Mitä kautta asunto?!

Oon ollu muuttamassa ouluun jo puolivuotta, sopivaa asuntoa ei vaan oo löytyny, joten kerrohan mitä kautta sinä olet asuntosi saanut?

Sivakalla on jo hakemus mutta ei ne tarjoa yhtään kämppää vissii ikinä..
91670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oothan muistanu uusia sen Sivakan hakemuksen? Muistsaakseni moinen pitää tehä kolmen kuukauden välein. Muutenkin kannattaa välillä soitella ja kysellä tai käydä siellä toimistolla. Itse kun hain sivakalta asuntoa, niin kolmen kuukauden jälkeen menin toimistolle uusimaan hakemuksen ja kyseleen, että mikäs on ku ei mitään kuulu. Sanoivat, että ei oikein ole mun haluamia asuntoja tarjolla (vaikka ei ollu kovinkaan tiukat kriteerit). Samana päivänä juuri, kun pääsin kaupungilta takas kotia, niin soittivat Sivakalta ja tarjosivat asuntoa.

Äänestä

aikanani kun muutin ouluun soitin sivakalle kysyäkseni asuntoa. Sanoivat että täytä paperit, niin laitetaan jonoon. Kerroin että oon jo muuttanut ouluun työ takia, ja asun kaverin luona toistaiseksi. Meni 3 tuntia siitä soitosta kun soittivat takasin ja tarjosivat ensin yhtä asuntoa. En ottanut sitä, niin tarjosivat sitten toista. Sen toisen kelpuutin.

Äänestä
  • mut pittää vaan niih maanjumalattomat hyvät perustelut olla varmaan vai onko näin?

    ja joku kerto taannoin et oulussa pitäs olla hyvä asunto-tilanne vaan mikä lie totuus. =o)

    Äänestä

  • sivakalta muutenki sais!! kirjoitti:

    mut pittää vaan niih maanjumalattomat hyvät perustelut olla varmaan vai onko näin?

    ja joku kerto taannoin et oulussa pitäs olla hyvä asunto-tilanne vaan mikä lie totuus. =o)

    Pitää vissiin olla tosiiii hyvät perustelut kämpälle. Mä oon alottanu tän ketjun, enkä oo vieläkään saanu asuntoa, jonossa jo puol vuotta.
    Oon yrittäny pommittaa sivakkaa soitoilla ja sposteilla mut aina sama vastaus: ei oo mistä tarjota. Pitää vissii kohta valehella et ei oo asuntoa alla, saiskohan sitte.. =)

    Äänestä

http://www.vvo.fi/view.cfm?page=internet.index

Tuota kautta me löydettiin kohtuuhintainen ja mukava kaksio, eikä ole valittamista.
Asiallinen ja mukava henkilökunta VVO:lla, paperit ym saa siististi kansiossa, sisältäen kaiken tarpeellisen tiedon ja puhelinnumerot tarpeen mukaan.
Todella positiivinen kokemus tuo VVO, en voi muuta kuin suositella!

Äänestä
  • VVO:lla on todella hyvä palvelu. Hakijan tarpeet asunnon suhteen otetaan hyvin huomioon ja yleensä asunnotkin on todella hyvässä kunnossa ja se ihanuus siinä, että saa pientä laittoa tehdä itse, VVO maksaa maalit ym.
    Sivakalta hain monta kuukautta ja ei tullut asuntoa vastaan (kuten he asian ilmaisivat), mutta VVO tarjosi melkein heti. Sivakka kuulemma tarjoaa asuntoa pärstäkertoimen mukaan.... ?

    Äänestä

Itse laitoin netissä sivakalle hakemuksen ja sain kämpän tosi nopeasti. Veikkaan että jos on työpaikka odottamassa niin kyllä löytyy, mutta jos muuten vaan muuttaa niin silloin on oikeasti asunnon tarpeessa olevat edellä.

Äänestä
  • No en usko tuohon pärstäkerroin-teoriaan, sen verran isosta vuokranvälittäjästä on kyse, että kämppiä löytyy kyllä ihmisille laidasta laitaan.

    Ainoa tilanne, jolloin olen kuullut, että kämppää ei ole saanut Sivakalta, on se, että esim. kaksi ihmistä on hakenut kolmiota - eli Sivakka laittanee asiakkaat järjestykseen kunkin tarpeen mukaan.

    Ja miettikäähän myös sitä kämppää hakiessanne, että oletteko varmasti toimittaneet kaikki tarvittavat liitteet, ja eihän ole maksuhäiriöitä menneisyydessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


muuttamassa kirjoitti:

Oon ollu muuttamassa ouluun jo puolivuotta, sopivaa asuntoa ei vaan oo löytyny, joten kerrohan mitä kautta sinä olet asuntosi saanut?

Sivakalla on jo hakemus mutta ei ne tarjoa yhtään kämppää vissii ikinä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu