsella tuhoutunut? Sanoit että siihen tilaan pääseminen kestää pitkään. Luulisi tosiaan että sen kehittyminen vie aikaa, mutta näköjään keliakia oireet voivat olla todella rajut jo vauvalla.
- ..tiku..
jo vauvana kirjoitti:
Miksi sitten suolinukka voi olla jo vuoden ikäisellä lapsella tuhoutunut? Sanoit että siihen tilaan pääseminen kestää pitkään. Luulisi tosiaan että sen kehittyminen vie aikaa, mutta näköjään keliakia oireet voivat olla todella rajut jo vauvalla.
pitkään asiantuntijaluentoja keliakiasta on lopputulos se, että keliakian oireet ovat hyvin monimuotoiset. Myös keliakian puhkeaminen tuntuu sattumankaupalta, mutta ehkä parinkymmenen vuoden päästä tämäkin asia selviää.
Tämän hetkiset tiedetyt keliakiaoireet tulevat varmasti muuttumaan laajemmaksi oiresektoriksi, kunhan esim. ympäri Eurooppaa tehtävät tutkimukset tuottavat tuloksia ja uusia vasta-ainemäärityskeinoja saadaan kehiteltyä.
Asiantuntijalta olen esim. kuullut, että keliakia olisi diagnosoitu jo 50-luvulla, mutta mielestäni Suomessa vielä 80-luvun puolivälissä keliakiaa epäiltiin viimeisten mahdollisten sairauksien joukossa, jos sittenkään. Mitä todennäköisimmin potilas kuoli eikä todellista diagnoosia saatu koskaan. Esim. vatsaoireittensa kanssa koko ikänsä taistelleelle sukulaiselleni sanottin tähystyksessä 80-luvulla, että "suoli on ihan nukaton, mutta tämmöisiä ne vanhojen ihmisten suolet tuppaavat olemaan" eikä mitään hoitotoimenpiteitä tai keliakiadiagnoosia tullut, vaan vaivat jatkuivat kuolemaan saakka.
Jos vauvalla jo on keliakia, niin geneettisen perimän on oltava erittäin vahva. Olen keskustellut keliakiaa sairastavien lasten äitien kanssa ja he ovat kertoneet hyvin voimakkaista ja rajuista oireista. Se tässä lähinnä tulee mieleen, että kun vauva on pieni ja ravintomäärä kilomäärään suhteutettuna on suuri, niin aiheuttaako tämä tilanne ne voimakkaat keliakiaoireet, jos suolisto on jo syntymän hetkellä heikossa kunnossa?
Lopuksi voi varmaan ihan rauhallisesti todeta, että keliakiasta tiedetään vielä hyvin vähän. Sen tosiasian kanssa on vain elettävä.
- pullero
kiitos vastauksista, kävin lääkärissä ja kokeet on nyt otettu, parin viikon päästä kuulen mitä niistä selviää vaiko mitään
- pullero
keliakia vasta-aineet on koholla, siispä gastroskopiaan... ja kun pitää ruveta miettimään mitä voikaan enää syödä niin voi olla että seuraavan viestin kirjoittaa ruipelo
- Suttero
pullero kirjoitti:
keliakia vasta-aineet on koholla, siispä gastroskopiaan... ja kun pitää ruveta miettimään mitä voikaan enää syödä niin voi olla että seuraavan viestin kirjoittaa ruipelo
Hei,Otettiinko sinulla verikokeissa samalla rauta-arvot?Minulla otettiin ja ne olivat matalat, mutta anemiaa ei kulma ole.Lääkäri sanoi, että tuo rauta-arvojen laskeminen voisi, ehkä johtua siitä, että minulle on puhjennut keliakia.Minulta ollaan otettu muutama vuosi sitten verikokeet ja katsottu niistä, että olisiko keliakia tai muuta, mutta verikokeissa ei ainakaan minulla löydy mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 887257
- 353403
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021826- 23934
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27891Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32863Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk47762Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60719Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt29686Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26642