Päätettiin perheen kanssa muuttaa maalle. Löysimme ihannetontin Paraisilta (www.parainen.fi). Löysimme paratiisitontin Nilsbyystä, keskustaan noin 6 km ja uudistettu kyläkoulu 350m päästä tontista. Tontti on yli 6000m2 jossa moreenipohja/kalliota ja sekametsää (tontilla noin 250 puuta) hinta oli kuitenkin mahdoton, eli 25.000 euroa!!! Meri kivenheiton päässä jossa hyvä uimaranta!
Jää rahaa isommallekin talolle.
Jää rahaa isommallekin talolle.
Vastaukset 19
Vanhimmat
mutta tuskinpa sieltä Paraisilta löytyy meidän perheen iskälle ja äiskälle yhtä hyviä työpaikkoja kuin mitä Kehä III:n sisäpuolelta. Olemme yrittäjiä molemmat, asumme yli 1000 m2 tontille rakennetussa uudessa omakotitalossa hyvällä pientaloalueella ja työmme on mielenkiintoista sekä vaihtelevaa. Usko pois, olemme onnellisia!
Kyllä se vaan on niin, että jos haluaa pitää hyvän työpaikan ja haluaa vielä tulevaisuudessa vaihtaa työpaikkaa, niin pääkaupunkiseutu on silloin ainoa järkevä paikka asua.
Mä voisin kans muuttaa landelle, jossa tontteja saa alle kymmpitonnilla, mutta eipä kiinnosta ajaa 50-100 km joka aamu töihin ja iltapäivällä vielä sama matka. Jos töitä haluaa löytää tylevaisuudessakin, niin valinnanvaraa riittää Helsinki, Espoo ja Vantaa akselilta. On varaa valita hyvä työpaikka, kukapa haluaa landelle muuttaa ja mennä suoraa työttömyyskortistoon.
v..tu että oot pässi!
Jos olet eri mieltä, niin kerro asiasi. Minun avaukseni keskusteluun oli tuoda se seikka esille, että jos työpaikat ovat pääkaupunkiseudulla, niin pakkohan täällä kehä III:n sisäpuolella on asuttava. Mielellään maksan sen tontista tai asunnosta vähän enemmän, kun siirryn satojen kilometrien etäisyydellä kaikesta palveluista ja työpaikoista.
on mukavissa kyläkouluissa, ja palkka sama kuin pääkaupåunkiseudulla. Tosin tontin hinnoissa on noin 100.000 euroa eroa joten niillä pääsee kivasti kaksi kertaa vuodessa tosi luksuslomalle koko perheen kanssa aika monta vuotta tästä eteenpäin.
että pk-seudulla asuvat ja omakotitalon omistavat eivät pääse kahdesti vuodessa luksuslomalle koko perheellä? Opettajan palkat on niin surkeita, että niillä tuloilla onkin pakko muuttaa maalle halvemman asumisen ja elintason perässä.
Toivottavasti löytyy työtäkin sieltäpäin.
Jos ei tahoo
Asun ihan mukavassa ja tilavassa asunnossa Kehä III:n sisäpuolella ja käyn töissä Helsingin keskustassa. Olen toki asustanut Turunkin puolessa muutaman vuosikymmenen, muttei tullut mieleenkään muuttaa mihinkään Paraisille. Lapset ovat aikuisia, joten mulle on yks hailee mimmoset kyläkoulut lähellä on.
Pääasia että viihtyy ja että työpaikka on mieluinen.
Kun työpaikat, kaverit, sukulaiset, koulut, päiväkodit ja kesämökkikin sijaitsevat kaikki suunnilleen 5 km:n säteellä ja lähipalvelut ovat kaikki kävelyetäisyydellä. Hulluhan sitä lähtisi jonnekin susirajan taakse vain siksi että saisi asua pimeällä talvella isolla tontilla in the middle of nowhere. Nyt kun lapset sairastelevat talvisin, ei kun Lastensairaalan päivystykseen 5 minuutissa. Mihis lähdet siellä metsän keskellä?
jonne täältä "susirajan takaa" on matkaa noin 19 km ja matka Turkuun kestää tollaiset 18 minuuttia (on mitattu), eli jokseenkin saman verran menee aikaa herttoniemestä metrolla Kamppiin. Molemmat olemme Turussa töissä ja kivaa on omalla autolla yhdessä kulkea. Niin, ja se koulu oli siis 350m päässä kotirappusilta. Ja noin 1 km venevalkamaan jossa lapsilla omat jollat.
Sillee
Asut siis maaseutumaisessa lähiössä Turun seudulla, et itse asiassa maalla. Ja siinä on vissi ero.
Myös me päädyimme sattuman kautta Paraisille, hiukan toiseen suuntaan kuin ap. Meri on muutaman sadan metrin päässä, metsäinen hyvän kokoinen tontti, jossa naapurit riittävän kaukana, 17te. Olimme lopen kyllästyneitä niihin paljaisiin ja pieniin peltotontteihin, mitä Turun ympäristössä kaupitellaan. Meillä piteni työmatkat vain 12 km, bussi kulkee 15 min välein. Tuntuu, että ihan omamme löysimme, hyvältä paikalta erittäin hyvään hintaan.
Entä jos minulla onkin rahaa kuin roskaa ja asun Espoossa meren rannalla isossa talossa isolla tontilla? Ei naapurit häiritse. Tarvitseeko minun siis muuttaa Paraisille, että tulisin onnelliseksi?
kun muutettiin kehän ulkopuolelle mutta ei asuta Paraisilla? Naru kaulaan, vai mitä?
Jos kaikki muuttaisi Paraisille niin eikös alkaisi alkuperäisempiä hiukan ahdistamaan?
Olen asunut Suomessa ympäriinsä ja jokapaikassa on ollut hyvät ja huonot puolensa.
Kaikkein ahdistavinta oli asua maalla pitkän yksityistien takana. Ei auttanut oma järvi ja yli sata hehtaaria maata ympärillä. Ei ollut kivaa siivota 300m2 taloa.
Nyt on pienempi talo eli 170m2 ja siihenkin saa helposti siivoojan palkattua.
Lapsilla on kouluun 500m2 ja luokat ovat pieniä. Omalla pihalla on rauhaa ja kasveja runsaasti.
En todellakaan halua, että kaikki tänne muuttavat. Uusia kouluja pitäisi rakentaa jne. kustannukset kasvaa ja tulee sitä sössö porukkaakin sitten.
kuten mainitsit, et roikkuisi täällä netissä! hajooooo
laitettua, että tuo kartanohärdelli oli vanhempien mesta, jossa siis asuin lapsena. Anteeksi jos johdin harhaan ja aiheutin sinulle kurjuutta.
Eikä siellä töissä tarvii alvariinsa olla, vai mitä?
Onhan noita lomiakin ja erilaisia työaikoja ja jotkut ovat jopa sairaslomalla. Tai on muita tuloja tai rikas puoliso tai sossupummi kuten sinä.
eihän tuo teksti ollutkaan minulle.
Tosiaan vanhukset oli niin pihejä, ettei siivoojaa hankittu. Lapsityövoimaa. Se jos mikä hajottaa.
Niitä tuntuu tälläkin palstalla piisaavan.