teillä joilla on todettu kilpirauhasen liikatoiminta, niin onko teillä ollut monia oireita yhtäaikaisesti,vai onko ollut vaan yksi oire. En tiedä onko tämän hellekesän ansiota,mutta minua vaivaa nykyisin aika usein yöhikoilu. Muuten olen terve ainakin tunnen oloni terveeksi.Eli onko jollain todettu liikatoiminta,että oireena olisi ollut pelkkä yöhikoilu? Entä hiustenlähtö kilpirauhasen liikatoiminassa,lähteekö hiuksia runsaasti esim kampaamisen yhteydessä?Minulla ei ole mitään muita oireita,joita kuvataan liikatoiminnasta johtuviksi,esim.lisääntynyt ruokahalu,painon lasku,ripuli,käsien vapina ym... Kertokaa te joilla on kokemusta.Ikäni puolesta ajattelin,jospa on vaihdevuodet lähestymässä.
kilpirauhasen liikatoiminnasta
haluaisin tietää
61391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla oli käsien vapina, armoton väsymys, paino yllättäen nousi, vaikka sen olisi pitänyt laskea.
Kaiken kaikkiaan olo oli kun olis ollu koko yön ryyppäämässä eikä ole nukkunut ollenkaan, vaikka vasta heräsi aamulla. Kankkusessa mulla ei kyllä päätä särje ikinä ;)
Tota sitten kun kestää viikkoja tai kuukausia, ennen kun hoito tepsii, se alkaa jo vähän himmentää pääkoppaa.
Mulla liikatoiminta parani, lääkityksen jälkeen kun kilpirauhanen rupesi toimimaan.
Kannattaa mahdollisimman nopeasti vain hoitaa lääkitykset kuntoon Tyrazol, Thyroksin lääkityksellä säädetään niin, että rauhanen asettuu lepotilaan. Jää huilaamaan vähäksi aikaa ja sen jälkeen kun on möykky tarpeeksi huilannut, sitä kokeillaan jos se vaikka siitä sitten innokkaana ja levänneenä lähtisi taas vauhtiin ;)
Ruokakaupoistakin saa testejä jolla testataan onko kyseessä vaihdevuodet. Raskaus, ovulaatio ja vaihdevuositestit on samassa hyllyssä.. apteekissa ei ole jos prismasta, cittarista tms. ei löydy.
Noi oireet liittyy myös vajaatoimintaan.
Niin siis noi yöhikoilu ja hiustenlähtö.
Jep. Mulla ainakin oli vajiksessa nuo oireet. Yöllä tuli hiki enkä saanut unta, en varsinkaan aamuyöstä.
Siis voiko tuo kilpirauhasen liikatoiminta tiputtaa hiuksia päästä? Minkälaisia muita oireita voi tulla tuosta liikatoiminnasta?? Mulla lähtee nyt nimittäin todella paljon hiuksia.. :( Tiedättekö, että voiko ihan tavallisella lääkärillä käydä tämän asian takia? Miten nuo kilpirauhas jutut mitataan?