rasvan imeytymishäiriö

Olen kuullut tällaisestakin sairaudesta,että vaikka söisi normaalisti ja karkkia ja muuta niin ei silti liho,siis sellaisesta sairaudesta että rasvaa ei imeyde kehoon kuin hyvin vähän,koulussano on eräs tyttö joka painaa ehkä 40-45 ja on pitkä 170,hän kilpaurheilee,hänellä ei ole anoreksiaa eikä bulimiaa(tiedän) ja hän syö normaalisti myös herkkuja silti hän on niin hurjan laiha onko hänellä jotku ihme geenit vai onko hänellä joku tällainen sairaus?
21101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kuluttaa kovasti, olen lukenut, että kilpaurheilijat voisivat pistellä yhtenään täytekakkuja lihomatta. Täytyy myös ottaa huomioon, että koulukaverisi lienee vielä kasvuiässä, tai on juuri lopettanut kasvun, mikä sekin on syönyt rajusti energiaa, etenkin urheiluun yhdistettynä. Hän tuskin olisi kilpaurheilija mikäli sairastaisi rasvanimeytymishäiriötä.

Muistathan myös, että lihaksien liikuttelu kuluttaa huomattavasti enemmän energiaa kuin lihaksittoman kehon liikuttelu. Ystäväsi kroppa on varmasti pelkkää lihasta (liikunnan ansioista) ja täten aineenvaihdunta on tehokas ja nopea.

Äänestä

voi Luoja noita mun otsikon nimii :D.
mut eniweis..joka kroppa on erilainen, toiset lihoo heti ku sye yhen suklaapatukan toiset laihtuu, ei sitä voi mitenkään sen kummemin yleistää..ja tietenkin myös tuo urheilu! esim. ite en voi syyä mitään viljaperäisiä tai maitotuotteita, koska elimistöni ei sulata niitä ja lihon, sekä minun on syötävä jodia, koska muuten paisuisin pelkästä juomisesta (jodin puute), joten vedän pillereistä vitamiinit,
mutta voisit esim. selvittää veriryhmäsi ja ostaa sellasen kirjan, missä on 4 eri elämäntapaa, jokainen 4 eri veriryhmään..itselläni se ainakin vastaa todellisuutta melko hyvin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttel kirjoitti:

Olen kuullut tällaisestakin sairaudesta,että vaikka söisi normaalisti ja karkkia ja muuta niin ei silti liho,siis sellaisesta sairaudesta että rasvaa ei imeyde kehoon kuin hyvin vähän,koulussano on eräs tyttö joka painaa ehkä 40-45 ja on pitkä 170,hän kilpaurheilee,hänellä ei ole anoreksiaa eikä bulimiaa(tiedän) ja hän syö normaalisti myös herkkuja silti hän on niin hurjan laiha onko hänellä jotku ihme geenit vai onko hänellä joku tällainen sairaus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu