Emily Rosen riivaaja...

Sain vihdoinkn katsottua tämän kauhurainan. Emily Rosen riivaajasta tulee väistämättä mieleen klassikko Manaaja, kummatkinhan perustuvat samaan tosielämästä innoituksensa saaneeseen tapaukseen, jossa mielisairasta tyttöä yritettiin hoitaa manaamalla. Tytön vanhemmat uskoivat, että tämä oli joutunut henkipossession uhriksi.

Olihan tätä yritetty saada hiukan eri muottiin kuin William Friedkinin hienoa teosta, mutta samankaltaisuus paistoi silti läpi. Joitakin kohtauksia lukuunottamatta leffa ei ainakaan minusta ollut edes kovin pelottava, puhumattakaan syvällisemmästä sisällöstä. (Toki tätä syvällisempää sisältöä ei nyt kovin paljoa ole Manaajassakaan, mutta sen vahvuudet ovatkin muualla.) Pelotteluleffana tämä ei yllä Kaunan tai Ringin tasolle.

Hiukan hämmästytti elokuvan halu vakuuttaa katsoja siitä, että demonitulkinta voisi muka olla totta, mutta mitäs sitä nyt ei tekisi saadakseen tavaransa myydyksi. Ainakin yhdysvaltalaisissa keskusteluryhmissä "perustuu tositapahumaan" -koukku näytti toimivan.

Riivatun Emily Rosen voi ymmärtää allegoriana. Suojattua elämää uskonnollisessa perheessä viettänyt teinityttö lähtee opiskelemaan vapaamieliseen yliopistokaupunkiin, jossa kaikenlaiset kiusaukset vaanivat häntä. Elokuvassa tuodaa esille myös Emilyn seksuaalinen heräämien. Hän saa poikaystävän, mutta ei kerro hänestä vanhemmilleen, koska pelkää, että nämä eivät tätä hyväksy.

1

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emily rose

      Minusta elokuva oli lepsu. Olin odottanut leffalta paljon pelottavampaa. Mitään pelottelua ei mun mielestä viety tarpeeksi pitkälle vaan ne jäi aika lyhyisiin kohtauksiin eli kokonaisuus oli pinnallinen.

      Eikä todellakaan voi puhua alkuperäisestä Manaajasta edes samassa lauseessa tämän elokuvan kanssa, kyllähän Manaaja on kunnon demonileffa parhaasta päästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      205
      6578
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      279
      4506
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3585
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      110
      3403
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      61
      3396
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2866
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      254
      2539
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe