Matti Vanhanen hyökkää nyt rajusti Kokoomusta vastaan, kun sieltä on kuulnut arvostelua sulle-mulle -politiikan paluusta. Vanhanen tulkitsee Kataisen ja kumppaneiden puheet niin, että nämä arvostelevat sitä, että maatalousyrittäjille annetaan lisää kotimaista tukirahaa. Vanhanen puolustaa myös voimakkaasti SDP:n budjettiesitystä vaatien niistä kunniaa myös Kepulle. Ne ovat meidän yhteinen asiamme, sanoo Matti.
Matti näyttäisi antavan nyt kovaa huutia porvariyhteistyölle. Eikä se ole yllätys. Tiedetäänhän, miten tärkeää budjettipolitiikka on Kepulle. Siellä muistettiin nyt sopivasti, kenen kanssa budejtin teko onnistuu ja kenen kanssa ei. Matti sen keksi, sulle mulle onkin meille molemmille.
Vanhanen hurjana
15
593
Vastaukset
- individi
Matti haluaa jatkaa hyväksi havaitulla tiellä, mieluiten jollain toisella postilla.
- vanha kurppa hitleri
Kirkkoveneen pohja kostuu.
- samoja veljiä
ja sama looshi
- vanha kurppa hitleri
Viimenkin hänestä on tullut aito johtaja, joka ossaa tukkia vihollisilta suun. Kokoomuksella ja Kepulla ei oo mittään yhteistä, eihän?
Heil! - Ei todellakaan
Pääministeri ihmetteli rauhallisen maltilliseen tyyliinsä Kataisen huonosti harkittuja puheita.
Mitään "rajua" ei Kuopion torilla ilmennyt.Maltillisen ja nahjusmaisen Matin lausuma, missä selkeästi arvostellaan Kokoomusta, on hurja juttu. Kun Matti syyttää Kokoomusta kaiken kukkaraksi maamiehen viholliseksi, se on vieläkin hurjempi juttu.
- Otsikossa hymiö
...
- ..antoi..
..taas "painavan" torituomion... maamiehenlakikirjastaan... Rätkäisisitkö vielä parit "kuhmalahdet" ja "Ritiniemet" tähän päälle? Ei savua ilman tulta.. Ei taida tämä "ylimääräinen" kepulaisten tuki jäädä tähän... Kansallinen yksimielisyys ei taida ollakaan ihan "yksimielinen" tästäkään tulonsiirrosta?
- Otsikossa hymiö
..antoi.. kirjoitti:
..taas "painavan" torituomion... maamiehenlakikirjastaan... Rätkäisisitkö vielä parit "kuhmalahdet" ja "Ritiniemet" tähän päälle? Ei savua ilman tulta.. Ei taida tämä "ylimääräinen" kepulaisten tuki jäädä tähän... Kansallinen yksimielisyys ei taida ollakaan ihan "yksimielinen" tästäkään tulonsiirrosta?
...
- ...osuitpa..
Otsikossa hymiö kirjoitti:
...
nasevasti.. Duomolla on taas "ne" päivät...
Lammas parat..
- mitä nahjus voi
Vanhaselle kävi vanhanaikaisesti. Änkyräkeput sai hänet puolustamaan maataloustukia niin näyttävästi että demarit pääsivät kuittamaan pienituloisten etuuksien lisäämiset omaan pussiinsa.
Backmanin heitto ettei ole nähnyt koskaan näin paljon tierahoja budjetissa palautti siltarumpupolitiikan mieliin ja näpäytti sekin kepua.
Nahjus teki mitä tehtävissä on, moitti oppositiota, eihän omaa kabinettia voi haukkua. Kyllä kepua taas viedään. - Jaba_43
Kepu ja demarit sopivat kumpi mitäkin tavoitteitaan saa läpi budjetissa. Se on normaalia sulle-mulle -politiikkaa, jonka kokoomus sanoi julki.
Vanhasen ja Heinäluoman kuuluu tietenkin kiistää, ettei noin olisi, koska kiistäminen kuuluu politiikan dramaturgiaan.
Eihän medialla muuten olisi poliittisia uutisia, kun itse asia, eli budjetin sisältö, ei kiinnosta lukijoita eikä katsojia.- Impi Umpilampi
kiinnostavat.
- on helppo
Impi Umpilampi kirjoitti:
kiinnostavat.
tehdä .
- Alaston Cocki
Hienoa, että demarit keksi vähäosaisten etujättipaketin juuri ennen vaaleja. Vanhanen ja taustakööri on nyt hyvin, hyvin vihainen, kun kunnia eläkeläisten, vammaisten lapsiperheiden ja yksisilmäisten yksinhuoltajien avustuspaketista menee toveri YO (vaikea uskoa) Heinäluomalle. Sulle-mulle-politiikka varmaan kuitenkin pelaa. Jos demukat saa kunnian paketista, pitävät he kyllä huolta siitä, että samansuuruinen summa (vähennetään vähäosaispaketista taannehtivasti vaalien jälkeen) lahjoitetaan Togon yksijalkaisille eläkeläisyksinhuoltajille. Siellähän hätä on nyt suurin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1501489
- 104921
- 75733
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15583ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40514Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m157476Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..44472- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402