Siedätyshoidosta!

daaa

Millä perusteella siitepölyallergiaan aloitetaan siedätyshoitoja?
Varasin lääkäriajan keskustellakseni siedätyshoidon aloittamisesta.. Pitääkö osata hyvinkin perustella?
Mitä muita tutkimuksia tehdään ennen siedätyshoidon aloittamista? Tyypillisiä pituuspainojuttuja? Verikokeita? Astmatestit?
Yksityiselle menen.

6

802

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siedätetty.:P

      hei vain.:)
      minulle itselle siedätyshoidot aloitettiin vanhempien pyynnöstä sillä allergiat todella tuhosivat kesäni ku nenä vuosi ja silmät kutisi yms..
      että kaipa sitä pitää itse pyytää tjtn.:)
      se kyllä tosissaan auttoi minua,mitään oireitä siitepölystä ei ollut 3v hoitojen jälkeen..nyt alkaa jo hoitojen vaikutus hieman heikentyä että joudun välillä allergia lääkkeitä popsimaan..
      mutta en usko että siinä olisin mitään syytä olla alottamatta siedätys hoitoa jos siltä vaikuttaa että allergia todella vaivaa elämääsi..:)

      • aloittaja

        Mitä tutkimuksia sinulle tehtiin ennen hoitojen aloittamista?


    • ...astman takia

      Astmaa, joka vaatii ympärivuotista lääkitystä, ei saisi olla. Kaikki lääkärit eivät tosin välttämättä noudata tätä, kun se on vain suositus. Kuulemma liian vaarallista. Haluaisin tietää miksei se sitten ollut liian vaarallista 10 vuotta sitten?! Astmaatikkojahan se hoito eniten auttaisi.

      Pääsin _melkein_ siedätyshoitoon, ei testejä eikä mitään, kunnes lääkäri kuuli, että olen astmaatikko. Syyksi riitti että allergioista on riesaa. Sisareni, jolla oli tosi paha astma, siedätettiin tuolloin kymmenen vuotta sitten.

      Paikka tosin oli YTHS:n arvauskeskus. Ehkä pitäisi vielä kokeilla sitä yksityistä.

      • viime syksynä aloitettiin..

        Minulla on paha koivun siitepölyallergia (leppä ja heinät aiheuttavat myös jkv oireita). Oireeni eivät pysyneet lääkitykselläkään kurissa tämän vuoksi päädyttiin siedätykseen. Minulla on myösdiagnosoitu lievä astma. ja siedätyksellä pyritään myös ehkäisemään astman pahenemista. (eikös ajoissa aloitettu siedätys voi jopa estää astman puhkeamista?) Ennen siedätystä minulta tutkittiin rast-koivu, joka selvästi koholla.


      • ja kyllä
        viime syksynä aloitettiin.. kirjoitti:

        Minulla on paha koivun siitepölyallergia (leppä ja heinät aiheuttavat myös jkv oireita). Oireeni eivät pysyneet lääkitykselläkään kurissa tämän vuoksi päädyttiin siedätykseen. Minulla on myösdiagnosoitu lievä astma. ja siedätyksellä pyritään myös ehkäisemään astman pahenemista. (eikös ajoissa aloitettu siedätys voi jopa estää astman puhkeamista?) Ennen siedätystä minulta tutkittiin rast-koivu, joka selvästi koholla.

        Allergia ja astma ovat "sukulaisia" joten allergia hoito vaikuttaa astmaankin = ihan sama mistä syystä ne hengitystiet tulehtuvat, hengitys vaikeutuu kuitenkin. Toisen hoito helpottaa toisessakin


    • Kutina

      Minä pääsin siedätyshoitoon kun tarpeeksi kauan valitin työterveyslääkärissä että mikään allergialääke ei auta mun koivuallergiaan. Otettiin allergiatestejä, sitten kävin korvalääkärillä ja sitten hoito aloitettiinkin. Kohta vuosi takana ja jo heti viime keväänä huomasin että oli apua, ekan kerran lääkkeet teki musta oireettoman! Mikä uskomaton olo! Touko- ja kesäkuu "normaalina" ihmisenä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      88
      2727
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2283
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1103
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      958
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      829
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      680
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      645
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      40
      558
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      35
      543
    Aihe