Minulla on 3 vuotta vanhat pensaat. Tänä kesänä ne eivät tehneet yhtään uutta versoa. Raakileita on ollut ja marjoja tullut ihan hyvin, mutta lehdet muuttuvat kaikki järjestään ruskean kuiviksi, marjat surkastuvat ja seuraavana päivänä koko oksa on kuin muumio (kuiva ja ontto). Kastellut olen joka toinen päivä, kalkkia antanut pikkuisen, typpeä pikkuisen,ympäriltä on kaikki muu kasvillisuus hävitetty/kitketty pois, mutta nämä sen kuin kuihtuvat. Tiedän, että niissä on kaikenlaisia tauteja, mutta tätä en osaa yhdistää mihinkään. Oliskos jollakin hyviä neuvoja niiden pelastamiseksi
Mikä vattuja vaivaa
3
443
Vastaukset
- kuitenkin
Ehkä kuitenkin kuivuus , nyt on ollut niin kuiva kesä että täytyy kastella reilusti
- todennäköisesti
Ensimmäisenä vuonna vadelma kasvaa vain pituutta, toisena vuonna se tuottaa sadon -jos sää sallii. Sadonkorjuun jälkeen satoa tuottanut taimi leikataan lähes maan rajasta, ja seuraavana(kolmantena) vuonna se kasvaa taas vain pituutta. Näin toistetaan siis kahden vuoden jaksossa.
Olisi hyvä, jos voisit jakaa vadelmamaasi kahteen alueeseen, jotta saisit joka vuosi edes vähän marjoja.- vadelma....
"kaksivuotinen" kasvi
todennäköisesti 1.9.2006 klo 15.09
(Korjasin vähän tuota juttua oikeaanpaan suuntaan)
Ensimmäisenä vuonna vadelma kasvaa vain pituutta, toisena vuonna se tekee versoihin kukinnan joista marja kehittyy. Sadonkorjuun jälkeen myöhään syksyllä satoa tuottanut verso leikataan lähes maan rajasta.
Leikkaamatta jätetään uudet kavaneet versot jotka se on kasvattanut samaan aikaan samana kesänä joihin ei tule kukkasia eikä marjoja vaan seuraavana kesänä se tekee pienet lisäversot joihin se sitten tekee kukinnan joista marjat syntyvät.
Näin kaksivuotisuus toistuu vuosi vuodelta ilman marjomistaukoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1433826
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1292603- 252198
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.332077Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191648Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s321624Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291610Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?321064- 931022
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64956