Arvon merenkävijät, olen ostamassa ensimmäistä venettäni 24 jalkaista purjehtijaa tuttavaltani jolle ko paatti on päätynyt pulivahingossa. Vene on vuosimallia 1975. Paatti kiinnostaa koska hinta on kukkarolleni sopiva, 2000 euroa. Kumpikaan meistä ei tiedä paateista tuon taivaallista joten mitä siitä pitäisi käydä läpi jotta saisi kuvan siitä voiko sillä ensi keväänä purjehtia. Vene on nyt vesillä.
purjeveneen ostamisesta
apua
133998
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
..vene on, niin voidaan tutkailla tarkemmin. Yleensä "merkittömät" veneet eivät ole oston arvoisia, mutta ei tuo hintakaan paha ole.
Eipä tästä oikeen muuta voi sanoa kun että koita saada joku mukaan joka ymmärtää vähän enemmän kuin te. Tätä en nyt tarkoita mitenkään pahasti mutta, kokematon veneiliä yhdistettynä veneeseen minkä kunnosta ei oikein takuita ole? Kuulostaa vähän pahalta. Tietysti vene voi olla mainio mutta olisi hyvä jos joku sen kävisi läpi kanssasi ja antaisi korjaus ja parannus ehdotuksia. Loppujen lopuksi 2000€ on aika paljon rahaa eli ei sitä kannata ihan pelkkää ongelmajätettä ostaa tuohon hintaan? Lisäksi veneen kunnostaminen on melko kallista puuhaa erityisesti moottori ja purjeet maksavat helposti huomattavasti enemmän kuin 2000€. Nuo halvat on joskus sitten loppupeleissä tosi kalliita.
Ottakaa joku mukaan arvioimaan venettä myyntihetkellä ei tule sitten jälkeenpäin sanomista kaverusten kesken kun oli liian kallis tai liian halpa mahdoton korjata.
niin vene on siis merkiltään maxi
68?, 77? vai mikä. vuosimalli? purjeet? moottori? muu varustus?
tässä kysymyksiä alkuun.
Enpä tiedä kun en ole nähnyt vielä paattia. Vuosimalli on kaiketi 1975 veneellä on purjehdittu tänä kesänä varusteita on käsittääkseni VHF joka lienee radio ja jokin plotteri josta ilmeisesti näkee sijainnin samalla tavalla kuin autonavigoijasta, uuni ja hella, jotain aurinkopaneeleja, maasähkö, automaattiohjaussysteemi tai joku sellainen ja stereot sekä kaikuluotain.
nuo luettelemasi "lisävarusteet" eivät ole purjehduksen ja turvallisuuden kannalta oleellisia.
Koska vene on vesillä, pohjan tarkistus on hiukan hankalaa, mutta se olisi kiva nähdä. Kölin tulisi olla ehjä. Kölin kiinnitykset saatat nähdä veneen sisältä. Katso ettei mitään runkovaurioita ole havaittavissa, kuten halkemia kölipulttien lähellä tai vastaavaa. Jos pohjan läpi kulkee jotain johtoja tai muita läpivientejä, tarkista niiden vesitiiviys.
Sitten käy läpi riki ja takila eli kaikki vaijerit, köydet ja pylpyrät. Vaijereissa ei saa olla nirhaumia. Tosin uuden vaijerin osto ei ole suuri menoerä. Varmista ettei mastossa ole vaurioita.
Lopuksi kaikki purjeet pitää avata. Levitä vaikka nurmelle ja tarkista onko ehjät tai kuinka vanhat. Pieniä vaurioita pystyy toki korjaamaan. Mutta uudet purjeet maksaa tosi paljon. Testaa että vinssit toimii.
Kokeile peräsimen toiminta.
Jos paatissa on moottori mukana, käynnistä se. Parasta olisi jos voisitte mennä ajamaan sillä ainakin puoleksi tunniksi. Koeajolla varmistat että paatti on jokseenkin kunnossa.
2000eur ei ole tosiaan mikään halpa hinta vanhasta paatista, joten tarkista huolella niin ei kaduta. Esimerkiksi 5000eurolla saa jo hyväkuntoisia purjepaatteja. Kyllä se siitä.
Olet siis päättänyt ryhtyä purjehtijaksi. Hyvä, tervetuloa joukkoon! Huomioi kuitenkin että tuo 2000 euroa on vasta mitätön alkusijoitus - jollei sinulla satu olemaan rantatonttia/laituripaikkaa ja säilytyshallia sekä nosturia veneellesi...
Veneesi kulut ovat hankintahinta vuotuiset pakolliset käyttökulut (venepaikka, talvisäilytys, nosturikulut, myrkkymaalit, ja aina "pienet" vuosittaisetkorjaukset) vanhan veneen uusittavat varusteet.
Eli jo tässä vaiheessa sinun kannattaa tehdä vaikkapa viisivuotis laskelma joka on tuo 2000 euroa vähintäin 500 euroa vuodessa , huomaat äkkiä siis että vuotuisiin ylläpitokuluihin menee jo vaivaisen viiden vuoden aikana enemmän kuin itse veneen hankintahinta tapauksessasi - kokonaissäästösi hankintahinnassa jää sittenkin aika laihaksi.
Runko ja kaikki veneessä olevat varusteet tulee tarkistaa erityisen huolella.
Ostin omani aikoinaan v. 2000 ja nyt jälkiviisaana olen huomannut että miltei kaikki varusteet olen joutunut uusimaan - koska ne eivät ole kuitenkaan tyydyttäneet - vaikka ostohetkellä on saattanut tuntua, että kyllä tuolla pärjää...
Huomioi, että jos joudut uusimaan *minkä* tahansa varusteen, se maksaa aina maltaita, oli sitten kyse pilssipumpusta, kompassista, kaikuluotaimesta, mastosta, vanteista, mistä vain.
Venetarvikeliikkeissä tunnetaan vain setelirahat - sieltä isommasta päästä. Bilteman ja halpahallien venevarusteet kattavat vain suppean osan purjeveneilijän tarpeista.
Jos haluat säästää rahaa ja purjehtia, ratkaisu lienee soutuvene purjeet (www.veikkoset.fi) tai päiväpursi trailerilla.
Erikoinen on kauppasi kohde!
Maxeja vuodelta 75 löytyy 77, pituus 25ft. Maxi 68 esiteltiin vuonna -76, pituus 22,3ft. Ostokohteesi pituus 24ft ei pidä paikkansa, tai sitten venetyyppi on väärin.
Mielenkiintoinen varustelista 24ft purteen, mm. uunilla varustettu hella, "joitain aurinkopaneleja" (huom. monikko), maasähkö, plotteri, pinnapilotti, VHF jne... Moottoria ei puolestaan ole mainittu (sen kaikki eka purkkaria ostavat yleensä noteeraavat ekana)
Jos vene kelluu ja osa noista varusteista on toimintakunnossa, niin maksa ihmeessä pari tonnia siitä! Kun selvität tarkemmin veneen tyypin, niin käytettyjen hintatasoa voit tutkia esim. www.sailguide.com båtfaktasta, sen perusteella esmes Maxi77 hintahaitari on kunnosta ja vuosimallista riippuen 3-10 keuro.
Osta siis vene, jos sinulle sellainen on tyrkyllä. Jos tämä on fiktiota, niin en voi käsittää mitä kaalissasi liikkuu?
Jos siinä on kaikki luettelemasi varusteet niin johan nekin maksaa tuon 2000. Kyllä se paatti sen arvoinen on jos kerran on koko kesän pinnalla pysynyt. Ja onhan siinä tietty purjeetkin.
hiukka epäilyttää tai sitten olet tekemässä vuosisadan kauppaa. Mikäli vene on yhtään järkevässä kunnossa, mitä mainitsemasi kohtuu ylenpalttiset varusteet antaa olettaa, niin tee kaupat välittömästi! Mikäli et pidä purjehtimisesta, niin voit myydä paatin 4-5 kertaisella hinnalla eteenpäin....
Kyselijä kirjoittelee vaan huvikseen
Kävin katsomassa ja samantien ostin pois. Varusteet olivat hyvät eivät nyt aivan viime vuoden mutta toimivia ja tarkoituksenmukaisia. Hyvä kauppa mielestäni sillä kaverini pääsi eroon tuosta paatista joka tuli mökin kylkiäsinä kaupassa. Itse sain oivan menopelin. Kajuutasta löytyi pelastusliivit sekä neljälle aikuiselle haalarit. Ovat aika paksua tekoa, lienevätkö jotain kelluntahaalareita? Aurinkopaaneeli oli aika ovelan näköinen avautuva malli jossa siivekkeet sivulla, yhdessä siivekkeessä oli pitkä naarmu mutta se tuskin haitannee laitteen toimintaa (ainakin virtaa syötti)
Siis kyllä myyjä on tehnyt maailman huonoimmat kaupat!!!! Säälin sitä!
Mutta onnea veneenhankinalle, itse vasta edessä.