Mitä kaikkea muslimi voi grillata ? Onko mitään hyviä muslimi-spesifisiä grillausohjeita ? Voiko samassa grillissä olla possua ?
Islamilainen Halal grillaus
Pork chop
10492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Voiko muslimit grillata äyriäisia tai kalaa ?
Hei, kiitos että otat muslimiystäväsi huomioon !
Muslimi voi grillata kalaa, äyriäisiä, nautapihvejä, lammasvartaita, makkaroita, nakkeja, kasviksia, ihan mitä vaan, mutta ei saa sisältää mitään possua eikä saa olla kosketuksissa possuun, eli samalla grillillä grillaaminen voi tuottaa ongelmia. Muslimi ei myöskään voi käyttää veri- tai alkoholituotteita.
Jos teillä on grillibileet, joihin on tulossa muslimeja ja ei-muslimeja, voitte joko grillata kaikille possuttomia asioita tai, sitten vaikka muslimien grillattavat laittaa tiiviiseen folioon, niin ettei joudu kosketuksiin possujen kanssa :) Kaikkein varmin muslimi-spesifi ruoka on kasvis- tai kalaruoka.
Mita jos se lampaan paras kaveri oli possu ja pussaili toisiaan siella maatilalla
Tietääksen lampaan ja possun suuelimet possun kiletä lukuunottmaatta ei kuulu mihinkään ruokalistaa.
Onko sinusta tullut muslimi.
Mutta siella maatilalla possu on voinut olla koskestuksissa lampaan kanssa, ehka jopa haistellut lampaan pyllyakin.
Koirani syo possun karsia ,kuten lammastaki tai kaikkea lihaa.
Siitapa tulikin mieleen vitsi MuHAMmedista jota en aio kerto, varmaan harmittaa kun et saa kiuskusta vaara uskoiselle kunnolla.
Haista jotain, jos olisit todella töissä maalla , niin niin tiedät vai syöttö kenties lampaan pyllyä ? lammasta syödään nahkoineen, ilmeisesti teillä kotona.
Lukase profiili, niin hyvin voit tuksia että olen vakitöissä maatiloilla, ja toisekseen olen ateisti. Paskaa puhumalla ei tässä maailmassa voito tosimies mitään :)
Suomessa ei muuten nykyisten eläinsujelulakien mukaan vois siat ym myytävät eläimet olla samassa karsinassa, kotituotantoa lukuun ottamatta, tauti riskien vuoksi. harvalla tilalla on montaa kotieläintä kun nyky maatalous on keskittynyt tehotuotaan ja yhteen tuotantosuuntaan.
Ai niin sinahan olit se levyseppahitsaajakommunistiatte joka on muslimien puolella, outoa?
Kotitilalla eläimia saa pitää ihan miten haluaa, ei sita kukaan määrää.
Ja silti voi myyda sen lampaan muslimille , juuri sen lampaan joka on sian kusessa pyörinyt .
Todistappa että sinulla on kotitila :) lain mukaan jokainen lammas pitää ilmoittaa, ja korvamerkitä, eli ei ihan niikun kerrot. Totisimies on hauska tyyppi joka siteeraa laurion uusnatsien vääräntimiä talmudtekstejä, ja esiintyy ihmisenä palstalla jota kukaan ei voi tosissaan ottaa. Kuka tosissaan uskoo että tällä kirjoittajalla on lappaita, jos tuo olisi edes totuus voisin ilmoittaa ammattini puolesta . lihatuotteiden maidon ym oma myyntiin kun tarvitaan lupa :) Todista tai ole hiljaa :) jompi kumpi kun on valhe kumminkin :) Ruora myynnissä kun on rajat.
Eli näytä toteen että myyt siankusessa uivia lampaita, eli (rääkkäät eläimiä) toteen ja syytän sinua eläinrääkkäyksestä :) tuliko oikosolomu kyykkyyn puskapoika
Sinä syytät minua valheellisten teksien levittämisestä eli rasismista.
En ole koskaan siteeranut Talmudia suomeksi enkä muillakaan kielillä.
Ja kuten huomaat en puhunut ilmoittamisesta tai merkkinnöistä mitään, kuuletko harhoja kenties.
Luvistakaan en sanonut mitään.
Sanoin vain että eläintä saat pitää maillasi miten haluat, ei sitä mikään laki estä ettei sika ja lammas saisi olla samassa aitauksessa.
Tuossa aitauksessa saa koirakin paimentaa lampaita, eikä kosketukselta voida välttyä.
Mitä islamihöpösi sanookaan koirista.