pakolliset älykkyys testit. Kuin myös huumetestit kuten muillakin työpaikoilla. Silloin jäisivät kaikenmailman idiootit ja huumehörhöt ehdokaslistoilta pois. Myös korkeamman moraalin omaavat ehdokkaat, joilla ei ole rikostaustaa pääsisivät ehdokkaiksi. Eduskunta on joutunut ala-arvoisten kansanedustajien "leikkikentäksi". Se on saatava siivottua saastasta puhtaaksi! Toivottavasti jokainen puolue huomio nämä vähimmäisvaatimukset.
Mielestäni pitäisi olla kansanedustaja
ehdokkaille
4189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ehdokkaita joilla ei le menneisyydessä eikä nykyisyydessä, mies tai nais suhteita. Heidän täytyy olla täysin ehtaa ainesta, puhtaita!
jonkinlainen lakiasioiden tuntemus. Eduskunnan tärkein tehtävä on lakien säätäminen.
Tulee mieleen näyttämötaiteen ihminen Irina Krohn, joka päästettiin säätämään tekijänoikeuslakia. Jälki oli sen mukaista
Se menee niin että ekaks tulee omien etujen ajaminen (tämä tapahtuu pitkälti yhteistyössä yli puoluerajojen).
Sitten tulee puolueen etujen ajaminen, siis valtataistelua ja muiden puolueiden hyvienkin ehdotusten vesittäminen. Mielummin vesitetään ne kuin annetaan kunnia muille.
Kolmantena tulee sidosryhmät ja muut hyvät kaverit, jotka ovat pitkälti yhteiskunnan talouselämän johtopaikoilla. Heidän etujaan ajetaan ihan kiitettävästi. Tämä porukka voi olla vain kolmisen tuhatta henkilöä, ja se riittää jos he kaikki äänestävät ko. edustajaa. Kun saa tällaisen tukiryhmän, ei tarvi muiden kansalaisten asioista enää piitata tuon taivaallista. Tällainen joukko on mm. Zysse Benillä ja Juhantalolla.
Muita asioita sitten ajetaan jos aikaa jää, ja tokihan sitä hieman jääkin. Kaikki muistanevat miten lähes kaksi kuukautta keskusteltiin eläkkeiden viiden euron korotuksesta. Mitenkäs tuonki ajan olisi voinut paremmin käyttää.
Oletteko kuulleet sananlaskun, "kansalla on sellaiset päättäjät, kun se ansaitsee"?. Eli siellä eduskunnassa istuu just ne päättäjät, jotka olemme sinne äänestäneet. Montako eläkeläistä äänestäjien joukossa on?. Yli miljoona. Entä montako eläkeläistä on saatu eduskuntaan?. Entä montako työttömien edustajaa?. Edustaja ketä itse äänestin meni läpi ja on suuressa salissa painanut nappia, kuten lupasikin. Tosin erotettu välillä puolueryhmästä sen takia.