Emily Rosen riivaaja...

Sain vihdoinkn katsottua tämän kauhurainan. Emily Rosen riivaajasta tulee väistämättä mieleen klassikko Manaaja, kummatkinhan perustuvat samaan tosielämästä innoituksensa saaneeseen tapaukseen, jossa mielisairasta tyttöä yritettiin hoitaa manaamalla. Tytön vanhemmat uskoivat, että tämä oli joutunut henkipossession uhriksi.

Olihan tätä yritetty saada hiukan eri muottiin kuin William Friedkinin hienoa teosta, mutta samankaltaisuus paistoi silti läpi. Joitakin kohtauksia lukuunottamatta leffa ei ainakaan minusta ollut edes kovin pelottava, puhumattakaan syvällisemmästä sisällöstä. (Toki tätä syvällisempää sisältöä ei nyt kovin paljoa ole Manaajassakaan, mutta sen vahvuudet ovatkin muualla.) Pelotteluleffana tämä ei yllä Kaunan tai Ringin tasolle.

Hiukan hämmästytti elokuvan halu vakuuttaa katsoja siitä, että demonitulkinta voisi muka olla totta, mutta mitäs sitä nyt ei tekisi saadakseen tavaransa myydyksi. Ainakin yhdysvaltalaisissa keskusteluryhmissä "perustuu tositapahumaan" -koukku näytti toimivan.

Riivatun Emily Rosen voi ymmärtää allegoriana. Suojattua elämää uskonnollisessa perheessä viettänyt teinityttö lähtee opiskelemaan vapaamieliseen yliopistokaupunkiin, jossa kaikenlaiset kiusaukset vaanivat häntä. Elokuvassa tuodaa esille myös Emilyn seksuaalinen heräämien. Hän saa poikaystävän, mutta ei kerro hänestä vanhemmilleen, koska pelkää, että nämä eivät tätä hyväksy.

1

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emily rose

      Minusta elokuva oli lepsu. Olin odottanut leffalta paljon pelottavampaa. Mitään pelottelua ei mun mielestä viety tarpeeksi pitkälle vaan ne jäi aika lyhyisiin kohtauksiin eli kokonaisuus oli pinnallinen.

      Eikä todellakaan voi puhua alkuperäisestä Manaajasta edes samassa lauseessa tämän elokuvan kanssa, kyllähän Manaaja on kunnon demonileffa parhaasta päästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3968
    2. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      44
      3636
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      155
      3587
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2775
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      77
      2659
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1888
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      403
      1198
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      60
      1181
    10. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1158
    Aihe