K-PAX

Kevin Spacey osoittaa taas kykynsä. K-PAXissa Spacey näyttelee onnistuneesti kummaa hiipparia nimeltä Prot. Hän on toiselta planeetalta - tai sitten ei. Joka tapauksessa äijä saa menolipun mielisairaalaan.

Oli ilo seurata, kuinka juoni hiljalleen kehittyi. Katsojaa kiinostaa aidosti, onko aurinkolasiensa läpi maailmaa leppoisan humoristisesti analysoiva hemmo alieni vai ei. Vihjeitä puoleen ja toiseen heitellään katsojan polulle koko leffan ajan.

Myös Jeff Bridgesin näyttelemä tohtori Powell saa kamppailla tieteellisen maailmankatsomuksen ja uskon ei-kenenkään maalla. Skeptinen tiedemies haluaisi kovasti uskoa K-PAXiin, jossa moni asia on paremmalla tolalla kuin rakkaalla maapallollamme. Ainoa varjopuoli on ehkä se, että seksi on alienien keskuudessa kaikesta päätelen varsin inha toimitus, no eihän kaikki voi olla täydellistä paratiisissakaan... =o)

Riippumatta siitä, oliko Prot avaruusmies vai ei, on hän onnistunut valamaan toivoa paremmasta kyyniseen ihmismieleen. Tiede kykenee ehkä selittämään, miten maailma toimii, mutta ilman uskoa johonkin suurempaan ideaan, sillä ei ole merkitystä.

1

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wake up dude

      Kuis nyt vasta havahduit arvostelua vääntään?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1309
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1095
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      945
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      42
      889
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      66
      745
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      739
    7. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      736
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      100
      689
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      666
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      645
    Aihe