Olen yskinyt useamman vuoden todella pahasti, ja hiljattain heräsin pelkäämään astmaa.
Olin testeissä (mm. prick, spirometria, röntgen...) ja olen ollut PEF-seurannassa jo pitkään. Tulokset ovat ennen lääkettä 400-500, lääkkeen jälkeen nousu on ollut 20-150 riippuen päivän "hyvyydestä" (yskä ja muut oireet eivät paljoa vaikuttaneet). Röntgenissä ei ollut mitään outoa, mutta spirometriassakaan ei näkynyt muutosta, joka saattoi tosin johtua siitä, että keuhkoni väsyivät nopeasti.
Yskääni vaikuttaa suuresti mm. pölyisyys ja home, mutta allergioita minulla ei todettu. Suvussani on paljon astmaa.
Vihdoin minulle määrättiin astmalääkitys, mikä auttaa jonkin verran oireitani. Astmaa ei kuitenkaan ole diagnosoitu. Ainoa ongelma on, että poden pahaa laktoosi-intoleranssia ja vatsani on joko ummetuksessa tai ripulilla, kun käytän astmalääkkeitä.
Kysymys onkin, onko kellään vastaavaa ongelmaa ja jos on, miten se ollaan hoidettu? Onko olemassa astmalääkkeitä, joissa ei ole laktoosia? Tietoa en asian tiimoilta löytänyt mistään.
Astmalääkkeet ja laktoosi-intoleranssi
6
4466
Vastaukset
- farmaseutti
Inhaloitavissa astmalääkkeissä on niin vähän laktoosia, että siihen voi reagoida ainoastaan psyykkisesti.
- Anonyymi
Asianlaita on niin että jos on paljon lääkkeitä ja monissa on laktoosia niin se TODELLAKIN aiheuttaa vaivoja paljonkin.
- Anonyymi
Itselläni käytössä astmalääke ja samalla alkoi hirveät vatsaoireet. Sitten tajusin katsoa lääkkeen sisällön ja siellä onkin laktoosia. Eli kyllä ne vain voivat aiheuttaa oireita vaikka määrä olisi pieni. Itselleni tulee esim pahat oireet, jos saan teelusikallisenkin maitoa, jossa on laktoosia.
- allergisen äiti
Minulla on maidosta analyfaktisen reaktion saava lapsi, jolla myös astma. Vaikka xyrtecissäkin on minimaalisen vähän laktoosia, ei hän niitä voi käyttää tai oksennusta tulee suusta ja korvista. Tästä syystä hänelle ei astmalääkkeeksi määrätty seretideä, vaan symbicortia ja huom! lääkäri itse ehdotti tätä tuntien potilaansa reagointatavan. Astmalääkkeiden laktoosin määrässä on eroja, joten kannattaa selvitellä asiaa lääkärin kanssa ja pyytää häntä etsimään se vähiten laktoosia sisältävä astmalääke.
Olin lääke-esittelyssä ja jos nyt en ihan väärin muista niin, näissä diskuksissa on laktoosia yhdessä kiekossa saman verran kuin puolessa desissä maitoa. Ja tuo määrä sitten jaettuna vielä annoksiin eli esim. 60:llä, joten eihän sitä paljon tule, mutta jos sille reagoi, on syytä etsiä sopivampi lääke.- Beclomet
Mulla on ns. täydellinen laktoosi-intoleranssi.
Käytän säännöllisesti Beclomet astmalääkettä. Perusannokseni on 2 x 400 mg / vrk. Välillä jopa 2 x 800 mg.
En ole huomannut, että se vaikuttaisi vatsani toimintaan.
Mutta esim, vähälaktoosinen (kinuski pikari) jäätelö tekee vatsakipuja ja ilmarutkuttelua.
Avaava lääke mulla on Buventol. Sitä tarvittaessa.
Mulla ei ole maitoallergiaa. Vain laktoosi-intoleranssi.
Oletko huomannut, että myös esim Duact kapseli allergia oireisiin, ovat laktoosia sisältäviä. Siinä pinnalla on laktoosi kalvo. Lääkäri sanoi, että määrä on niin pieni, ettei sen "pitäisi" vaikuttaa.. Mutta herkät ihmiset reagoi silti. - vielä pakkausseloste
BECLOMET EASYHALER
Orion Pharma
Lääkemuodot:
Inhalaatiojauhe, jota otetaan Easyhaler-laitteella.
Vaikuttavat aineet:
Beklometasoni, joka on kortisonin sukuinen aine. Jauheissa on vaikuttavaa ainetta 200 tai 400 mikrogrammaa annosta kohti.
Käyttötarkoitus:
Beklometasoni on astmalääke, joka ehkäisee oireita eli hengenahdistusta, hengityksen vinkumista ja liman erittymistä. Tätä lääkettä on tarkoitus käyttää säännöllisesti, usein pitkiäkin aikoja, eikä käyttöä saa keskeyttää äkillisesti. Varsinaisen astmakohtauksen hoitoon tarvitaan muita lääkkeitä. Lääkettä käytetään myös keuhkoputkien muiden ahtaumasairauksien hoitoon.
Vaikutustapa:
Beklometasoni rauhoittaa keuhkoputkien limakalvon tulehdusta, mikä on usein astman ja sitä muistuttavien sairauksien oireiden taustalla. Tällöin vältytään keuhkoputkien supistumiselta ja muilta oireilta tai vähennetään niiden ilmaantumistiheyttä.
Annostus:
Lääkärin ohjeen mukaan. Alkuvaiheessa käytetään yleensä suurehkoa annostusta, mutta ylläpitohoidossa pyritään pienimpään tehoavaan annostukseen.
Lääkkeen ottaminen:
Lääke sisäänhengitetään eli inhaloidaan hengitysteihin Easyhaler laitteella. Pakkauksen mukana on kuvitettu käyttöohje. Oikea tekniikka kannattaa harjoitella hyvin, koska siten lääkkeestä saa parhaan hyödyn. Lapsen käyttäessä lääkettä aikuisen on hyvä seurata, että kaikki sujuu ohjeiden mukaan.
Haittavaikutukset:
Tavanomaisina annoksina lääke aiheuttaa melko harvoin haittavaikutuksia. Sienitulehduksia saattaa tulla suuhun ja nieluun. Myös käheyttä, yskää ja lievää nieluärsytystä on havaittu. Näitä haittoja voi ehkäistä tai vähentää huuhtelemalla suu ja nielu jokaisen ottokerran jälkeen, ja huuhteluvesi syljetään pois.
Raskaus ja imetys:
Lääkäri arvioi lääkkeen tarpeen ja sen mahdolliset vaikutukset sikiöön. Imetyksen aikana lääkettä voi yleensä käyttää normaaliannoksina
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit856020KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3195117Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei482599Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1091497
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191402Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393