Ajattelin laittaa omia kokemuksia judomaailmasta.Harrastukseni alkoi jo 10 vuotiaana pikajuoksuna 60 m.Siitä varttuessani alkoi kiinnostaa myös ylisimmät kenttälajit ja viimeisin ja ehkä rankin kokemus oli judo.Siinä vaaditaan itsekuri(kova), äärimmäisyyteen saakka.Kunnioittaen itämaisia perinteitä.Judon nimitin "hevos"mies lajiksi jossa riuhdataan ja yritetään saada vastustajalta nahdollisimman tärkeät pisteet.Vyö on alussa kaikilla valkoinen ja seuraava keltainen jossa suoritetaan muutamia opittuja kokemuksia arvostelijoiden läsnä ollessa, ei vaikeita mutta osata pitää.Suosittelen kaikille kamppailu lajeista(judo) kiinnostuneita, itselläni harrastus loppui selkäleikkaukseen, mutta vajaa 10 vuotta meni harrastuksen parissa.
Ymmärrättehän varmasti että taidot kuuluu harjoitus/kilpailu tasolle ei siviliin.
Mukavia hetkiä niin harrastuksen kuin harrastuksenkin parissa.
Mukavaa jokseenkin lämmintä syksyn odottelua.
Ymmärrättehän varmasti että taidot kuuluu harjoitus/kilpailu tasolle ei siviliin.
Mukavia hetkiä niin harrastuksen kuin harrastuksenkin parissa.
Mukavaa jokseenkin lämmintä syksyn odottelua.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tietoiskua kirjoteltu. Noh, tässähän sen käytännössä näkee ettei niitä postauksia vain tule. Riittäisikö n. 10 päivää tyhjää luukkua kolistellessa todistamaan sen? Mutta jaa vain tietouttasi, tosin tämä on edelleen KESKUSTELUpalsta...
...pitää olla mistä aloittaa.
Sinulle myös mukavia hetkiä syksyä odotellessa.(Onks penkki urheilu teillä päin muotia....) ! ! !
:) :)
todella kiinnostaa, niin itse en koe tarvitsevani mitään varsinaista ohjattua treeniä. Käyn katsomassa paljon tehokkaiden lajien otteluita, kuten nyrkkeilyä, kontaktikaratea ja painia/lukkopainia, joista saan runsaasti vaikutteita ja tekniikoita omatoimiseen harjoitteluun.
Pystyn omaksumaan uusia tekniikoita melko helposti ihan näkemällä ja sitten itse kokeilemalla. Treenaan kotona jauhosäkkejä lyömällä ja heittelemällä (isäni on leipuri, joten saan hänen kauttaan eripainoisia ja kestäviä säkkejä) sekä käytän lisäksi ns. paininukkea harjoitellessani painin heittoja tai lukkoja. Itselläni on tilava autotalli harjoituskäytössä, jonne on tulevaisuudessa mahdollista hankkia lisää harjoitustarvikkeita jos tarve vaatii.
Toisin sanoen en harrasta penkkiurheilua vaan treenaan lähes päivittäin, toisin kun sinulle joka 10v treenanneena, mutta lopettaneena tottakai, aihe on hyvinkin tuttu.
Tämän hetkinen harrastukset kohdistuu:Uintiin,kävelyyn,pyöräilyyn,tarkkuus ammuntaan jossa muuten vaaditaan kovaa keskitymistä jota kaikilla ei ole.Kun sanoit että lopettaneen totta kai niin minua ei estä liikkumiset ollenkaan mutta judo on nyt pois pyyhitty.Oletko kokeillut ampua pitkäiskuisella taljavarsi jousella liikkuvaan tennispalloon 50 metrin päästä osuen, sitä ei moni tee.Armeijassa ollessani "räiskintä"tuli jokseenkin tutuksi ja ihmisen tasa arvoja kunnioittaen.
Se mitkä "paperit " sain kun lähdin intistä siihen ei moni pysty.
Minä lopetan keskustelun tästä asiasta.
Mukavaa syksyn odottelua.
ampua liikkuvia tennispalloja, mutta miksi edes yrittäisin? Yksi ns. turhimmista egonnostatus lajeista on ehdottomasti ammunta. Koskaan et pääse tositilanteessa taitojasi hyödyntämään, mutta pääsethän brassailemaan harrastuksellasi baarissa. Keskittymistä joo, mutta kyllä sitä egonjatkeenakin harrastetaan.
Oletko joku kyylä kun katselet ja kehittelet omia kommentteja mitä itse et keksi kuin ainaista valittamista.p.s.hame kangastakin on :)
Itse en ole kerenny harrastamaan judoa kuin kaksi vuotta ja joudun lopettamaan sen selän takia lääkärin määräyksestä. Judoa en koskaan unohda, vaikka sen joudunkin lopettamaan.
mitä tarkoittaa ilmeisestikkin judotermi sodekusu??..nopee kun sais tietää..kiitoksia paljon :)