Miten win 98:n käyttäjän saa vaihdettua, ohjauspaneelista joutuu tekeen kokonaan uuden käyttäjän... Ja miten sen saa niin ettei se kysy salasanaa käynnistyksen yhteydessä?
win 98 käyttäjän vaihto
ei löydy
2145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kirjoitat käyttäjänimikenttään toisen käyttäjänimen, painat ok ja se on siinä. Windows tuppaa muistamaan edellisen kirjautujan, joten se uusi siinä sitten taitaa olla seuraavallakin kerralla.
Kuinka sitten käyttäjätunnuskyselyn saa pois 98:sta, niin sitä en ulkoa muista enkä pääse mistään tarkistamaankaan, valitettavasti. Ohita Esc-napilla tai paina Cancel (Peruuta), kun win kyselee tunnaria ja salasanaa. Verkkoresurssit eivät tule Cancel-vaihtoehdolla mukaan.
Jos taas tarkoitat salasanaa, jota saatetaan kysyä ennen kuin Windows edes on "herännyt", niin sen saa pois BIOS:ista (Power-On Password tms., riippuu BIOS:ista).
Muistaakseni,käsittääkseni jne. sen käyttäjätunnuksen kyselyn saa pois kun ottaa verkkoasetuksista sen Microsoft-verkkojen asiakas-kohdan pois.
Jos taas haluut tehdä niin että useampi voi kirjautua koneelle ja palautetaan kunkin käyttäjän tekemät asetukset niin lisää sinne samaiseen verkkoasetuksiin sellainen Microsoftin asiakasohjelma kuin Family Logon, on nimittäin helppo, senkun valitsee valikosta että millä tunnuksella kirjaudutaan.