Voisivat keskittäjäpuolueet keskittyä saamaan ensin työelämään ne ihmiset jotka ovat valmiiksi pääkaupunkiseudulla, eikä kalastelemaan muuttoavustuksilla terveen asenteen työelämään omaavia ihmisiä maaseudulta.
http://www.demari.fi/Article.jsp?article=5976
http://www.demari.fi/Article.jsp?article=5976
Vastaukset 3
Vanhimmat
Heinäluoman muuttoavustushan oli vitsi. Ei kai kukaan aikuinen ihminen kuvittele, että joku lähtisi epävarman ja tuntemattoman perään 500 eurolla!!!
Eihän sillä saa muuttoautoa edes Helsingistä Vantaalle, miten sitten itä-suomen työttömyysalueilta pääkaupunkiseudulle.
Jo 1980-luvulla työkkäri maksoi meikäläsenkin muuttokuljetuksen, sekä mummonmarkoissa muutaman tonnin alkupääomaksi että pärjäsi ensimmäiseen tiliin asti. Onko tuo avustus jossain vaiheessa lopetettu, vai haluaako Heinäluoma jonkin erityisrahan tupaantuliaisjuhlia varten?
Ei kukaan jätä muuttamatta toiselle paikkakunnalle siksi, että muuttaminen on muka kallista, jos sieltä on tiedossa varma ja pitkäaikainen työpaikka.
Muuttohaluttomuuden todelliset esteet ovat nämä:
- Vakituisia työpaikkoja ei ole juuri missään
- Uudella paikkakunnalla ei ole tiedossa asuntoa, 500 eurolla ei kauaa hotellissa asustella
- Mitä tehdä nykyiselle omalle asunnolle, kun sitä ei saa myytyä? Muuttoavustus ei riitä edes tyhjän asunnon pakollisiin kuluihin, vaan niihin hupenee suuri osa joka kuukauden palkasta.
Jo vanhakin työttömyysturva on mahdollistanut muuttoavustukset. Työvoimatoimisto on maksanut jopa työpaikkahaastattelussa käynnit, ellei työnantaja ole niitä korvannut. Kysyntä on tainnut olla melko pientä.