keliakia ja lihavuus

pullero

Yleensä kai keliakia aiheuttaa pikaista laihtumista. Mutta onko mahdollista että myös painavalla ihmisellä voi olla keliakia?

7

2181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..tiku..

      Kyllä voi olla. Paino ei merkitse mitään. 80-luvulla ja 90-luvun alussa vallitsi vielä sellainen käsitys, että keliaakikon on oltava laiha ja aneeminen eikä tutkimuksiinkaan ryhdytty, jos potilas oli pulskan puoleinen. Minutkin on aikoinaan oikeastaan naurettu vastaanotolta ulos, koska hemoglobiini oli niin hyvä ja muutenkin olin suht hyvinvoivan oloinen.

      Nykyinen käytäntö on se, että potilaan painolla ei ole mitään merkitystä. Keliaakikko voi olla kuka tahansa. Voi olla pulska.

      Sitten kun sairaus on edennyt tosi pitkälle, suolinukka on hävinnyt kokonaan, niin silloinhan potilas laihtuu voimakkaasti, koska mikään ruoka ei imeydy, mutta sellaiseen tilaan pääseminen kestänee pitkään.

      • jo vauvana

        Miksi sitten suolinukka voi olla jo vuoden ikäisellä lapsella tuhoutunut? Sanoit että siihen tilaan pääseminen kestää pitkään. Luulisi tosiaan että sen kehittyminen vie aikaa, mutta näköjään keliakia oireet voivat olla todella rajut jo vauvalla.


      • ..tiku..
        jo vauvana kirjoitti:

        Miksi sitten suolinukka voi olla jo vuoden ikäisellä lapsella tuhoutunut? Sanoit että siihen tilaan pääseminen kestää pitkään. Luulisi tosiaan että sen kehittyminen vie aikaa, mutta näköjään keliakia oireet voivat olla todella rajut jo vauvalla.

        pitkään asiantuntijaluentoja keliakiasta on lopputulos se, että keliakian oireet ovat hyvin monimuotoiset. Myös keliakian puhkeaminen tuntuu sattumankaupalta, mutta ehkä parinkymmenen vuoden päästä tämäkin asia selviää.

        Tämän hetkiset tiedetyt keliakiaoireet tulevat varmasti muuttumaan laajemmaksi oiresektoriksi, kunhan esim. ympäri Eurooppaa tehtävät tutkimukset tuottavat tuloksia ja uusia vasta-ainemäärityskeinoja saadaan kehiteltyä.

        Asiantuntijalta olen esim. kuullut, että keliakia olisi diagnosoitu jo 50-luvulla, mutta mielestäni Suomessa vielä 80-luvun puolivälissä keliakiaa epäiltiin viimeisten mahdollisten sairauksien joukossa, jos sittenkään. Mitä todennäköisimmin potilas kuoli eikä todellista diagnoosia saatu koskaan. Esim. vatsaoireittensa kanssa koko ikänsä taistelleelle sukulaiselleni sanottin tähystyksessä 80-luvulla, että "suoli on ihan nukaton, mutta tämmöisiä ne vanhojen ihmisten suolet tuppaavat olemaan" eikä mitään hoitotoimenpiteitä tai keliakiadiagnoosia tullut, vaan vaivat jatkuivat kuolemaan saakka.

        Jos vauvalla jo on keliakia, niin geneettisen perimän on oltava erittäin vahva. Olen keskustellut keliakiaa sairastavien lasten äitien kanssa ja he ovat kertoneet hyvin voimakkaista ja rajuista oireista. Se tässä lähinnä tulee mieleen, että kun vauva on pieni ja ravintomäärä kilomäärään suhteutettuna on suuri, niin aiheuttaako tämä tilanne ne voimakkaat keliakiaoireet, jos suolisto on jo syntymän hetkellä heikossa kunnossa?

        Lopuksi voi varmaan ihan rauhallisesti todeta, että keliakiasta tiedetään vielä hyvin vähän. Sen tosiasian kanssa on vain elettävä.


    • pullero

      kiitos vastauksista, kävin lääkärissä ja kokeet on nyt otettu, parin viikon päästä kuulen mitä niistä selviää vaiko mitään

      • pullero

        keliakia vasta-aineet on koholla, siispä gastroskopiaan... ja kun pitää ruveta miettimään mitä voikaan enää syödä niin voi olla että seuraavan viestin kirjoittaa ruipelo


      • Suttero
        pullero kirjoitti:

        keliakia vasta-aineet on koholla, siispä gastroskopiaan... ja kun pitää ruveta miettimään mitä voikaan enää syödä niin voi olla että seuraavan viestin kirjoittaa ruipelo

        Hei,Otettiinko sinulla verikokeissa samalla rauta-arvot?Minulla otettiin ja ne olivat matalat, mutta anemiaa ei kulma ole.Lääkäri sanoi, että tuo rauta-arvojen laskeminen voisi, ehkä johtua siitä, että minulle on puhjennut keliakia.Minulta ollaan otettu muutama vuosi sitten verikokeet ja katsottu niistä, että olisiko keliakia tai muuta, mutta verikokeissa ei ainakaan minulla löydy mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2798
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2641
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      36
      2163
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1937
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1905
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      35
      1602
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      112
      863
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      824
    Aihe