ÄLY´HOI

inhiseksi

Vielä viikko sorsastukseen. Usein tapaa rannalla risukoista sorsia. Miksi hitossa niitä pitää ampua, jos ei kerran syö. Meidän perheessä syödään kaikki, mitä luojan viljaa saadaan.

Erityisesti metsämiesten vaimot, osaatte kyllä laittaa sorsastakin ruokaa, pyytäkää miehiä/poikia tuomaan saamansa linnut kotiin, vähän askaretta kynimiseen ja sitten pataan/uuniin, netistä löytyy reseptejä kymmeniä.

Sanokaa vaikka että tuokaa 4 sorsaa, siinä pääsee 3-5 henkinen perhe maistamaan, jos ei kokonaiseksi ruuaksi vielä olekaan. Enempien lintujen laitto kerralla, jos joudutte tekemään sen yksin, tuntuu kyllä työltä. Vaatikaa, että metsämies itse suolistaa lintunsa ja pistää pariksi päiväksi roikkumaan, jos kyniminen ei sitten enää jaksa kiinnostaakaan.

Jos eivät tuo lintuja, älkää päästäkö niitä rannoille paukuttelemaan, se on turhaa tappamista, lapsellista suorastaan, haaskata luojan ruoka-aitasta.

4

776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!!!

      Äly hoi sulle vaan! Mahdat puhua ihan omasta kokemuksesta!!! Kyllä kaikki syödään mitä ammutaa!

      • !!!!!

        Kyllä sorsien ampuminen muistuttaa aika paljon biisonien ampumista junasta


      • Hannu
        !!!!! kirjoitti:

        Kyllä sorsien ampuminen muistuttaa aika paljon biisonien ampumista junasta

        Minä ainakaan en ole törmännyt koskaan metsästäjään joka ei ampumaansa riistaa hyödyntäs joko itse tai ysävälleen antamalla.


      • katsonut
        Hannu kirjoitti:

        Minä ainakaan en ole törmännyt koskaan metsästäjään joka ei ampumaansa riistaa hyödyntäs joko itse tai ysävälleen antamalla.

        ettei vain olis niistä sun löytämistä sorsanraadoista revitty rintalihat ja koivet ja loput jätetty siihen ketulle ???


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6348
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5865
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2833
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2268
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1958
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1108
    Aihe