Olenko liian painava??

Apuva..

Kun kysyb itseltäni tätä kysymystä, vastaisin kyllä. Olen noin 160 senttiä pitkä ( enemmänki) ja painan 46 jotain sinne päin. Kun pelkään että olen, niin ajelen tällä maailman suloisimmalla ponilla. Ratsastusta kylläkin kaipaan. Poni 12 vuotias, vahva ja kaikkee :D Säkäkorkeutta en tierä :( Mutta heittäkää jotain :D

5

580

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iloona

      et ole liian painava, itse olen sinua painavampi ja ratsastan edelleen settiksellä koska ongelmia ei ole ollut

      • hei !

        elikkäs nää shetujen painorajat:
        shetun säkä alle 100cm : 40kg
        shetun säkä yli 100cm : 45kg

        ei pituusrajaa.

        ole liian painava shetulle.


    • Eza92

      Olet aikalailla rajatapaus, jos ponin säkä on alle 100 cm, niin EHDOTTOMASTI EI, jos yli 107 cm (ylikorkea) niin kohtalaisesti. Eli ei mielellään alle 107 cm, ehdottomasti 100 cm on alaraja.

    • agrologi

      et ole liian painava ponillesi, mutta olet jo vähän turhan pitkä ratsastamaan shettiksellä. Painosi kohdistuu väärään kohtaan ponin selässä tai polvesi kolisee ponin lapoihin tai varpaasi ovat ponin kainailoissa (pahimmillaan kaikki kolme vaihtoehtoa yhtäaikaa).

      Mielestäni voit ratsastaa ponilla aina silloin tällöin (harvemmin kuin kerran viikossa). Vakio ratsastajaksi sinun on etsitävä ponille joku pienempi ratsastaja tai sinun on likutettava ponia muilla keinoin (ajaminen, juoksutus jne)

    • painorajaaja

      elikkäs nää shetujen RATSASTUS painorajat:
      shetun säkä alle 100cm : 40kg
      shetun säkä yli 100cm : 45kg

      ei pituusrajaa, mutta kai sen nyt huomaa että avut menee väärään kohtaan.

      saat ajaa , ajaessa poni jaksaa vetää enemmän, selkään liikaaa olet :( aja mista saat jatkaa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1079
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      794
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      221
      660
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      502
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      478
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      453
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      46
      427
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      419
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      414
    Aihe