AMS kirjoitti BMW nelkkujen uusista tehoista,
lienevät tulla mallivuodelle -07 eli lokakuusta lähetien.
116i 122 hp
118i 143 hp (318i)
120i 163 hp (320i)
118d 136 hp (318d)
120d 177 hp (320d, 520d)
Muista uutuuksista (mm. cabrio E92 taittuvalla peltikatolla ) lisää täältä:
http://www.automotorundsport.de/news/auto_und_produkte/bmw_zukunft_die_weichen_sind_gestellt.121210.htm
lienevät tulla mallivuodelle -07 eli lokakuusta lähetien.
116i 122 hp
118i 143 hp (318i)
120i 163 hp (320i)
118d 136 hp (318d)
120d 177 hp (320d, 520d)
Muista uutuuksista (mm. cabrio E92 taittuvalla peltikatolla ) lisää täältä:
http://www.automotorundsport.de/news/auto_und_produkte/bmw_zukunft_die_weichen_sind_gestellt.121210.htm
Vastaukset 47
Vanhimmat
puristaa niin bemari saa 2.0L koneesta suhteessa samat tehot kuin Peugeot otti Mi16 1.9 koneesta (160hv) jo vuonna 1988.
mallissa 320Si 173hv, 2.0 4-sylinterinen.
muistat varmaankin että vuonna -88 oli "hieman" eri päästövaatimukset koneissa kun nykyään, niin ja se Mi16-koneiden kestävyys (huokaus).
olisko niin Mi16 oli pösön "sportti" malli ja toi kaks litranen on ihan perus malli ja toisekseen ottihan bemari jo noihin samoihin aikoihin 320is mallista yli 200 heppaa että sillee
tehot olki vähän vajaa 200 heppaa mutta kuitenkin
ollut. Se on totta. Mitäs muuten TIEDÄT k.o. koneen kestävyydestä? Itse ajoin yhden 195tkm saakka ilman huolen häivää.
Millaisia kokemuksia itselläsi on?
Juu en viittis paljon alkaa pullistelee Pösön MI16:lla. 320is on tuon aikakauden vastaava sporttiversio BMW:ltä ja kyllä Pösö lähtee kun lehmä makuulta ku noita vertaa. Montaks MI16:ta on nykypäivänä liikenteessä ? Vertaa montaks samanikäistä 320is:ää tai M3:sta on liikenteessä.
on valtaosaltaan joko ruostuneet tai ajettu pöheikköön. Lopuissa on kuulemma kampiakselivikoja. Tuskin niitä montaa on enää vakuutuksissa.
Mi16 on kaikki vielä liikenteessä ja nehän pesikin tommoset iS-versiot mennen tullen.
1,6:sta 160hp ilman turboa, ja vielä tyttöjen auto! Ja myös kultaisella 80-luvulla.
2.0l vapaastihengittävät ovat jääneet aika perusteellisesti pois muodista pikkusporttien koneina kun joka kanikopissa alkaa olla turbo.
Isommissa on taas haettu lisätehoa sylinteritilavuutta kasvattamalla ja tehokkaimmat 2.0l koneet ovat jääneet "parempien merkkien" 155-160hv vakiokoneiksi
Noista ihan tavan arkiliikenteeseen tarkoitetuista perhesporteista ei tällä hetkellä tule mieleen kuin Clio Sport jossa on 195hv 2.0l vapaastihengittävä.
Mootturit ja niitä sitten pemari ja muut yrittää seurailla parhaansa mukaan.. Toyotalla on ollut jo kauan sitten katilla ja vähillä päästöillä 1,8 -192 hv, hengittää muuten aika vapaasti... Onhan Hondallakin tuo sportti 2- litranen ja vapaasti päästöillä 200 hepoa...
Eihän se ihme olekaan että tien päällä peemerit meinaa jäädä jalkoihin jo 1,6 japseille kun poletaan kaikki irti koneesta. Kokeiltu on ja bemut vaan savuaa.......
Käsittääkseni tämän hetken litratehoiltaan kovin vapaastihengittävä kone on Honda S2000 2-litrainen kone.
Tehoa on 240 hp, ja siitä pikaisella laskutoimituksella saadaan 120hp/litra.
ja malli Civic. Mielestäni tuollaisissa virittelyissä ei ole mitään järkeä: alavääntöä olemattomasti! Mahtaa joku Honda S2000 olla mukava ajettava ns. normaaliajossa, kun 2 litran vapaastihengittävästä koneesta on revitty 400 hevosvoimaa: kierrokset saa olla koko ajan yli 5000 r/min, jotta se kulkee johonkin.
Honda S2000: 240 hevosta. Alavääntö olematon.
Jep, tuollainen näyttää olevan vielä tuotannossa mutta jos se lasketaan urheiluautoksi tai muuten erikoiseksi peliksi niin mikä on seuraavaksi kirein "tavalliseen" autoon tai korimalliin saatava 2.0l nelikko?
Itse asiassa jo Hondan omasta mallistosta pitäisin enemmän "urheiluautona" Civic Type-R:ää, S2000 on mielestäni GT-auto.
Oletkohan nyt ihan varma tuosta lukemasta, mielestäni se on 240.
...vielä pärjää mun 1.6 Corollalle vaikka voimaa inan enemmän onki.
Corolla 1,6 1993-1998 = 115 hv.
Corolla 1,6 vuodesta 1998 eteenpäin = 110 hv.
Corolla 2008 = 105 hv?
Onkin sitten paljo paremmat. Jo 1.4 koneesta irtoaa tuo 110hv ainakin tekniikan maailman mukaan.
Justiinsa joo....
316 päänahkaa otettu.
pysyy kyydissä, kun kaasua hiukan painaa...
Olet tainnu kuulla jostain "teinikorollista"
...se on muuten nykyään niin että enemmän teineillä on bemareita ku Corollia
Tuulilasi mittasi dynossa 1.4 Corollasta yli 115 hv.
meneeköhän pelkillä boxin päivityksellä vai onko jotain muutakin tehty ?
noita ei voi edes kutsua bemareiksi, tosin bemarit ei ole olleet bemareita sitten e34:n jälkeen. Asia on vaan niin että ennen oli kaikki paremmin.
...silloin oli Kekkonen presidenttinä, NL voimissaan, asuntolainen korot noin 15% ja ikuinen kesä...
Tuleeko 325:een neloskone? Olisi luonnollista "kehitystä" ja jatkoa 320:n tunaroinnille kun vaihtoivat kuutosen neloseen.
nuo vajaasylinteriset pikkupaskat? Bemarissa pitää olla vähintään kuutoskone.
hauku neloskoneisia bemareita paskois, silti kutosessa on kyllä hyvät saundit..
Autossa pitää olla turbo
..kiinnostaa ajaa yli 3v vanhoilla autoilla? Hajoa, amispelle..
ei niillä pidemmästi uskalla ajaa.
Pieni korjaus. Tästä on nyt kysymys vuosimallista 2008, eikä 2007.
TM ja TL mittasivat perus-1-sarjalaiselle esim. 0-100:seen karvan alle 12 sekkaa ja 400m:n loppunopeus hiukan yli 120 km/h, sama arvo kuin edellisen korimallin pikkukottero Tojo Varis 1,3:lla. Ja naurattaa siis katsella kaupunkini kadulla erään lippisteinin isoilla jättialuilla ja ikkunakalvoilla varustetun mustan 116i:n säälittävän tuntuista revitys-yrittelyä. Sporttiauto ou jee ja hintaa karseasti.
..ainakin sinua näyttää ottavan koteloon/aiheuttavan kateutta, kun pitää tänne ko.asiasta avautua. Pitäisikö minun kirjoittaa joka kerta Tojo-palstalle, kun joku wokkipannu kuljettava yrittää ottaa kisaa valoissa...?
...ole kateellinen sille wokkipannun kuskille !!!
Ihmettelen itsekin niitä, jotka ostavat BMW:n peruskoneella ja laittavat siihen isot aluvanteet, jotka ovat mielestäni kyllä hienon näköiset. Siitä pitää lähteä, että ennen kuin laitetaan isot alumiinivanteet, niin hankitaan myös riittävän tehokas auto. Esim 130i-malliin ne sopivat hyvin.
kuitenkin "hieman" helpompaa nuorelle henkilölle laittaa ne tonnin aluvanteet, kuin isompaa konetta, johon saakin sitten laittaa useita tuhansia. Ehkä asiat heillekkin sitten isona ja ehkäpä varakkaampina menevät toiseen järjestykseen.
Miksi autossa pitäisi olla niin hirveästi tehoa?
Eikös tärkeintä ole _riittävä_ kiihtyvyys ettei tarvitse motarin rampilla kyttäillä.
Tärkeämpää on ajamisen mukavuus, vaivattomuus ja se että autoon on muutenkin tyytyväinen. Minkä tahansa kinnerin saa kulkemaan kovaa.
116i:n tuunaaminen nopean näköiseksi on aivan yhtä naurettaa kuin Toyota Yariksen tai Corollan tuunaaminen.
116i on näppärä auto ja hyvännäköinen. Se erottuu ainakin massasta.
Täällä pääkaupunkiseudulla niitä näkee jo aika paljon.
Minä en erota enää Kia, Toyota, ja mitä niitä onkaan Korea-Japseja massasta, kaikki saman tylsän näköisiä.
Entä sitten jos laittaa isot vanteet yms. pikku Bemariin, sehän vaan lisää näyttävyyttä.
Toistasataaheppainen pikku Bemari on bensapihi mutta täysin riittävän pirteä Suomen teille ja tarjoaa jotain sellaista mitä harvat muut merkit pystyvät, eli laadukasta ajamisen iloa.
erottuuhan ne pikku bemarit rumuudellaan massasta. Sanon vaan sen että mikään ei ole typerämpää kuin pistää johonkin alitehoiseen ritsaan hullunkokoiset vanteet. Peltivanteet vaan alle niin et näytä niin typerältä.
ja halvimmat renkaat mitä löytyy. tietenkin eihän mitkään pikku bemarit edes kulje niin kovaa että pitoa tarvitsisi.
näköinen mutta Lexus:n isommat mallit ne vasta hölmön näköisiä vasta onkin, varsintin maasturi.
kerrot minkä firman nimissä mainostat BMW:tä? Katsos poju, kun sinun typerät mutusi ovat täysin päinvastaisia ammattilaisten tiedoista. Olet huvittava, saamme aina naurut jutuistasi.
tietenkin tarviihan bmw:een houkutella naisia ja eläkelläisiä.